Koszyk 0
Opis:
Ta książka wzięła się z potrzeby zrozumienia doświadczenia ludzi, którzy zaciągnęli się do wojska polskiego, jakie tworzono od 1943 roku w Sielcach nad Oką. Opowiada historię głosami dziewięciu bezpośrednich uczestników zdarzeń – żołnierzy: szeregowych, podoficerów, oficerów polityczno-wychowawczych, odwołuje się do rzeczywistych ludzkich decyzji i emocji ... nie poprzestaje na opisie struktury, kolejnych stoczonych bitew, charakterystyce tych, którzy to wojsko organizowali. Wspomnienia żołnierzy zostały wzbogacone komentarzem historyka, który kreśli szerszy kontekst zdarzeń, porządkuje i tłumaczy to, co dla Czytelnika mogłoby być niejasne z lektury samych tylko wspomnień. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • RM
  • miękka
Mniej Więcej
  • Opracowanie Zbiorowe
  • 2015
  • 356
  • 213
  • 158
  • 978837773-316-5
  • 9788377733165
  • ZCKZK

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Jest to kolejna z doskonałych pozycji Wydawnictwa RM opublikowanych pod wspólnym mianownikiem - Świadkowie – zapomniane głosy. Jak wskazuje sama nazwa serii, historie w niej zawarte są oparte na bezpośrednich relacjach ludzi będących uczestnikami, świadkami konkretnych wydarzeń. Materiałem źródłowym są: rozmowy, listy, zapiski, rozkazy, pamiętniki, zdjęcia.Nie inaczej jest w przypadku Berlingowców. Relacje udostępnione nam na łamach książki pochodzą z wielu źródeł m.in ... Archiwum Wschodniego Ośrodka Karta, czy też Zbiorów Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej. Historie, które na ich podstawie powstały, a które poznajemy na kolejnych stronach opowiadane są głosami dziewięciu bezpośrednich uczestników zdarzeń – żołnierzy: szeregowych, podoficerów, oficerów polityczno-wychowawczych, odwołuje się do rzeczywistych ludzkich decyzji i emocji oraz ich konsekwencji. Wypowiedź każdej osoby opatrzona jest merytorycznym komentarzem historyka.
Dodatkowym atutem, takim bonusem są jakby wstawki, w których możemy znaleźć część oficjalną, czyli liczne odezwy, przemówienia, rozkazy, komunikaty, raporty i listy NKWD i wiele innych. Dodatkowym atutem książki są bez wątpienia liczne zdjęcia wyszperane w prywatnych zbiorach i w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zdecydowanie ubarwiają one książkę.
Żołnierze opowiadają dosłownie o wszystkim - o dniu codziennym w wojsku, o próbie wstąpienia do Armii gen. Andersa, o walkach od Lenino, aż po Berlin, o tym, jak wyglądało szkolenie etc.
Na początku każdego rozdziału znajduje się też charakterystyka wojska Berlinga i danej sytuacji, w jakiej armia w określonym momencie się znajdowała.
Bezpośrednie relacje żołnierzy poprzeplatane wypowiedziami historyków tworzą iście wybuchową i bardzo emocjonalną mieszankę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena