Koszyk 0
Opis:
Śmierć za kubek wody... Upalny dzień. Czterdziestoletnia mieszkanka pakistańskiej wioski od wielu godzin zbiera na cudzym polu owoce. Praca jest wyczerpująca, lecz Asia i jej mąż muszą utrzymać pięcioro dzieci. Żeby się ochłodzić, pije wodę z pobliskiej studni. Ta należy do muzułmańskiej społeczności, a Asia jest chrześcijanką, dlatego w opinii innych kobiet woda staje się "nieczysta". Wybucha kłótnia, pada słowo: "Bluźnierstwo!" ... Los kobiety jest przesądzony - w Pakistanie taki zarzut to pewna śmierć. 14 czerwca 2009 roku Asia Bibi zostaje wtrącona do więzienia, gdzie do dzisiaj czeka na wykonanie wyroku śmierci przez powieszenie. W jej obronie odważyli się stanąć gubernator Pendżabu (muzułmanin) oraz minister ds. mniejszości (chrześcijanin) - obydwaj zostali zamordowani przez fanatyków religijnych. Poruszająca historia Asii Bibi, opowiedziana przez nią samą zza murów więzienia, uświadamia nam, jak wiele zła popełnia się w imię religii i jak ważna jest wolność przekonań, a także prawa człowieka. Dlatego jej osoba stała się ikoną walki z przemocą o podłożu religijnym, a o jej uwolnienie walczą ludzie na całym świecie. Asia Bibi jest symbolem tego, co od zawsze nas oburza i mobilizuje. Michle Fitoussi, ELLE. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Asia Bibi
  • 2012
  • 1
  • 184
  • 205
  • 143
  • 978-83-01-17112-4
  • 9788301171124
  • ZAMZ8

Recenzje czytelników

Ważna książka, by poznać tao obcą dla nas kulturę

Ocena:
Autor:
Data:
„Bluźnierstwo” to historia kobiety, której los pokazuje, jak w jednej chwili spokojne życie może zamienić się w piekło. Jest to relacja tragicznych wydarzeń, jakie przeżyła Asia Bibi. Spisane zostały w formie pamiętnika dzięki francuskiej dziennikarce Anne-Isabelle Tollett w więzieniu w Sechupurze w kwietniu 2011 roku. Niestety nie miała ona możliwość osobistego spotkania się z oskarżoną i musiała opierać się jedynie na relacjach, jakie przekazywał jej mąż bohaterki.

Asia to prosta kobieta ... matka pięciorga dzieci. Pochodzi z Ittan Wali, maleńkiej wioski w Pendżabie, w samym centrum Pakistanu. Życie chrześcijańskiej rodziny w ortodoksyjnym muzułmańskim kraju wymagało wielu wyrzeczeń i ustępstw oraz skazywało ją na gorsze traktowanie. Zdarzenia, które doprowadziły do osadzenia kobiety w więzieniu oraz skazania jej na śmierć rozpoczęły się w chwili, gdy Asia podczas zbiorów w czterdziestostopniowym upale wypiła wodę ze studni należącej do muzułmanek, nie zdając sobie sprawy z tego, że przez ponowne zanurzenie kubka studnia zostanie uznana za „nieczystą”. Sytuacja ta wydarzyła się 14 czerwca 2009 roku. Jej dalsze, dość buntownicze w mniemaniu Arabek, zachowanie doprowadziło do tego, że została oskarżona o bluźnierstwo przeciw Mahometowi. W książce historie kobiety przeplatają się z perypetiami innych osób oskarżonych o różnego rodzaju przestępstwa, a także osób, które niezwykle wspierały ją w tych ciężkich chwilach, m.in. Shahbaz Bhatti – pierwszy w historii Pakistanu minister ds. mniejszości i Salman Taseer – gubernator prowincji Pendżab. Historia kobiety obiegła cały świat, wiele osób zaangażowało się w obronę Asii, a także w sprawę zmiany niezwykle restrykcyjnego prawa dotyczącego bluźnierców w krajach arabskich. Za osadzoną w celi śmierci kobietą wstawił się nawet papież Benedykt XVI, prosząc o ułaskawienie i uwolnienie kobiety.

Pamiętnik kończy niezwykle osobista i dramatyczna prośba bohaterki do czytelników: „Skoro mnie poznaliście, opowiedzcie innym moją historię. Przekażcie ją dalej. Wierzę, że to jedyna szansa, bym nie sczezła w tym więzieniu. Potrzebuję was! Ocalcie mnie!” Książka napisana jest językiem mało skomplikowany, co pozwala być bliżej bohaterki i uprawdopodabnia całą historię. Uważam, iż jest ona godna polecenia, ponieważ pozwala poznać tak bardzo odmienną od naszej kulturę krajów arabskich, a także ukazuje ogromne różnice w postrzegania świata i praw boskich w różnych kulturach oraz religiach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena