Koszyk 0
Opis:
Zabójcze emocje w świecie klonów Porywająca historia o odwadze i miłości rozgrywająca się w niemoralnym świecie, gdzie emocje są zakazane. Na rajskiej wyspie Dominium, zamieszkanej przez bogaczy, przeplatają się losy dwóch dziewczyn. Zhara jest Pierwszą, a Elizja jej klonem. Wydają się identyczne, ale wygląd może być bardzo mylący. Elizja odebrała Zharze wszystko, a nawet zaję ... ła jej miejsce u boku ukochanego! Dlatego Zhara zrobi wszystko, by się jej pozbyć. W końcu Elizja poznaje szokującą prawdę: choć jest klonem, posiada duszę, a jej Pierwsza żyje… Rozumie, że Zhara cierpi, widząc ją z Alexandrem, ale nie może z niego zrezygnować. Postanawia stanąć u jego boku i wraz z armią zbuntowanych klonów obalić panujące na rajskiej wyspie niewolnictwo. Nic jednak nie jest w stanie przygotować jej na tykającą bombę, która wbudowana jest w jej własny organizm. Czasu zostało niewiele, ponieważ termin jej „wygaszenia” jest coraz bliżej… Rachel Cohn (ur. 1968 r.) jest uznaną amerykańską pisarką. Zadebiutowała w 2002 r. powieścią Gingerbread i od tamtej pory opublikowała już 11 książek, w tym kilka napisanych wspólnie z Davidem Levithanem. Beta – nowe pokolenie to kontynuacja cyklu powieści z pogranicza science fiction i fantasy adresowanego do starszej młodzieży. Pierwszy tom zatytułowany Beta ukazał się w 2013 roku. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Rachel Cohn
  • 2016
  • 1
  • 264
  • 205
  • 135
  • 978838015-116-1
  • 9788380151161
  • ZD44W
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Beta II

Ocena:
Autor:
Data:
Jakiś czas temu czytałam pierwszy tom Bety ( recenzja TUTAJ), który zapadł mi w pamięć i chętnie podczas urlopu sięgnęłam po kontynuację.

Dominium to cudowna wyspa, otoczona lagunami, gdzie życie płynie spokojnie i przyjemnie. Nawet temperatura wody i zapach powietrza są dostosowane do jej mieszkańców. Mieszkają na niej tylko wybrani, najbogatsi. Ich życie wydaje się być po prost bajką.

Na rajskiej wyspie Dominium, gdzie żyją bogacze, ze swoimi niezwykłymi klonami ... coś zaczyna się jednak psuć. Klony zaczynają się buntować i szykować rebelię.

Zhara jest Pierwszą, z jej genów wyhodowany zostaje klon - Elizja. Ani Zhara, ani Elizja, nie wiedzą, że istnieje ta druga. Zawsze klony były tworzone z martwych ludzi i nie tworzono ich z nastolatków. Tutaj nastąpił wyjątek. Zhara ucieka i dołącza do buntowników. Utraciła swoja wielką miłość, Xandra i próbuje poukładać je na nowo. Dominium zawsze było jej marzeniem - zamieszkać na tej cudownej wyspie.
Właśnie tam, w bajkowej scenerii, życie jej klona, Elizji, zostaje wywrócone do góry nogami. Dziewczyna, w samoobronie, zabija syna gubernatora, który ją zgwałcił. jest zmuszona uciekać, a pomaga jej Alexander, który swoją miłość do Zhary, przekłada na jej klona. Żeby tego było mało, okazuje się, że Elizja jest w ciąży - to niezwykłe dla klona, a czas jej życia dobiega do końca. Dziewczyna marzy, by ponownie spotkać swgo Tahira i z nim dzielić czas, który jej pozostał.
Czy rebeliantom uda się obalić ład panujący na Dominium? Przekonajcie się sami :)

Rachel Cohn stworzyła bajkową krainę dla bogaczy, która rządzi się swoimi prawami. Dla jednych jest szczytem marzeń, a dla innych miejscem kary i upokorzenia. W tym idealnym swiecie splatają się losy dwóch młodych kobiet, Zhary i Elizji, Pierwszej i jej klona. Co je łączy, co je różni? Okazuje się, ze mają wiele wspólnych cech, ale i wiele swoich, własnych, indywidualnych. Nie są one identyczne, każda z nich ma swoj charakter, swoje marzenia i pragnienia.
Powieśc jest napisana lekko i bardzo przystępnie. Opowieść fascynuje i wciąga czytelnika. Dominium mami i uwodzi, jednak i ono ma swoją ciemną stronę. Jak wszystkie piękne miejsca i to ma swoje drugie dno, a po przeczytaniu II tomu, jestem już pewna, że nie jest to miejsce dla mnie. A co wy sądzicie o leniwym życiu w takim magicznym miejscu? Chcielibyście????


http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2016/02/beta-nowe-pokolenie-2-rachel-cohn.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://tysiac-zyc-czytelnika.blogspot.com/2016/02/60-beta-nowe-pokolenie.html

Ocena:
Data:
Uwaga streszczenie zawiera śladowe ilości spoilerów z pierwszego tomu.
Jest to druga część przygód klona-bety - Elizji. Po wydostaniu się z wyspy nasza główna bohaterka odkrywa, że jest w ciąży. Dzięki temu klony odzyskują wiarę w to, że ich życie kiedyś będzie mogło przypominać ludzkie. Ale to nie koniec nowinek. Gdy Elizja dopływa do Dziczy, w której mieszkają Defekcji, zwani też Nowymi, widzi swoją Pierwszą. Tak, to nie lada zaskoczenie dla obydwu dziewczyn ... Chyba każdy byłby trochę zaskoczony, widząc siebie jako klona. Nie dziwmy się też, że dzięki opiece Alexandra nad Elizją, Zhara jest delikatnie zazdrosna. No, bo pomyślmy dziewczyna wygląda jakby miała wszystko. Piękne życie w raju, wspaniałego chłopaka, który chce się nią zaopiekować. Same plusy, nie? Szkoda, że to nie do końca tak wygląda z punktu widzenia Elizji, tudzież czytelników...
Jednak cały tom składa się głównie z rewolucji oraz dążenia do znalezienia lekarstwa na "termin wygaszenia" klonów.

"Dlaczego raj nie miałby być dostępny dla wszystkich?"


Co jako pierwsze rzuca się w oczy?
Pierwsza część była krótka. Ale druga jest o sto stron krótsza.

Fabuła była ciekawie wymyślona. Wyspa podupadła przez strach, przeciwko temu, co mogą zrobić klony. Ale to nie znaczy, że ich przeciwnicy odpuścili. Klony wcale nie odejdą w pokoju. Chcą odzyskać swoje prawa, a przede wszystkim znaleźć lekarstwo.
Akcja pozostała bardzo dynamiczna, praktycznie cały czas coś się dzieje, a jeżeli przez chwilę jest spokój, to możemy być pewni, że dwie strony później już go nie będzie. Całość wydaje się być okropnie zaplanowaną. Wydaje nam się, że nasi bohaterowie nie mają realnych szans na przetrwanie, ale tak kombinują, takie wynajdują sposoby, że wierzę, iż im się to uda.

"Nawet w chwili śmierci czuję, że mnie oszukano. Gdzie jest to białe światło? Serce mi zwalnia i niemal staje. Powinnam być w drodze w błogie zaświaty."

Każdy, kto chciałby przeczytać tę książkę musi pamiętać, że przez cały czas trwania przygody nie wiemy nic. Wiele jest niesłychanych zniknięć, zaginięć i zastanawiań się, czy dany bohater już zginął, czy też może nadal żyć. Z jednej strony może to być swego rodzaju trzymanie w napięciu czytelnika, ale z drugiej ta część nie wniosła praktycznie niczego nowego jeżeli chodzi o kluczowe informacje. Dla kogo ta rewolucja? Guberna... A nie, czekaj on już nie żyje. LUCINDY! Zginęła? Niesłychane...
No w każdym razie dla kogoś na pewno.

"Czołem! Jesteś ładniejsza ode mnie. Już zdążyłam cię znienawidzić."

Styl pani Cohn nadal jest bardzo ciekawy, chociaż w tej części było już znacznie mniej niespotykanych słów. Opisy jednak nadal zostały wykonane bardzo starannie oraz można by powiedzieć, że nawet plastycznie. Bez najmniejszego problemu możemy sobie wyobrazić wszelkie widoki, które widzieli nasi bohaterowie. Tak jak w poprzedniej części można wręcz poczuć, że wraz z nimi bierzemy udział w tej wspaniałej przygodzie.

"Odzyskam swą duszę, gdy umrzesz."

Bohaterowie są tak samo świetnie wykreowani. Każdy skrywa co najmniej jedną tajemnicę. Często działają spontanicznie, co miało być chyba uważane za zwroty akcji. Wiele osób w trakcie trwania tych dwóch książek przeszło nie małą przemianę, więc nie powinnam się dziwić, że czasem któraś osoba zaczynała zachowywać się całkowicie inaczej, niż parę stron wcześniej, ale taki jest mój urok. Przykładowo rzucę: szaleństwo Demencji.

"Od tego zamknięcia dostajemy małpiego rozumu."

Książkę ocenię jako dobrą, co daje jej ocenę 6/10, czyli o jeden stopień niższą niż swoja poprzedniczka. Może to i lepiej. Mam nadzieję, że trzecia - decydująca część będzie jeszcze lepsza, bo już nie umiem się doczekać kiedy po nią sięgnę.

"Wolność."
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena