Koszyk 0
Opis:
Bolało jeszcze bardziej to zbiór reportaży, które powstawały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dwanaście historii z całego kraju, z Przerośli Gołdapskiej, łódzkich Bałut, katowickich Bogucic, Wrotnowa, Białej Podlaskiej. Dwanaście zagmatwanych losów, a tak naprawdę jedna bohaterka - Polska B. Niechciana, zagubiona, gorzej ubrana, cierpiąca na syndrom poaborcyjny. Bolało jeszcze bardziej to niema skarga ludzi, którzy sobie nie radzą ... Jednak gdzieś w tle książki Lidii Ostałowskiej znajdziemy także bezcenną opowieść o nas i naszej niewrażliwości społecznej. To prawdziwa wizytówka kunsztu reporterskiego Lidii - zbiór tekstów o polskim bólu. Tym z wielokulturowych Mazur, upadającego pegeeru i bezrobotnych Bałut. Część powstała ponad dekadę temu, ale nie straciły aktualności dzięki zdolnościom autorki do podsłuchiwania, rozmawiania i obserwacji. Z mozaiki ludzkich problemów wyłania się obraz kraju w wiecznej transformacji, żyjącego przeszłością i nieodkupionymi winami. Kraju poranionego od morza do gór. Sylwia Chutnik. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Lidia Ostałowska
 • 2012
 • 1
 • 184
 • 205
 • 130
 • 97883-7536-4439
 • 9788375364439
 • ZANV5

Recenzje czytelników

Polska B

Ocena:
Autor:
Data:
Bolało. Im więcej czytałam, tym bardziej bolało. Z każdą stroną czułam, że to nie jest przyjemna lektura. Chciałam ją skończyć jak najszybciej. Skończyć – to było pewne, takiej książki nie można odłożyć na półkę „nieprzeczytane”. Lidia Ostałowska w reportażach porusza kwestie ważne, sprawy, o których w latach 1991–2005 mówiła cała Polska. Ta bardziej świadoma i nieświadoma. Polska A i Polska B. Każda ze swojego punktu widzenia oceniała daną sytuację ... Zdecydowałam się na przeczytanie tych reportaży, ponieważ jeden z nich dotyczył miasta, w którym kiedyś mieszkałam. Które nie było moje i którego nie lubiłam.

Dwanaście reportaży. Po jednym na każdy miesiąc. Dawka emocjonalna historii Polski B – „niechcianej, zagubionej, gorzej ubranej” to dawka uderzeniowa. Od razu chłoszcze niczym wilgotny przenikliwy wiatr w styczniową noc. Nie czytam tej książki od początku – zaczynam od środka, potem przeskakuję na początek. I jak przed skokiem na głęboką wodę, biorę głęboki oddech. Zaraz potem pojawiają się tytuły: „Worek” (co może się w nim mieścić?) oraz „Z tatą”. I zaczynam się bać, bo wiem, że to nie będą miłe opowieści. Przeszywa mnie dreszcz – czytam dalej.

Książka Lidii Ostałowskiej to książka z serii „Nie zapomnisz”. Historie, mimo że niektóre z nich zostały spisane ponad piętnaście lat temu, nie straciły na aktualności. Wciąż podobne losy ukryte w czterech ścianach mieszkania czynszowego czy za chwiejącym się przegniłym płotem wiejskiej chaty dotykają tych najbardziej bezbronnych. Czy przymykasz oczy? Umywasz ręce? Wstrząsająca lektura.

Katarzyna Rafałko
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena