Koszyk 0
Opis:
Nie krzyczała, kiedy rodziła syna. Nie mogło jej się wyrwać żadne niemieckie słowo. Nie w 1945 roku, nie wśród Polaków wracających z przymusowych robót. Kilkadziesiąt lat później rodzinne sekrety nie dają spokoju dorastającej Dagmarze. Skąd wziął się ten dziwny akcent w mowie jej babci? Dlaczego co roku staruszka odwiedza pewien kościół? Czy naprawdę nigdy nie spotkał ... a się z siostrą bliźniaczką, choć ta ciągle przysyła jej paczki? Dziewczyna wie, że nie wykradnie babce wszystkich tajemnic. Ale kiedy powoli zaczyna odkrywać przeszłość, odżywają wspomnienia, do których Rika nigdy nie odważyła się powrócić. Czy dziedziczymy los po naszych przodkach? Czy prawdą jest to, co się rzeczywiście zdarzyło, czy to, co zapamiętaliśmy? Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o namiętności, grzechu, rozłące i pamięci. I o ludziach, którzy nigdzie nie przynależą, bo zbyt często wyjeżdżali na zawsze – i zbyt wiele musieli zapomnieć. Magdalena Parys (ur. 1971) – pisarka, dziennikarka. Zadebiutowała w 2011 roku książką Tunel, w 2015 roku została laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść Magik, którą przetłumaczono na siedem języków. Urodziła się w Gdańsku, od dwunastego roku życia mieszka w Berlinie. Ma męża i dwójkę dzieci. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Magdalena Parys
  • 2016
  • 1
  • 304
  • 195
  • 134
  • *, 97883240-3636-3
  • 9788324036363
  • ZD9H7

Recenzje czytelników

Historia prawdziwa.

Ocena:
Autor:
Data:
„Biała Rika” Magdaleny Parys to historia polsko-niemieckiej rodziny. Zagmatwana, poplątana, z pewnością niewesoła. Opowiedziana przez przyszywanego członka tej rodziny. Tym przyszywanym członkiem, a właściwie członkinią jest sama autorka. To historia małżeństwa
przyszywanej babci Ruth, Niemki czyli Riki i przyszywanego dziadka Karola, Polaka. Karol wywieziony podczas wojny na przymusowe roboty do Niemiec zakochał się w córce właściciela cegielni. Maximilian Korn miał dwie córki ... To były Ruth i Gerda. Obie pokochały Karola. Czy on zakochał się w jednej z nich? Może w obu? To były bliźniaczki jednojajowe. Jedna miała pieprzyk na policzku. Druga na czole. Obie urodziły . Jedna córkę, która przeżyła. Synowi drugiej nie było to dane. Tylko jedna z sióstr uciekła z Karolem do Szczecina.
Tylko ta jedna rodziła mu dzieci już w Polsce. Gerda i Ruth, Niemki, bliźniaczki jednojajowe rozdzielone pod koniec wojny przez los, przez miłość, przez przypadek? Już nigdy się ze sobą nie spotkały. Tylko ta z Hamburga wysyłała paczki tej, która mieszkała w Szczecinie.
„Biała Rika” to intrygująca, niesamowicie ciekawa historia. Magdalena Parys nie opowiada jej zwyczajnie. Robi to w sposób szczególny, specyficzny, odmienny, co czyni, biografię, sagę rodzinną, chociaż właściwie historię Białej Riki nie tak zwyczajnie opowiedzianą.
Książka wymaga skupienia. Nie da się jej czytać gdziekolwiek. Burzliwość tej historii jest tak wciągająca, że czytelnik jak już zacznie czytać z łatwością znajdzie miejsce i czas na nią.

Premiera książki „Biała Rika” Magdaleny Parys już 1-go czerwca 2016 roku. GORĄCO POLECAM!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zagmatwana historia patchworkowej rodziny

Ocena:
Autor:
Data:
Pewnego dnia Dagmara otrzymuje po babci pamiątkową broszkę. Rika, a właściwie Ruth, to Niemka, która przyjechała do kraju pod koniec wojny. Dagmarę zawsze fascynował jej dziwny akcent i unikanie niektórych tematów. Teraz postanawia dowiedzieć się o niej więcej, wypytując domowników i porządkując swoje wspomnienia.

Biała Rika to książka oryginalna w formie, ale wymagająca uwagi. Zwodnicza, jak ludzka pamięć, miejscami chaotyczna, przepełniona czasem i historią Polski ... Nie znam pióra Magdaleny Parys, może specyficzność Riki wynika z jej osobistych doświadczeń i przeżyć. Pozycja trudna w odbiorze. Lektura raczej na weekend nie na tydzień pracy, opowiedziana z perspektywy dziecka i tego, jak pamięta ono własną babkę.

W śledzeniu dziejów rodziny pomagają nam szkice i genealogiczne drzewka. Przeszkadzają wtrącenia oraz brak chronologii.

Zagmatwana historia patchworkowej rodziny. Czasy drugiej wojny światowej, komunizmu, ucieczek z kraju do kraju. Stary temat, dawne losy, ale warto poznać choćby dla samej formy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena