Koszyk 0
Opis:
Audiobook CD Czytają: * Robert Więckiewicz * Anna Dereszowska * Andrzej Chyra * Krzysztof Materna * Agata Kulesza i inni Superprodukcja audiobooka "Blade runner - czy androidy marzą o elektrycznych owcach?" autorstwa Philipa K. Dick'a to, pierwsza na świecie produkcja audiobooka w technologii binauralnej. Ta jedna z najwybitniejszych powieści science-fiction wydawana w Polsce przez jednego z czołowych wydawców - Wydawnictwo REBIS - wymagała i zasługiwała na wyjątkową oprawę ... W audiobooku w reżyserii Krzysztofa Czeczota wystąpili doskonali aktorzy w tym m.in. Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Anna Dereszowska i wielu innych doskonałych aktorów. Niezwykłą muzykę skomponował i wykonał Wojtek Mazolewski i jego zespół Pink Freud. Specjalne efekty dźwiękowe i cały mix audiobooka zostały dopasowane do słuchawek BEATS AUDIO, bo premiera tego wyjątkowego audiobooka odbywa się na telefonach wyposażonych w technologię beats: HTC Desire C i HTC Desire X w sieci PLAY. "BLADE RUNNER - czy androidy marzą o elektrycznych owcach?" to głęboka pełna zwrotów akcji opowieść z ogromnym potencjałem na stworzenie audiobooka. W obliczu wyjątkowo dużej popularności audiobooków z gatunku fantasy i science-fiction w Polsce, "BLADE RUNNER..." był doskonałym materiałem na superprodukcje? audio - nieskrócona, udramatyzowana? wersje? z gwiazdorska? obsada? aktorska?, z własna? oryginalną ścieżka? dźwiękowa? oraz efektami specjalnymi stworzonymi z wykorzystaniem najlepszej dostępnej technologii audio - technologii dźwięków binauralnych. W produkcji wyjątkowy nacisk nałożony został na odegranie uczuć bohaterów, zarówno ludzi jak i maszyn - aktorzy odgrywają sceny, oddając uczucia i nastrój bohaterów, a nie tylko czytają kwestie ze scenariusza. W audiobooku po raz pierwszy zagrała również IVONA - polski syntezator mowy. Natomiast dzięki technologii binauralnej na słuchawkach po raz pierwszy w audiobooku możemy usłyszeć przestrzeń... lewo - prawo, góra - dół, blisko - daleko... to zupełnie nowa przestrzeń słowa, nowe wrażenia i doznania słuchowe jakie po raz pierwszy na świecie zaproponowane zostały w audiobooku. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Philip K. Dick
  • 2012
  • 140
  • 125
  • 978-83-7510-960-3
  • 9788375109603
  • ZASMJ

Recenzje czytelników

Milczenie owiec

Ocena:
Autor:
Data:
"Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?" to z pewnością najbardziej znana powieść autorstwa Philipa K. Dicka. Społeczeństwo przyszłości po III Wojnie Światowej, nękane radioaktywnym pyłem i muszące radzić sobie z gwałtownym przetrzebieniem wszystkich gatunków zwierząt to tylko część tego, co autor pokazał w swojej niebezpiecznie aktualnej, dystopijnej wizji.

Fabuła "Blade runnera..." jest raczej prosta – całość podzielona została na dwa wątki, które ... chociaż pozornie dość podobne, tak naprawdę stanowią dwie strony barykady, a każdy z bohaterów opowiada się po innej stronie konfliktu, niekiedy nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Rick Deckard, policjant grający w powieści główne skrzypce, ma "proste" zadanie – dorwać sześć zbiegłych z Marsa androidów. Wydawałoby się, że to nic trudnego. I tak zapewne byłoby w istocie, gdyby zbiegłe humanoidy nie były supernowoczesnymi maszynami, przebiegłymi i śmiertelnie niebezpiecznymi. Korporacje, cyborgi, mechaniczne zwierzęta i spiski – to jedynie część krótkiej, lecz niezwykle dynamicznej i głębokiej historii.

Już pierwsza ze scen przygotowuje nas na to, z czym będziemy mieć do czynienia w dalszej części powieści. Z pozoru niewinna scena pobudki głównego bohatera i jego małżonki to tylko pretekst do przedstawienia wizji świata, w którym nastrój jednostki przestanie być jego samowolnym "kaprysem", a stanie się ściśle podporządkowany urządzeniu zwanym programatorem nastroju – mechanizm ten uaktywnia odpowiednie obszary w mózgu w zależności od wybranego programu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zaprogramować sobie dwugodzinny seans depresji czy innych emocji. Idea ta jest niepokojąco wizjonerska – wystarczy ogłupić społeczeństwo, by zyskać nad nim władzę dużo większą, niż można sobie to wyobrazić.

Tytuł nie jest przypadkową zbitką słów – w pełni obrazuje problem, jaki Dick porusza w dość zawoalowany sposób. Chociaż na pierwszym planie pozostaje Rick Deckard i jego polowanie na zbiegłe androidy, pod przykrywką tej zabawy w kotka i myszkę nieustannie zadawane nam jest pytanie: czy androidy mogą czuć? Ze strony Deckarda początkowo widzimy jednoznaczną, odmowną odpowiedź na to pytanie, z czasem jednak pojawiają się u łowcy wątpliwości czy to, co robi, jest na pewno właściwe.

Bohaterem drugiego wątku jest John Isidore, jednostka zakwalifikowana jako "kurzy móżdżek". Przez wyjątkowy zbieg okoliczności znajduje się ona w samym środku konfliktu między androidami a łowcą, nie rozumie jednak motywów stojących za humanoidami, dlatego próbuje je poznać.
Jeden z bohaterów podejmuje więc decyzje na podstawie zakorzenionych odruchów i zdobywanych od dawna informacji, drugi zaś nie posiada żadnych ukształtowanych wzorców zachowań mających zastosowanie w takiej sytuacji.

Nie mniej ważnym wątkiem w książce jest tytułowa elektryczna owca – jedyne zwierzę domowe, jakie posiada Deckard. W świecie przyszłości wyznacznikiem zamożności jest tak naprawdę nie stan konta, a zwierzę, które posiada się na własność. Im większe i rzadsze, tym cenniejsze, zaś posiadanie elektronicznego zamiennika jest uważane za swego rodzaju towarzyskie faux pas, mimo że są one tak doskonale wytwarzane, że ciężko znaleźć różnicę między robotem a żywym zwierzęciem. To właśnie chęć zarobienia na prawdziwe, żywe zwierzę (za każdego złapanego androida z listy łowca otrzymuje tysiąc dolarów nagrody) każe protagoniście ryzykować swoje życie w nierównym pojedynku z androidami. Wszystko to dla... kozy. I właśnie to poczciwe zwierzę będzie odpowiedzią na pytanie zawarte w tytule. A także w scenie finałowej całkowicie wywróci do góry nogami wizję androida, jaką Dick tworzył przez całą powieść.

"Blade runner...", ze względu na specyficzny klimat, pozwolił na stworzenie prawdziwego dźwiękowego teatru. W audiobooku każda z postaci została nagrana przez innego aktora (których wybrano conajmniej bardzo dobrze – Andrzej Chyra w roli Deckarda czy Łukasz Simlat jako Isidore wypadają rewelacyjnie). To jednak nie wszystko – do audiobooka dołożono specjalnie nagrany soundtrack autorstwa zespołu Pink Freud – klimatyczny, przypominający trochę futurystyczne lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku z Fallouta. Oprócz tego nagrano także inne odgłosy, jak stukot butów o podłoże czy wystrzał z lasera. Do tego dochodzą świetne efekty 3D (do usłyszenia na słuchawkach).

"Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?" to powieść, która pod otoczką historii pogoni za androidami skrywa przynajmniej dwa dna, odpowiadając jednocześnie na coraz bardziej aktualne pytanie, czy roboty budowane na podobieństwo człowieka i obdarzone sztuczną inteligencją zaczynają być czymś więcej niż tylko zbiorem serwomechanizmów i układów scalonych (kwestię tę poruszało w ostatnich dekadach wielu innych autorów science fiction, jak chociażby Robert Sheckley czy Henry Kuttner). Sprawia to, że "Blade runnera..." można czytać zarówno jako powieść stricte rozrywkową, jak i swego rodzaju traktat filozoficzny, w którym fabuła jest tylko dodatkiem do stawianych przez autora tez i pytań, a także odpowiedzi na nie. Na dodatek wręcz genialna realizacja nagrania sprawia, że jest to pozycja, z którą warto się zapoznać
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

CZYTELNICY MARZĄ O TAKICH AUDIOBOOKACH

Ocena:
Autor:
Data:
Słuchanie audiobooków to jedno, natomiast możliwość obcowania ze słuchowiskami to zupełnie inny rodzaj przyjemności. Dlatego bardzo się cieszę, że legendarny „Blade Runner” doczekał się właśnie tej drugiej wersji. I to jeszcze jak znakomicie przygotowanej!

Niedaleka przyszłość. Świat w jakim przyszło żyć Rickowi Deckardowi to ruina, która ocalała po Ostatniej Wojnie Światowej. Spustoszała, wyludniona, niemalże pozbawiona zwierząt, których posiadanie jest największym pragnieniem ... prawie że pustynia zagrożona wypaczającym ludzi promieniowaniem. Ci, którzy tylko mogli, których było na to stać, albo nie zostali zmienieni przez radiację, przenieśli się na Marsa, gdzie żyją, jak w raju, obsługiwani przez coraz nowocześniejsze androidy. I to właśnie androidy są źródłem utrzymania dla Ricka, który na zlecenie policji poluje na te, które uciekły na Ziemię. Niestety, najnowsze zadanie usunięcia 6 niebezpiecznych nowych typów Nexus 6 sprawi, że Rick będzie musiał zrewidować własne poglądy co do życia, istnienia i tego, co za nie uważać należy…

O tej powieści słyszał chyba każdy, jak i chyba każdy kojarzy niedoceniony na początku, kultowy i uważany za absolutnie wielki po latach film. Fabuła jest więc w mniejszym bądź większym stopniu znana wszystkim. Ale nawet po dziesięcioleciach, jakie upłynęły od powstania pierwowzoru Dicka historia zrozumienia sedna człowieczeństwa i jego granic pozostaje niezmiennie aktualna. I nie mniej, niż kiedyś fascynuje, urzeka i zachwyca klimatem. Zresztą paranoja pisarza szybko udziela się czytelnikom szczególnie w kilku genialnych sekwencjach, w których tracimy pewność tego, co jest prawdą, a co urojeniem.

Słuchowisko na podstawie „Blade Runnera” było więc dużym wyzwaniem dla twórców, jak i ekipy aktorskiej. Z jednej strony mamy do czynienia z opowieścią Science Fiction, z drugiej bardzo oldschoolową, co powinno znaleźć odniesienie w otoczce dźwiękowej. I tak też się stało. Podkład muzyczny audiobooka, lekko jazzowy, a jednocześnie z futurystyczną nutą, której korzenie tkwią w muzyce lat 80. XX wieku robi wrażenie. Podobnie bardzo tradycyjne w brzmieniu efekty dźwiękowe. Aktorzy także wybrnęli z powierzonego im zadania znakomicie, w świetny sposób wcielając się w swoje role, a całość robi imponujące wrażenie. I chociaż zapewne znajdą się odbiorcy, którzy uznają, że dziełu przydałaby się odmienna oprawa muzyczna, ja osobiście nie wyobrażam sobie innej wersji.

Dlatego też polecam ją gorąco Waszej uwadze. Słuchowisko wpada w ucho, urzeka, fascynuje i wciąga. Sięgnijcie koniecznie!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena