Koszyk 0
Opis:
W kolejnej części cyklu „Burzliwa epoka” Elvira Baryakina zabiera nas do Szanghaju. To metropolia, w której przedstawiciele wielkich mocarstw oraz ogólnie pojętej białej rasy mają o wiele większe prawa niż miejscowa ludność. Wszystko tu jest wielkie – budynki, interesy, przygody, a także… nieprawdopodobnie wielkie jest bogactwo we wspaniałych „białych” dzielnicach i niewyobrażalnie wielkie ubóstwo w nędznych chińskich slumsach ... W to nieprzebrane ludzkie mrowisko przybywają na przerdzewiałych okrętach tysiące rosyjskich uchodźców. Dla nich Szanghaj nie jest bynajmniej ziemią obiecaną – jest jedyną ziemią, która – z niechęcią wprawdzie – zgodziła się ich gościć. Cóż to jednak za gościna… Grupy narodowościowe, klasowe i ekonomiczne są szczelnie zamknięte, nie akceptują nowych. Bez sprytu, determinacji i mnóstwa szczęścia nie sposób się utrzymać na powierzchni. Klima i Ninę, naszych głównych bohaterów, zastajemy w chwili, kiedy kobieta podjęła już decyzję o rozstaniu z mężem. Przeszli razem piekło Sowdepii, poradzili sobie na Dalekim Wschodzie Rosji, lecz na chiński ląd schodzą osobno. Ona z innym mężczyzną, ON z nastolatką, którą się zaopiekował. Co z tego wyniknie? Co zrobi Klim, który zna Szanghaj i ma znajomych sprzed lat? Czy Nina, nieznająca miejscowych stosunków, za to mająca przysłowiowy łut szczęścia poradzi sobie? Jak los potraktuje naszych bohaterów? Kto zżył się z Klimem i Niną – a trudno sobie wyobrazić czytelnika, który pozostał wobec nich obojętny – ten koniecznie powinien przeczytać „Biały Szanghaj”. Nie będzie żałował nawet jednej sekundy spędzonej w towarzystwie tej książki. Elvira Baryakina urodziła się w ZSRR w 1975 roku w rodzinie rosyjskiej inteligencji. Mieszka w Południowej Kalifornii, USA, wraz z mężem i synem. Pisze po rosyjsku, choć świetnie zna język angielski. Jest autorką dziesięciu powieści, trzech książek dla dzieci i jednego podręcznika na temat kreatywnego pisania. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elvira Baryakina
  • 2017
  • 512
  • 200
  • 130
  • 978838097-114-1
  • 9788380971141
  • ZDINX

Recenzje czytelników

Drugi tom serii “Burzliwa epoka”.

Ocena:
Autor:
Data:

Nina i Klim znajdują się w Szanghaju. Mieście, które wcale nie należało do ich marzeń. Znaleźli się tam wraz z tysiącem innych rosyjskich imigrantów szukających schronienia z morza i swojego miejsca.

Szanghaj, choć jest ogromną metropolią i kusi bogactwem, dla wielu Rosjan jest pułapką. Inny język, kultura – a do tego jasny podział pomiędzy bogate strefy białych, a ubogie dzielnicy nędzy Chińczyków. Rosjanie nigdzie nie są mile widziani.

Klim zna to miasto z czasów młodości ... Odnawiając stare znajomości, bierze pod swoje skrzydła nastolatkę spotkana na statku i razem usiłują utrzymać się na powierzchni. Nina natomiast postanowiła iść przez życie osobno. Rozstając się z Klimem, traktuje miasto jako swoją szansę na niezależność i nowe życie.

Autorka wrzuciła historię Niny i Klima w wycinek historii. Szanghaj i jego przemiany, a obok Rosja, która staje się Związkiem Radzieckim. Są wzmianki o ważnych dla świata postaciach, ale to tylko tło tego, co autorka dla nas przygotowała.

Dla mnie ta część jest słabsza. Poprzednia, gdzie akcja toczyła się w sercu Rosji, miała dla mnie dużo więcej klimatu i charakteru. Tutaj chwilami mi coś umykało. Miałam problem, żeby zanurzyć się w tym miejscu, wyobrazić sobie te ulice – nie przemawiało to do mnie.

Po pierwszej części byłam zachwycona. Zachłysnęłam się rosyjskim klimatem i czekałam na więcej. Po tej mam niedosyt. Niestety.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena