Koszyk 0
Opis:
Kategorie:
Mniej Więcej
  • Gloria Whelan
  • 2008
  • 1
  • 97883-608-50084
  • 9788360850084
  • V5024

Recenzje czytelników

szumiabooki.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
Koli to 13-letnia Hinduska. Pochodzi z niebogatej rodziny. Mimo młodego wieku rodzice postanawiają więc zaaranżować jej małżeństwo. W dzień ślubu okazuje się jednak, że jej mąż jest ciężko chory. Nie pozostało mu już wiele dni życia. Dziewczyna boi się tego, co stanie się z nią, kiedy zostanie wdową. Rodzice męża nie traktują jej dobrze. Jest dla nich jedynie dodatkową parą rąk do pracy i osobą do wykarmienia. Jak poradzi sobie Koli po śmierci Hariego?

Bezdomny ptak to książka krótka ... Liczy sobie nieco ponad 150 stron, a jej czcionka jest dość duża. To nowela napisana bardzo prostym językiem, pozbawiona epitetów, metafor, opisów przyrody i dodatkowych wątków. Główną osią jest historia Koli opowiadana przez nią samą, jej droga od zamążpójścia, przez zostanie wdową, aż do odnalezienia swojego "domu", miejsca, w którym może pozostać. Bohaterka-narratorka to tytułowy "Bezdomny ptak".

Gloria Whelan przedstawia hinduskie tradycje dotyczące kobiet na przykładzie Koli. Pokazuje niesprawiedliwość i surowość obowiązujących Hinduski zasad. Śmierć męża oznacza dla trzynastolatki życie wdowy. Noszenie do jego końca białego prostego sari, mieszkanie pośród innych wdów i niemożność ponownego wyjścia za mąż. Dla nastolatki to z pewnością ciężkie - w końcu w tak młodym wieku musi nauczyć się żyć na własną rękę, z dala od rodziny i z niewielkimi szansami na szczęśliwe życie. Koli mimo wszystko pozostaje silna. Próbuje poradzić sobie w nowej "roli". Nie jest łatwowierna i twardo stąpa po ziemi.

Kultura Indii jest zupełnie różna od naszej. Większość rodzin nadal nie odeszła od tradycji aranżowania małżeństw. Dziewczynki przygotowywane są do ślubu zgodnie z zasadą "Najpierw ślub, miłość przyjdzie z czasem". Często muszą poślubić mężczyzn starszych lub takich, z którymi nie mają nic wspólnego. Nie ma tam marzeń o odnajdywaniu prawdziwej miłości i braterstwie dusz, a nawet jeśli, zazwyczaj muszą pozostać jedynie marzeniami. Rzeczywistość ofiarowuje im coś zupełnie innego. Różni się również sposób traktowania kobiet. Pozostają w cieniu mężczyzn, muszą zgadzać się z ich zdaniem.

Choć autorka w świetny sposób ukazała panujące w Indiach zwyczaje dotyczące kobiet, małżeństw i wdów, w książce (mimo że z założenia gatunku tak właśnie powinno być) brakowało mi opisów samego kraju. Pojawiło się ich zaledwie kilka, nie pozwoliły na pełne odczucie klimatu zatłoczonych, pełnych kontrastów Indii. Mimo wszystko Bezdomny ptak to poruszająca historia nastoletniej wdowy, opowieść z przewrotnym zakończeniem, pełnym nadziei na lepsze życie tamtejszych kobiet. I chyba właśnie tym zakończeniem, łamiącym pewne zasady i tradycje, zdobyła tak wiele nagród.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena