Koszyk 0
Opis:
Tajemnicza śmierć ojca łączy trzy przyrodnie siostry, które nie widziały się ze sobą od wielu lat. Tworzą wybuchową mieszankę – Rita jest rozpitą perkusistką, Matylda weganką udzielającą się społecznie, a Stella cierpi na chroniczną bezsenność. Siostry spotykają się w wielkim, niezwykłym domu swojej ciotki – pełnym wspomnień z dzieciństwa i niewypowiedzianych sekretów. Okazuje się, że czeka je zadanie, które wymaga współpracy i odnalezienia tajemnej siły ... które wszystkie trzy posiadają. Wyruszają w podróż, by odkryć tajemnice swojej przeszłości oraz przyszłości. Siostry zrozumieją, że łączy je coś więcej, niż tylko więzy krwi, a życie ich wszystkich zawiśnie na włosku, jeśli nie zaczną ufać swojej pradawnej intuicji. Marta A. Trzeciak - pisarz, naukowiec, refleksyjny żartowniś. Pracowała w fastfoodzie, leczyła zwierzęta w ZOO, sprzedawała gazety, badała mięso w rzeźni. Obecnie prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i myślenia, robi doktorat na międzywydziałowych studiach, pisze w nurcie realizmu magicznego. Trenerka i sędzia Odysei Umysłu. Stypendystka Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska 2013. Prywatnie znana po prostu jako „Trzeciak”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • M.A. Trzeciak
  • 2014
  • 1
  • 358
  • 196
  • 121
  • 978-83-7942-200-5
  • 9788379422005
  • ZBOV0

Recenzje czytelników

Cudowna lektura

Ocena:
Autor:
Data:
Chyba każdy z nas czasem ma tak, że robi coś pod wpływem impulsu... Czasem się po prostu czuje, że trzeba postąpić tak, a nie inaczej! Dziś skręcić w prawo, a nie w lewo albo pojechać rowerem zamiast samochodem. Wielu z nas doświadczyło również dziwnego wrażenia, że coś złego dzieje się z bliską osobą... Ja niejednokrotnie tak intensywnie myślałam o kimś bliskim, że w końcu do mnie dzwonił! Między innymi o tym, że nic nie dzieje się przypadkiem opowiada książka M. A. Trzeciak ... która może być bliżej bądź dalej Waszego serca… Do mojego trafiła w 100 procentach!

Bliżej dalej to książka o trudnych rodzinnych relacjach, wpływie naszego dzieciństwa na dorosłość oraz przede wszystkim o wspomnianej wyżej intuicji! Dzięki tej książce dowiadujemy się, że nic nie dzieje się przypadkiem, a każda osoba spotkana w naszym życiu ma na nas jakiś wpływ. Jako pedagog dostrzegam w tym wielką prawdę, z której nie każdy z nas zdaje sobie sprawę!


Główną bohaterką jest Matylda, która odciąwszy się od wcześniejszego życia wychowuje samotnie córkę - z dala od problemów i wspomnień. Los jednak bywa przewrotny i sprawia, że wspomnienia same do niej wracają w postaci przyrodniej siostry - Rity. Rita swoim przyjazdem zaburza uporządkowany i idealny świat Matyldy niosąc smutną wieść - ich ojciec nie żyje. Matylda postanawia zabrać swoją córkę i pojechać na pogrzeb w miejsce, gdzie kryją się wszystkie jej tajemnice… Tajemnice, przed którymi chciała uchronić córkę!

W domu ukochanej ciotki spotykają się trzy przyrodnie siostry, które chcą pożegnać wspólnego ojca. Pewne niespodziewane wydarzenia sprawiają, że muszą znów się do siebie zbliżyć. Dla każdej z nich jest to duże wyzwanie! Rita bowiem jest szaloną perkusistką zmieniającą mężczyzn jak rękawiczki i nie wylewającą wódki do rękawa, a Stella wyglądem przypomina mężczyznę i wybiera sobie niebezpiecznych i agresywnych partnerów... A Matylda? Wydaje się bezdennie nudna i uporządkowana. Mogłoby się wydawać, że nic nie łączy tych diametralnie różnych kobiet! Łączy je jednak wspólny ojciec i odziedziczone po nim zdolności – niespotykane u „normalnych” ludzi. Jakie? Przekonajcie się sami, jeżeli lubicie niecodzienne książki!

W obliczu śmierci ojca siostry muszą się zjednoczyć, wzajemnie wspierać i zrozumieć siebie nawzajem... Każda z nich jest w jakiś sposób zagubiona we własnym świecie! Ale czy każdą z nich można jeszcze uratować? Czy Matylda może stać się w końcu empatyczną matką, a nie dyrektywnym robotem? Czy Stella zahamuje swój pociąg do niebezpiecznych mężczyzn lubiących przemoc? Czy Rita wygra walkę z alkoholem i spoważnieje? Tego wszystkiego możecie się dopiero dowiedzieć! I choć książka może się wydawać momentami oczywista i oparta na stereotypach – mnie zupełnie nie przeszkadzało to w odbiorze.

Wszystko co się dzieje w życiu ma jakieś znaczenie – przeszłość wpływa na teraźniejszość i przyszłość, a każda spotkana osoba coś w nas zmienia. Książka jest przy tym pełna magii – łączy realizm z elementami fantastycznymi.

Prawdopodobnie książka nie każdemu przypadnie do gustu – właśnie ze względu na swoją wyjątkowość. Na mnie działała jak magnes – fascynowała, przyciągała, dziwiła i zaskakiwała! Właśnie ze względu na to, że była jednocześnie prawdziwa i pełna abstrakcji. Wiem jednak, że nie wszyscy lubią książki, które są lekko oderwane od rzeczywistości i mają elementy, których nie da się wytłumaczyć za pomocą logicznego myślenia i dedukcji.

"Bliżej dalej" mówi o uczuciach, emocjach, związkach, relacjach i porusza wiele potrzebnych (aczkolwiek czasem trudnych) tematów. Książka jest jednak nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim skłaniająca do myślenia i jednocześnie dająca przyjemne odprężenie. Nic dziwnego, że otrzymała wyróżnienie w kategorii prozy pomorskiej na Targach Książki COSTERINA 2014. Dodam jeszcze na zachętę, że fabuła nie jest tutaj najważniejsza! Najbardziej bowiem zachwyca klimat i magia, które są wyczuwalne na każdej ze stron… Bliżej dalej ma wszystko to, co kocham w książkach – piękny język, humor, mądrość życiową, metafory oraz moc wzbudzania do refleksji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena