Koszyk 0
Opis:
Bohater opowieści Benedykta Zientary, książę Bolesław Wysoki, protoplasta wrocławskiej linii Piastów śląskich, nie cieszył się dużym zainteresowaniem badaczy. Tymczasem była to postać barwna i ciekawa. Publikacja niniejsza przybliża sylwetkę najstarszego syna Władysława Wygnańca ... Oprócz pobudzających wyobraźnię faktów biograficznych (udział u boku Konrada III w wyprawie krzyżowej czy walkach we Włoszech toczonych przez Fryderyka Barbarossę) książka zwraca uwagę czytelnika na działalność kolonizacyjną Bolesława. Książę, który mógł obserwować prowadzoną w Saksonii akcję kolonizacyjną na terenach dziewiczych lub słabo zaludnionych, w celu zwiększenia dochodów władcy starał się tę metodę przeszczepić na grunt śląski. Jego działalność gospodarcza przygotowała grunt dla realizacji przyszłych planów politycznych Henryka Brodatego i przyczyniła się do późniejszych sukcesów śląskiej linii piastowskiej. BENEDYKT ZIENTARA (15 VI 1928-11 V 1983) był profesorem Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, autorem ponad 300 książek, artykułów, haseł encyklopedycznych, recenzji, polemik, którego wszechstronne zainteresowania koncentrowały się na badaniach historii społecznej i gospodarczej Polski średniowiecznej oraz historii powszechnej wieków średnich. Wiele uwagi poświęcił genezie miast i mieszczaństwa oraz osadnictwa na prawie niemieckim. Zdumiewający erudyta, wychowawca wielu pokoleń historyków, popularyzator historii, człowiek niezwykłej inteligencji i pracowitości, o którym Henryk Samsonowicz powiedział: "Był człowiekiem mającym jeden język i jedno poczucie sprawiedliwości". Historia powszechna średniowiecza, Świt narodów europejskich, Henryk Brodaty i jego czasy to książki prof. Zientary znane nie tylko historykom. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Benedykt Zientara
  • 2008
  • 1
  • 88
  • 206
  • 145
  • 978-83-7730-099-2
  • 9788377300992
  • ZB6PC

Recenzje czytelników

Bolesław Wysoki

Ocena:
Autor:
Data:
Książka jest przedrukiem artykułu profesora B. Zientary opublikowanego na łamach Przeglądu Historycznego w 1971, będąc wstępem do najsłynniejszego dzieła autora, tj. "Henryka Brodatego i jego czasów". Praca przybliża losy syna Władysława II Wygnańca, założyciela linii Piastów Śląskich. Publikacja pokazuje starania Bolesława Wysokiego, aby odzyskać, a potem utrzymać utracone dzielnicę ojca oraz włączyć się do walki tron krakowski. Prof ... Zientara kształtuje obraz Bolesława Wysokiego jako Piasta nieprzeciętnego o koneksjach zarówno na dworze cesarskim, jak i papieskim, wzoru cnót rycerskich i władcy, który położył podwaliny pod potęgę monarchii Henryków Śląskich. Autor walczy z przedstawianiem Bolesława Wysokiego, jako księcia zniemczonego.

Strony od 7 do 34 są słowami wstępu oraz biografią autora. Pozostała cześć publikacji jest już poświęcona Bolesławowi Wysokiemu. Jednakże, jak wskazano zarówno we wstępie, jak i samej publikacji materiał źródłowy nie pozwala na szersze opracowanie tematu.

Moim zdaniem książka jest wartościowym zakupem dla osoby, którą interesują losy Polski w czasach rozbicia dzielnicowego jak i Piastów Śląskich. Autor pisze w sposób przystępny i ciekawy, pomimo, że nie jest to książka popularno naukowa. Książce można zarzucić tylko jedno, jest po prostu za krótka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena