Koszyk 0
Opis:
Fascynująca podróż przez dzieje Berlina, zbudowana z barwnych opowieści o życiu ludzi, którzy w tym mieście rządzili, tworzyli, niszczyli, bawili się, cierpieli, pozostawiając trwały ślad w jego historii i kulturze. Są wśród nich władcy, politycy, artyści, pisarze, a także zwykli berlińczycy, tworzący legendę i klimat miasta. Powstała wyjątkowa biografia jednego z najbardziej zmiennych i kreatywnych miast świata.
 • Magnum
 • twarda
Mniej Więcej
 • Rory MacLean
 • 2014
 • 1
 • 392
 • 234
 • 153
 • *, 9788363986605
 • 9788363986605
 • ZBEAO

Recenzje czytelników

Oblicze miasta

Ocena:
Autor:
Data:
Portret najbardziej dynamicznego miasta w Europie. Urzekający i oryginalny. Berlin to stolica, która została zniszczona przez alianckie bomby, podzielona przez mur, a następnie zjednoczyła się i odrodziła jako jeden z największych ośrodków twórczych na świecie. To miasto, które się rozwija i idzie z postępem. To miejsce w którym spotykamy historię na każdym kroku.

Rory MacLean prezentuje w tej książce ponad 500 letnią historię Berlińczyków ... Rozpoczynając od czasów średniowiecznych do współczesnych. Dzięki wyrazistym portretom ludzi autor po mistrzowsku wiedzie nas po dziejach tego miasta.

Książka zaciekawiła mnie od pierwszej strony. Pisarz ukazuje tu wiek po wieku, rozdział po rozdziale tych, którzy odegrali rolę w tworzeniu, upadku i odrodzeniu tego wielkiego miasta. Spotykamy Käthe Kollwitz, Christophera Isherwooda, Bertolda Brechta, Marlene Dietrich i David Bowie. Nawet lata panowania Hitlera wiele wniosły nowego w moją dotychczasową wiedzę. Rory MacLean przytacza również historię mniej znanych osób. Na przykład Karla Friedricha Schinkela, pruskiego wizjonera architekta. Wszyscy oni reprezentują Berlin własnych czasów i dzięki temu, że dzielą się swoimi doświadczeniami na kartach tej książki, czytelnik współodczuwa rozwój złożonego charakteru tego miasta na przestrzeni wieków.

Narracja MacLeana tchnęła życie w historię miasta. Napisał świetną książkę o Berlińczykach. Jako całość to niekonwencjonalny portret miasta, które budzi się do życia. Każdy rozdział otwiera drzwi do kolejnego fragmentu historii i jako efekt przekształca te krótkie biografie poszczególnych osób w jedną biografię samego Berlina. Rory MacLean sprawia, że historia staje się dostępna dla każdego i fascynująca. Bardzo wciągająca, napisana niczym powieść.

Niniejsza publikacja to także dokument, stworzona niczym gobelin przez połączenie wielu portretów mieszkańców Berlina. Tworzą one czarujący i oryginalny portret Berlina. Książka pozwala odczuć temperament serc i umysłów mieszkańców. Inteligentna, zabawna i ambitna. Autor próbuje uchwycić istotę stolicy Niemiec. Wizualizuje Berlin przez pryzmat tych ludzi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świetna miejska biografia.

Ocena:
Autor:
Data:
Berlin, to kolejna pozycja w serii miejskich biografii publikowanych przez Wydawnictwo Magnum.
Podobnie jak w poprzednio czytanych przez mnie miejskich biografiach, tak i w przypadku tej książki, próżno w niej szukać opisów bulwarów, kamienic, pałaców, nie ten typ książki. Co wiec dostaniemy? Rory Maclean na niespełna 400 stronach prezentuje 5 wieków (poczynając od 1496 roku) historii tego niezwykle dynamicznego miasta. Swoiste zwiedzanie metropolii rozpoczynamy od wieków średnich ... wędrujemy przez kolejne stulecia, w których Berlin był świadkiem wielu przełomowych wydarzeń historycznych, poznajemy miasto, gdy władzę w Niemczech obejmuje Hitler, śledzimy historię w okresie wojennym i bezpośrednio po wojnie, gdy miasto zostaje podzielone na 4 strefy okupacyjne. Co istotne, książka ta nie jest wykładem historycznym. Owszem historię poznajemy na każdej kolejnej stronie, ale śledzimy ją poprzez pryzmat biografii niebanalnych osób związanych z miastem. Jest ich 23. Dużo i nie dużo, zależy jak an to spojrzeć. Biorąc pod uwagę jak niebanalne to były osoby, całkiem spora liczba. Należą do nich m.in. Marlena Dietrich, Fryderyk Wielki, Christopher Isherwood, Bertold Brecht, Joseph Goebels, Leni Riefenstahl, a nawet David Bowie oraz wielu innych. Poznajemy Berlin ich czasów, chodzimy ich śladami, patrzymy na budowle, na które i oni spoglądali. Śledzimy ewolucję, stagnację i upadek oraz odbudowę miasta. Arcyciekawa i niebanalna wyprawa prowadzona przez niezwykłego cicerone opowiadającego historie niezwykłe niebanalnym językiem.
Berlin to miasto unikalne. Wielokrotnie było na samym szczycie, wielokrotnie na dnie. Miasto burzone, dobudowywane, wielbione, ale także jak żadne inne w historii świata znienawidzone. Maclean zabiera nas do różnych miast. Choć to ciągle ten sam Berlin, to jednak za każdym razem inny.
Gorąco zachęcam do lektury, nawet jeżeli w najbliższym czasie nie wybieracie się do Berlina. Książka ta jest cudowną, porywającą wyprawą w przeszłość i okazja do poznania miasta niebanalnych ludzi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena