Koszyk 0
Opis:
Wybitna pisarka w szczytowej formie i prawdziwa historia, która zapiera dech w piersi Leon i Ludwik Niemczyk. Słynny aktor i legendarny kurier podziemia. Ich skomplikowane losy ukazane na tle równie skomplikowanych czasów, są niczym fascynujący film. Obydwaj bracia w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli  o wolność ojczyzny. Po wojnie  Ludwik z narażeniem życia organizował ... ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich na zachód postanowił uciec Leon. Jednak podczas próby przekroczenia granicy bracia zostali aresztowani. Po krótkim pobycie w więzieniu Leon wyszedł na wolność, Rozpoczął aktorską karierę i w ciągu niemal półwiecza zagrał w 550 filmach  m.in. w  nominowanym do Oscara Nożu w wodzie Romana Polańskiego. Kochały go kobiety i uwielbiali kinomani. Jawił się jako istny król życia. Ludwik przeżył sześcioletnią gehennę w lochach UB, a po wyjściu z nich podjął rozpaczliwą próbę ucieczki i wraz z żoną przedostał się do zachodniego raju, rzekomo pełnego nadziei, gdzie dożył sędziwego wieku. Bracia po raz ostatni widzieli się podczas nieudanej próby ucieczki. Do końca życia każdy z nich zastanawiał się, kto zdradził. I czy zdrajcą nie był brat. Nigdy tych podejrzeń nie zweryfikowali. Nigdy nie stanęli twarzą w twarz… Bohaterowie są zmęczeni to barwna opowieść o ludzkich losach w nieludzkich czasach. To również studium mechanizmów rządzących powojenną Polską, kraju gdzie dobro było karane, a zło – nagradzane. Maria Nurowska – jedna z najbardziej znanych polskich powieściopisarek, po której książki sięga kilka pokoleń czytelników. Najbardziej znane jej powieści to m.in. Rosyjski kochanek, Miłośnica, Drzwi do piekła. Książki Marii Nurowskiej przetłumaczono na szesnaście języków. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Maria Nurowska
  • 2016
  • 1
  • 240
  • 205
  • 145
  • *, 9788364776-81-6
  • 9788364776816
  • ZD6TQ

Recenzje czytelników

Gorzka opowieść o zerwanych więzach krwi. Historia prawdziwa.

Ocena:
Autor:
Data:
W swojej najnowszej książce pt. ”Bohaterowie są zmęczeni” Maria Nurowska podjęła się próby pogodzenia braci Niemczyków. Jeden z nich to Leon, znany i wybitny aktor. Drugi, Ludwik, legendarny kurier podziemia. Bohaterami tej powieści są ci dwaj, choć braci było czterech.
Najbardziej hołubiony przez matkę był Ludwik. To istotne. Zwłaszcza dla Leona, który miał zawsze to za złe bratu i matce. Podczas II wojny światowej obaj walczyli z Niemcami w Armii Krajowej ...
Po wojnie nie chcieli żyć w komunistycznej Polsce. Ludwik wielokrotnie przeprowadzał rodaków przez granicę m.in. łącząc rodziny. W jednej z grup przeprowadzanych na zachód znalazł się Leon.
Ucieczka się nie udała. W nocy okrążyło ich UB. Ktoś zdradził.
Bracia zostali aresztowani. Leon dość szybko wyszedł na wolność . Jego brat Ludwik spędził w więzieniu sześć lat poddawany wymyślnym torturom. Podejrzenia o zdradę kierowane były w obie strony. Bracia już nigdy nie spotkali się ze sobą. Nie nawiązali kontaktu. Nie próbowali niczego wyjaśnić. Z rozmowy z każdym z nich wieje żalem i goryczą.
„Bohaterowie są zmęczeni” to dwie opowieści, dwóch braci, dwa życiorysy.
Leon Niemczyk, ikona polskiego filmu, aktor setek niezapomnianych ról. Barwna postać, mężczyzna wielu kobiet, które go kochały. Ludwik Niemczyk to człowiek honoru, z narażeniem życia walczący w szeregach AK w czasie wojny. Po odzyskaniu niepodległości organizował ucieczki przez zieloną granicę. Po wyjściu z więzienia podjął się przeprawy na zachód wraz z żoną, jej siostrą i szwagrem. To była przeprawa na śmierć i życie. Opowieść Ludwika jest zdecydowanie obszerniejsza i ciekawsza niż Leona, znanego i sławnego aktora.
„Bohaterowie są zmęczeni” Marii Nurowskiej to intrygująca i gorzka opowieść o zerwanych więzach krwi. Autorka podjęła się próby wyjaśnienia, dlaczego? Przez podejrzenie zdrady.
Czytelnik i autorka pozostaje bez odpowiedzi dlaczego jej bohaterowie nie zrobili nic, żeby dociec prawdy.Ta była przecież blisko... HISTORIA PRAWDZIWA. GORĄCO POLECAM!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bohaterowie są zmęczeni

Ocena:
Autor:
Data:
Książka, która łączy dwoje ludzi. Ludzi, którzy zostali podzieleni. Jednak mimo wszystko zaufali jednej osobie. Marii Nurowskiej. W pierwszej części odnajdujemy wypowiedzi Leona. Aktor opowiada o sobie niezwykle szczerze. Niczego nie ukrywa. Myślę, że dla towarzystwa teatralnego/filmowego, te wypowiedzi mogły okazać się wstrząsające. Pełny życia i wydawało by się wiecznie wesoły człowiek, okazał się nagle dość smutny. Życie wybrało wiele za niego. Jednak nigdy się nie poddał ... W drugiej części odnajdziemy wypowiedzi Ludwika. Również niezwykle szczere jak brata wypowiedzi sprawiają, że nabieramy niesamowitego szacunku do samego człowieka. Historie napisało samo życie. Co mnie najbardziej przeraziło? Niedomówienia i brak zaufania. Te dwie rzeczy sprawiły, że niezwykle zżyci bracia rozdzielili się na lata.

Maria Nurowska jest autorką znaną z niezwykłych powieści. Tym razem jednak historia nie powstała w niej. Ona wydarzyła się na prawdę! Autorka przeprowadziła godziny rozmów z braćmi by dowiedzieć się wszystkiego. Spięła wszystko w spójną całość i tak powstała książka, którą czyta się w jeden wieczór. Dla dociekliwych plusem będą autentyczne dokumenty, których odbitki można odszukać na stronach.

Książka pokazuje również powojenny świat. Jak żyło się w tamtych czasach. Ukazuje również niezwykle złożoną psychikę ludzką.

Minusy jednak też się znalazły. Może jestem dziwna ale nie do końca przemówiła do mnie okładka. Za bardzo przypomina mi plakaty filmowe. Jednak nie ocenia się książki po okładce :)Serdecznie polecam!
Moja ocena: *****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

35,51 Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
31,67 35,19
27,95 31,06

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
6,63 zł

Cena zestawu:

95,13 zł
101,76 zł
Oszczędzasz6,63 zł
Dostępne Wysyłka 24h