Koszyk 0
Opis:
Biała wódka, czarny ptak to świetny przykład rasowego kryminału, gdzie najnowsza historia miesza się z nieco starszą. – Kazik Staszewski 13 grudnia 1981 roku w Warszawie znika znana niemiecka pisarka Anna Eckart. Władze milczą o jej zaginięciu i synowa Anny prosi o pomoc Daniela, bezrobotnego dziennikarza. Inwigilowany przez esbeków, Daniel jedzie do miasta Stary Krzyż i tam wplątuje się w mroczną, kryminalną ... historię, która zaczęła się za III Rzeszy... Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAB
  • miękka
Mniej Więcej
  • Wiesław Weiss
  • 2016
  • 448
  • 202
  • 135
  • *, 97883280-3426-6
  • 9788328034266
  • ZDCP4

Recenzje czytelników

Trudne czasy wojenne

Ocena:
Data:
Historia przedstawiona jest dwutorowo, wydarzenia współczesne z kwietnia 1982 roku, kiedy razem z bohaterem szukamy poszlak, co też stało się z zaginioną, przeplatają się z ostatnimi chwilami pisarki przed zaginięciem, w których wspomina ona również wiele wydarzeń z czasów II wojny. Mogłoby się wydawać, że takie przesunięcia czasowe tworzą mętlik w historii, ale dzieje się wręcz przeciwnie. Wraz z poznawaniem wydarzeń różne kwestie wskakują na właściwie miejsca i powoli wyjaśnia się ... co działo się na początku stanu wojennego z pisarką, oraz co mają do tego wydarzenia z ostatniej wojny.

Autorowi udało się ciekawie oddać czas stanu wojennego, nie tych wielkich wydarzeń w Warszawie, czy innych dużych miastach, ale właśnie na prowincji, gdzie ludzie nie przykładają aż tak dużej wagi do polityki, myślą raczej o codziennym przetrwaniu lub dostatnim życiu. Nie ma tam sztywnych granic między władzą a klerem, nie ma tak dużego wpływu bezpieki jak w dużych miastach. Choć nie można mówić o swobodzie i wolności, jest tylko jakoś tak wolniej i spokojniej.

Debiut pisarski zdecydowanie do mnie przemawia. Połączenia początku lat '80 z okresem wojennym, powieść historyczna razem z kryminałem, oddanie życia ówczesnych mieszkańców i przygody (czasami niezwykłe) głównego bohatera, a to wszystko napisane wciągającym językiem. Jestem bardzo ciekawa kolejnych książek, o ile autor się o nie pokusi. Myślę, że osoby lubiące takie klimaty świetnie się w tej książce odnajdą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena