Koszyk 0
Opis:
Zachar Kordobin to ceniony znawca malarstwa, z którego usług korzysta wiele muzeów i galerii oraz koneserzy sztuki na całym świecie. Ten profesor Uniwersytetu Jerozolimskiego, genialny fałszerz obrazów i poszukiwacz przygód, kosmopolita i uwodziciel, spryciarz, naciągacz i lekkoduch, a jednocześnie człowiek o szlachetnym sercu, wplątany w czasach studenckich w ciemne sprawki półświatka handlarzy obrazów, rezygnuje ze sławy i trwoni talent ... podporządkowując swoje życie jednemu celowi - zemście na zabójcach najlepszego przyjaciela, do którego śmierci się przyczynił. Goniąc po całym świecie za sprawcą zabójstwa, próbuje jednocześnie uciec przed wysłannikami mafii i własnymi wyrzutami sumienia. Niebezpieczna gra z potężną organizacją zainteresowaną kupnem jednego z jego falsyfikatów zmusza go do przekroczenia ustalonych przez siebie granic moralnych; postanawia więc sam wymierzyć sobie karę i zejść ze sceny z godnością. Podążając za szybką akcją powieści czytelnik przenosi się wraz z głównym bohaterem do słonecznej Toskanii, włoskich Dolomitów, na mroczne uliczki Kordoby, zamglone place ponurego Leningradu u schyłku komunizmu i przepojoną zapachami dzieciństwa beztroską ukraińską Winnicę. * szósta powieść znanej już polskiemu czytelnikowi izraelskiej autorki piszącej po rosyjsku * mistrzowskie połączenie kryminału, rodzinnej sagi, klasycznej prozy rosyjskiej i przygodowej powieści w stylu Pereza-Reverte, Borysa Akunina czy samego Aleksandra Dumasa * bez wątpienia największe dotychczasowe osiągniecie tej pisarki z gatunku fikcji literackiej. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Dina Rubina
 • 2012
 • 1
 • 560
 • 205
 • 145
 • 978-83-7758-163-6
 • 9788377581636
 • ZAF6O

Recenzje czytelników

Rewelacja

Ocena:
Data:
Diana Rubina jest jedna z najbardziej poczytnych współczesnych pisarek rosyjskojęzycznych. Obecnie mieszka w Izraelu, jej książki przetłumaczono na 15 języków a ich sprzedaż osiągnęła kilka milionów.
Profesor Uniwersytetu Jerozolimskiego Zachar Kordobin jest uznanym znawcą malarstwa. Jego ekspertyzy cenione są zarówno przez galerie i muzea jak i przez prywatnych kolekcjonerów. Nikomu nawet przez myśl by nie przeszło, że pod maską wybitnego specjalisty ukrywa się jeszcze lepszy fałszerz ... Zachar Kordobin podczas swego bujnego młodzieńczego życia zajmował się tym niechlubnym zajęciem. Był bezkonkurencyjny, potrafił podrobić każdy obraz a jego hobby sprawiało mu wiele przyjemności. Niestety błędy młodości nie pozwalają mu o sobie zapomnieć. W okresie studenckim został zamordowany jego najlepszy przyjaciel, chłopak z którym znał się od dzieciństwa. Zbrodnia ta była związana z jedną ze spraw w które wplątał się Kordobin. Zachar obiecał sobie, że pomści śmierć przyjaciela.
Książka ,,Biały gołąbek z Kordoby ” podzielona jest na trzy części. Część pierwsza i trzecia najbardziej skupione są na teraźniejszości, natomiast w części drugiej opisane są dzieje rodziny Kordoby, jego dzieciństwo oraz wczesną młodość. Początkowo bardzo ciężko czytało mi się tę książkę, nie podobała mi się. Jednak z każdym kolejnym rozdziałem stawała się dla mnie coraz ciekawsza a losy bohatera bardziej zajmujące. Zachar Kordobin jest interesującym bohaterem, Rosjanin wychowany przez matkę- sportowca z która mieszkał kątem u wuja, przejawiający ogromny talent malarski od wczesnego dzieciństwa, butny, znający swoją wartość, silnie związany z rodzicielką która zmarła gdy chłopak był nastolatkiem. Jest on postacią pełną sprzeczności: z jednej strony ma dobre serce, jest uczynny i przyjazny a z drugiej z zimną krwią planuję morderstwo, jest lekkoduchem i spryciarzem jednak poważnie traktuję malarstwo oraz rodzinę, kosmopolita, poszukiwacz przygód z sentymentem powracający do domu rodzinnego. Złożony charakter, pełne napięcia i ciekawe życie, bagaż doświadczeń czynią go jednym z najciekawszych bohaterów z książek które ostatnio czytałam.
Fabuła jest intrygująca, wielowątkowa. Język jakim posługuję się autorka nie jest łatwy, trzeba być bardzo skupionym podczas czytania. Autorka często używa hiszpańskich słów, posługuję się retrospekcjami, wprowadza nowych , odgrywających małe rolę bohaterów.
,,Biały gołąbek z Kordoby” jest po trochę kryminałem, powieścią przygodową z elementami romansu oraz wątkami szpiegowskimi. Urok tej książki budują również nawiązania do malarstwa ( w szczególności twórczości El Greco) muzyki( pieśni ludowe) oraz literatury. Liczne opowieści, ciekawostki kulturowe, legendy są dobrze wkomponowane w całość.
,,Biały gołąbek z Kordoby” przenosi w świat bohemy, hermetyczny świat artystów w którym żył Kordobin podczas studiów ale także świat w którym się znalazł będąc profesorem. Jest to bardzo dobra książka, zaciekawia i fascynuje.
Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

intrygująca

Ocena:
Autor:
Data:
Cena prawdy

„Biały gołąbek z Kordoby” Dina Rubina
wyd. Muza
rok: 2012
str. 560
Ocena: 4/6

Muszę przyznać, że wyjątkowo dużo czasu zajęło mi decydowanie się na tę akurat lekturę. I w zasadzie nawet nie wiem, dlaczego tak się stało. Kiedy postanowiłam, że Biały gołąbek z Kordoby będzie jedną z pozycji, którą przeczytam w najbliższym czasie (a było to bodajże w lutym), podchodziłam do tej książki z wielką atencją i chęcią jak najszybszego jej pochłonięcia. Niestety trochę trwało ... nim powieść do mnie dotarła, a następnie musiało upłynąć trochę czasu, by nadeszła jej kolej. Niestety wówczas okazało się, że jakoś mnie do niej nie ciągnie. Zupełnie nie potrafiłam sobie tego wytłumaczyć, ale niemal bez przerwy odnosiłam wrażenie, że to, w sensie czytanie tej książki, nie powinno mieć miejsca w danej chwili. Tak mijały dni, tygodnie, miesiące. No i przyszedł taki czas, że już wstyd było po nią nie sięgnąć i nie zapoznać się z jej treścią. Cóż, lepiej późno niż… wcale? Czy faktycznie? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, koniecznie powinniście przeczytać poniższy tekst.

Głównego bohatera powieści poznajemy w dość osobliwej sytuacji. Postanawia on, że mimo kłótni, która poróżniła go ostatnimi czasy z ciotką Żuką, zadzwoni do niej w geście pokory, poddaństwa i postanowienia poprawy. W końcu wyjeżdżał on, po raz nie wiadomo już który z Izraela. Zachar Kordobin, bo o nim mowa, jako jeden z najznamienitszych znawców malarstwa, tłumnie proszony jest zarówno przez wszelaki instytucje jak i prywatnych kolekcjonerów o opinię na temat danego dzieła. W związku z tym, nie jest on w stanie spędzać w kraju tyle czasu, ile powinien jako poważany profesor Uniwersytetu Jerozolimskiego. Oczywiście w rzeczywistości wyjazdy związane z oceną różnych dzieł sztuki stanowią jedynie ułamek powodów, jakie skłaniają go do tak częstego przemieszczania się. Jednym z istotniejszych, o ile nie najważniejszym powodem jest praca, którą wykonuje on w tajemnicy przed światem. Bo Zachar, najzwyczajniej w świecie, zamiast wykorzystywać dany mu talent tak, jak Bóg przykazał, wybrał odrobinę mniej bezpieczną i mało tradycyjną ścieżkę – został fałszerzem. Nie można jednak powiedzieć, że w tym fałszerstwie był tandetny, sztuczny i mało wiarygodny. Wręcz przeciwnie. Dzięki swojej kreatywności dorobił się już niemałego majątku, a jedyne czym tak naprawdę grzeszył, to niesamowita wręcz wyobraźnia. Spytacie – jak to. A tak to, że Zachar nie tworzył kolejnych kopii dzieł, które wiszą w światowych galeriach i na ścianach domostw najbogatszych kolekcjonerów. Kordobin malował obrazy i przypisywał je mało znanym artystom. Dorabiał do tego odpowiednią ideologię, rozbudowywał biografię malarza, kreował legendy o danym dziele. Koniec końców, dzięki takim zagrywkom znajdował kupca, który był skłonny zapłacić niemałą sumę, by tylko taki obraz zdobyć. Czy jednak rzeczywiście ten interes był taki dobry, jak można by go oceniać z zewnątrz? Z jakimi konsekwencjami liczyć musi się malarz? Gdzie doprowadzi ścieżka kariery, jaką dla siebie wybrał? Jakie demony ścigają Zachara i jaki będą one miały wpływ na jego dalsze życie? Jaką tajemnicę skrywa jego rodzina? Jeśli chcecie dowiedzieć się tego wszystkiego, powinniście sięgnąć po powieść Diny Rubiny zatytułowaną Biały gołąbek z Kordoby.

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie lat i w różnych częściach świata. Główny bohater jest w niemal nieustannym ruchu. Co i rusz jego dość nietypowy „zawód” rzuca go w różne zakątki świata. Co zabawne, okazuje się, że gdzie by nie trafił, prawie na pewno posiada tam dom lub przynajmniej miejsce, w którym jest w stanie dokonywać fałszerstw. I tak raz spotykamy się z nim w izraelskiej Jerozolimie, innym razem we włoskiej Florencji, Rzymie i Watykanie czy też w hiszpańskim Toledo i Kordobie. Autorka bardzo często dokonuje retrospekcji ukazując historię rodziny Zachara i przeszłości jego samego, co dla poniektórych może być najciekawszą i najbardziej wciągającą częścią powieści. Mi niestety nie za bardzo przypadło to do gustu. Nie mogę powiedzieć, że książka nie była fajna, ale nie zachwyciła mnie. Dużo lepiej czytało się pozostałe części powieści, choć zdecydowanie wydaje mi się, że za mało w książce było na temat samego fałszowania obrazów, bo o tym przede wszystkim chciałam poczytać. Biały gołąbek z Kordoby to prawdziwy miks literacki. To zarówno sensacja, powieść szpiegowska, przygodowa i romans. Jak to się często mówi, dla każdego coś miłego. Pomimo dość dużej objętości powieści (bagatela, niemal sześćset stron), czyta się ją dość dobrze i w miarę szybko. Autorka w ciekawy sposób zarysowała bohaterów, dzięki czemu dostarczają oni czytelnikowi całą gamę emocji i zapadają w pamięci. Zachęcam do przeczytania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena