Koszyk 0
Opis:
Studiując rodzime baśnie, podania i legendy, odnosimy nieodparte wrażenie, iż nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. Pięknie ilustrowany przez Pawła Zycha i Witolda Vargasa Bestiariusz jest skromną próbą zilustrowania tego bogactwa i ukazania choćby jego części współczesnemu Czytelnikowi. Zapraszamy do podróży śladami opowieści naszych przodków ... mitów pełnych słowiańskiej magii tak rzadko obecnej we współczesnej polskiej kulturze. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Bosz
 • twarda
Mniej Więcej
 • Witold Vargas, Paweł Zych
 • 2014
 • 1
 • 208
 • 240
 • 170
 • *, 9788375762211
 • 9788375762211
 • ZBEWH

Recenzje czytelników

Słowianie w pigułce

Ocena:
Autor:
Data:
"Bestiariusz słowiański: Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach" Paweł Zych i Witold Vargas czyli książka o której zdarzyło mi się pisać w kilku innych miejscach.
Tzw. miłość od pierwszego wejrzenia, chociaż muszę przyznać, że mam kilka "ale".

Jednak zacznijmy od samego początku;
Na "Bestiariusz" natrafiłam przypadkiem, przed Świętami Empik zorganizował promocję 2+1, z której jako nałogowa książkoholiczka musiałam skorzystać ... Miałam w łapce już dwie książki i zobaczyłam, że koło fantastycznych antologii stoi jakaś pomarańczowa książka. Wspięłam się na palce, otworzyłam i zakochałam. Co prawda tego dnia "na trzecią" dobrałam Lovecrafta, ale następnego wróciłam i zaopatrzyłam się w mój własny "Bestiariusz słowiański".

Okładka jaka jest każdy widzi. Paskudny pomarańczowy atakuje nasze oczy i nawet przepiękny rysunek nie poprawia pierwszego wrażania. Fuj, fuj, fuj, ale jestem w stanie wybaczyć tę szkaradę, bo środek rekompensuje nawet koszmarny pomarańcz.

W "Bestiariuszu" znajdziemy rysunki i krótkie opisy ważniejszych istot (aż na klawiaturę ciśnie mi się słowo "bytów", ach to antropologiczne zboczenie), które występują na terenie Polski. Opisy są krótkie i zwięzłe, co dla mnie stanowi minus. 10 lub mniej zdań o każdym stworzeniu nie zaspokaja mojego apatytu na wiedzę, przynajmniej tyle chciałabym przeczytać o genezie jego nazwy lub obszarze występowania, nie wspominając o dalszym opisie.
Dlatego uważam, że jest to pozycja dla dwóch typów czytelnika; pierwszego, który ma znikome pojęcie o rodzimych duszkach oraz drugiego, który jest pasjonatem słowiańskiej mitologii i chce poszerzyć swoją kolekcję o książkę, z której nie dowie się nic nowego, ale za to będzie mógł nacieszyć oko ilustracjami.
Wspomniane przeze mnie ilustracje są przepiękne. W moim odczuciu idealnie oddają charakter istot, a wręcz tworzą atmosferę jaka mogła towarzyszyła spotkaniom z nimi. Tutaj należy napisać, że książka nie nadaje się dla młodszych czytelników, ponieważ część rysunków jest niepokojąca, a nawet straszna (nie wspominając już o opisie np. stworzeń które powstawały ze zmarłych noworodków czy spędzonych płodów, moim zdaniem współczesny młodszy odbiorca nie jest przygotowany na kontakt z takimi treściami).

Przechodząc do podsumowania. Książka jest piękna, ale ma zdecydowanie za mało treści. Mnie to nie przeszkadza, ponieważ zawsze mogę zajrzeć do innych źródeł i dowiedzieć się więcej. Marzę o tym, żeby za jakiś czas powstała rozszerzona wersja "Bestiariusza" w której to tekst dominowałby nad ilustracjami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bestii opisanie czyli kulturowe poznanie

Ocena:
Autor:
Data:
Jest to świetna ksiązka, bogato ilustrowana, stanowiącą doskonałą podstawę do czytania z dzieckiem i nie tylko. Nie pozwala zapomnieć jak obszerna jest słowiańska spóścizna, niestety dosyć już dziś zapomniana. WARTO
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena