Koszyk 0
Opis:
"Biała Reduta" to nowy wymiar fantastyki. Tomasz Kołodziejczak wysoko podniósł poprzeczkę i stworzył powieść dla tych, którzy pragną od literatury czegoś więcej. Wszechogarniające Zło, by zapanować nad światem, nie cofnie się przed niczym. Stale rodzi się i odnawia z większą siłą w mrocznych przestrzeniach Gehenny. Zarówno w Warszawie, jak i w Zachodnich Kresach Rzeczpospolitej ... a także w zagrożonej kolonii na Marsie trwa nieustanne śledztwo i rozpaczliwa próba zbudowania powłoki ochronnej z pomocą zaklęć. Mariaż prawdziwego fantasy z solidnym sf udaje się niewielu. Kołodziejczak jest w tym mistrzem. Wstrząsająca wizja, epicka i jedyna w swoim rodzaju. Jarosław Grzędowicz - autor Pana Lodowego Ogrodu Cykl Kołodziejczaka to niezwykła, autorska mieszanka. Rozmach i bogactwo jego wizji kojarzy się z "Hyperionem" Simmonsa, w nazewnictwie odwołuje się do Tolkiena, a całość osadza głęboko w polskiej tradycji religijnej i patriotycznej. Wrogiem zaś są totalitaryzmy - zarówno czarne jak czerwone - które w jego powieściach mają dosłownie demoniczną naturę. Jerzy Rzymowski - redaktor naczelny Nowej Fantastyki Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tomasz Kołodziejczak
  • 2014
  • 456
  • 195
  • 127
  • 978-83-7964-018-8
  • 9788379640188
  • ZBOMI

Recenzje czytelników

Walcząc o przetrwanie

Ocena:
Autor:
Data:
Gehenna, dla próbujących tam jakoś przeżyć kolejny dzień zwana jakże prozaicznie Tutaj. Pole woli balrogów, Władców żerujących na strachu i bólu poddanych. Efekt przeniknięcia na Ziemię okrutnych istot z innego świata, z innego Planu. Ich celem jest opanowanie całego globu, skąpanie go w ożywczym dla nich cierpieniu jego mieszkańców.
Rzeczpospolita przyszłości, władana z pomocą elfów, starająca się nie tylko przetrwać inwazję agresywnych i wyrafinowanych Obcych z Gehenny, ale i stawić im czoła ... odzyskiwać utracone ziemie, wywalczyć lepszą przyszłość dla swoich obywateli.
Mars na którym podjęto kiedyś połowicznie udaną próbę kolonizacji. Osamotnieni, pozbawieni wsparcia Ziemi osadnicy próbujący żyć w skrajnie niekorzystnych dla nich warunkach. Zmuszeni walczyć nie tylko z nieprzyjaznym ludziom środowiskiem Czerwonej Planety, ale i z rodzącą się wśród nich groźną rewoltą.
Inne Plany, wśród nich takie jak Plan Ręki czy Wrzeciona, do których odkryto Przejścia i które nieliczni ze zmiennym powodzeniem próbują badać. Nowe rzeczywistości, niezwykłe zasady nimi rządzące, odmienne prawa fizyki, zaskakujące istoty.
Oto cztery światy w których rozgrywają się wydarzenia najnowszej powieści Tomasza Kołodziejczaka zanurzonej w uniwersum Ostatniej Rzeczpospolitej. Powieści, która jest twórczym rozwinięciem historii zawartych w tomach opowiadań “Czarny Horyzont” i “Czerwona Mgła”. Spotykamy nie tylko starych przyjaciół, pułkownika Gralewskiego, królewskiego geografa Kajetana Kłobudzkiego czy potężne elfy takie jak Anna Naa’Maar. Śledzimy również losy nowych postaci, Karla w Gehennie czy osadników na Marsie. Każdy wątek poprowadzony jest w trochę inny sposób. Każdy ma odmienny klimat, bardziej mroczny bądź optymistyczny, a nawet zawierający elementy ciepłego humoru. Przeplatają się jak splecione ze sobą kawałki ciasta w dobrze wyrośniętym preclu. Są jak pożywne kawałki owego literackiego precla, zaskakujące smakiem chwilami dobrze znajomym, a chwilami niezwykle świeżym.

Tomasz Kołodziejczak nie sprawia czytelnikom zawodu, rozwija wątki ze swobodą, solidnością rzemiosła i ułańską fantazją. Buduje zarówno niezwykle plastyczne, wyraziste, intrygujące światy, jak i zaludnia je zawsze atrakcyjnymi postaciami i wydarzeniami. Stawia na emocje. Przeżywamy je uczestnicząc w przygodach bohaterów, wyobrażając sobie ich sytuację i stany psychiczne. Mamy chwilami silne wrażenie wejścia w trójwymiarowe światy, namacalne, odbierane wszystkimi zmysłami. Postaci pulsują emocjami, całą ich różnorodną gamą, zarówno w pozytywnych jak i negatywnych odcieniach. Kołodziejczak stawia na pewną swojskość swojej prozy, bliskość wymyślonego świata, na wartości zawarte w sformułowaniu “Bóg, honor, Ojczyzna”.

Pisarz niezwykle sprawnie posługuje się zarówno opisami jak i dialogami. Dba o głębię opisywanego świata, o krwistość, wiarygodność postaci. O zwroty akcji i zaskakiwanie czytelnika tym, co napotyka na kolejnych stronach. Naprawdę trudno przewidzieć co się wydarzy, co samo w sobie znacząco podnosi temperaturę lektury.

Walorem opisywanych światów jest współistnienie w nich magii i nauki, które spotykają się ze sobą, uzupełniając się. Magia tutaj jest traktowana jako poważna forma manipulowania rzeczywistością, tylko z pozoru prosta czy mało racjonalna. Fantazja pisarza stale wykracza poza proste schematy, ze znanych elementów tworząc nową jakość. Przygląda się on okiem zaangażowanego emocjonalnie badacza zarówno światom, które stworzył, prawom nimi rządzącym, jak i istotom, które je zasiedlają. Ukazuje i analizuje konsekwencje wyborów, tych drobnych, codziennych, osobistych, i tych wielkich, decydujących o losach tysięcy. Pokazuje jak ludzie adaptują się do skrajnych warunków, jak poddają się zmiennym emocjom, na czym polega bycie człowiekiem i co nas może wyróżniać wśród innych istot. Patrzy na światy i zamieszkujące je istoty okiem psychologa i socjologa, unikając jednak skomplikowanych rozważań i niezrozumiałego języka.

Fabuła powieści wciąga, śledzenie wątków i losów postaci jest mocno uzależniające. Pierwszy tom Białej Reduty zaostrza apetyt na kolejne pozycje z cyklu. To jedna z tych książek od których trudno się oderwać zanim dotrzemy do ostatniej strony. Dobrze przemyślana, angażująca emocjonalnie, dynamiczna, zaskakująca, bardzo dobrze napisana. Posiadająca tak niełatwy w ścisłym określeniu pierwiastek wysokiej przyjemności czytania. Można krótko powiedzieć: fantastyczna!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Alternatywa jest naprawdę super

Ocena:
Autor:
Data:
Do tak rozbudowanej i ciekawej recenzji, jaką napisał Damian trudno jest cokolwiek dodać. Alternatywne historie świata, szczególnie jeśli dotyczą Polski i są pozytywne, są naprawdę super. Bez wahania mogę polecić wszystkim prawdziwym miłośnikom fantastyki, zarówno tej naukowej, jak i tej bardziej baśniowej. Jest po prostu super !!!!!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena