Koszyk 0
Opis:
Mike Winegate miał trudne dzieciństwo - był pozostawiony na placu zabaw w wieku czterech lat i wychował się w domu dziecka. Nikt nigdy się po niego nie zgłosił, a on ma mgliste wspomnienie o swoich rodzicach. Jako dorosły może wreszcie żyć tak, jak zawsze tego chciał. Ma piękną żonę Annabel, cudowną córkę, a odnosząca sukcesy firma gwarantuje pewną przyszłość dla nich wszystkich. Dopóki przeszłość Mike'a nie zaczyna ich prześladować. Ktoś zaczyna im grozić ... ale policja wydaje się być bardziej zainteresowana mroczną przeszłością mężczyzny. Ponieważ Mike nie ma się do kogo zwrócić, dzwoni do Shepa - niezwykle niebezpiecznego faceta i starego przyjaciela Mike'a. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Gregg Hurwitz
  • 2014
  • 1
  • 480
  • 196
  • 123
  • 978-83-7885-681-8
  • 9788378856818
  • ZBGRB

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Nie jest to moje pierwsze spotkanie z prozą Gregga Hurwitza. Co do samego autora mogę stwierdzić jedno, jest to pisarz bardzo nierówny. Tworzy zarówno całkowite (że tak się wyrażę) gnioty, jak i doskonałe książki, w których akcja pędzi na łeb na szyję, a od lektury nie sposób się oderwać. W związku z tym, rozpoczynając lekturę Będziesz następny, miałam pewne obawy. Zupełnie niepotrzebnie. Jest to ten drugi typ książki Hurwitza, czyli pozycja, której lektura wciąga ...
Hurwitzowi udało się stworzyć niebanalną intrygę, którą przez około połowę książki wydaje się być sztampową. Tym większe zaskoczenie przeżywamy, gdy cała sprawa zostaje doprowadzona do finału.
Gdybym miała krótko scharakteryzować prozę Będziesz następny, napisałabym, że to powieść ala Coben z elementami Kernicka, czyli takie typowe, niezwykle wciągające amerykańskie czytadło akcji. Jeżeli lubicie tego typu lekturę (ja lubię i to bardzo) gorąco zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Będziesz następny" - powieść, która trzyma w napięciu

Ocena:
Autor:
Data:
Czasami los bywa przewrotny. Lubi nas zaskoczyć w momencie, w którym najmniej się tego spodziewamy, sprawiając, że dopada nas przeszłość, burząca całkowicie spokój, wywracająca życie do góry nogami, zagrażająca naszej przyszłości. Przekonał się o tym Mike Wingate, bohater powieści Gregga Hurwitza "Będziesz następny".

Gregg Hurwitz to amerykański pisarz i scenarzysta, absolwent Harvardu i Oksfordu ... Wielokrotnie był nominowany do nagród literackich w kategorii najlepszej powieści kryminalnej. Współpracuje z największymi amerykańskimi studiami filmowymi, jak Paramount, MGM i Warner Bros. Jest wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie Południowej Kalifornii oraz autorem jedenastu wysoko ocenionych przez krytyków thrillerów, przełożonych na siedemnaście języków. Na swoim koncie ma też kilkadziesiąt komiksów, napisanych dla Marvel Comics.

Zawsze, gdy szukałam dla siebie interesującej lektury, bardzo chętnie sięgałam po thrillery, będące dla mnie źródłem emocji, adrenaliny i napięcia. Czy znalazłam to w książce Gregga Hurwitza? Czy powieść "Będziesz następny" spełniła moje oczekiwania? Zanim o tym powiem, najpierw kilka słów na temat fabuły.

Mike Wingate jest przedsiębiorcą budowlanym. Wiedzie spokojne życie z żoną Annabel i ośmioletnią córeczką Kat. Jego największą troską jest zapewnienie rodzinie poczucia bezpieczeństwa. Wydaje się, że udało mu się to osiągnąć. Właśnie sfinalizował intratne przedsięwzięcie - budowę ekologicznego osiedla, za co ma dodatkowo otrzymać nagrodę od gubernatora. Na uroczystej gali spotyka mężczyzn, którzy dają mu do zrozumienia, że wiedzą o nim wiele, a także - nie wprost – grożą mu. Już wkrótce Mike przekonuje się, że ludzie ci na groźbach nie zamierzają poprzestać. Życie jego rodziny znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie. Co gorsze, nie ma on pojęcia, czego ścigający go przestępcy chcą od niego, dlaczego chcą go dopaść. Jak się okazuje, na pomoc ze strony policji nie może liczyć, musi więc wziąć sprawy swoje ręce, prosząc o pomoc szczególnego przyjaciela z dzieciństwa. Dlaczego w sprawę tę zaangażowane są agencje rządowe? Czy ma ona związek z dopiero co odkrytym i zatajonym przez Mike’a błędem, czy z jego wczesną młodością, a może z przeszłością sięgającą głębiej, niż może on sięgnąć pamięcią? Tego tak szybko mężczyzna się nie dowie. Również i nam autor nie zdradzi od razu wszystkiego, serwując nam niezłą dawkę emocji i sekretów.

Jedną z głównych zalet powieści Gregga Hurwitza jest właśnie intrygująca, zagadkowa, w perfekcyjny sposób zaplanowana i znakomicie skonstruowana fabuła. Tajemnicze wydarzenia z przeszłości głównego bohatera oraz niejasne motywy osób, które czyhają na życie Mike’a i jego rodziny, wzbudzają podczas lektury ogromną ciekawość, tym bardziej, że w rozwiązaniu tej zagadki podążamy krok w krok za nim i niemal na samym końcu tej historii poznajemy całą prawdę.
Wartka, pełna nagłych i nieoczekiwanych zwrotów akcja toczy się w zawrotnym tempie, nie dając chwili wytchnienia. Od kiedy Mike przekonuje się, że niebezpieczeństwo, w jakim niespodziewanie znalazł się wraz ze swoją rodziną, jest zupełnie realne, podejmuje działania, które są motorem dalszych wydarzeń. Czekają go trudne decyzje, w pewnym momencie musi, jak nakazuje mu przyjaciel, zapomnieć, że jest mężem i ojcem, a być jedynie „facetem, który ma zadanie do wykonania”. Nie będzie to łatwe, lecz wkrótce Mike ze ściganego staje się tym, który ściga swych prześladowców. Na szali kładzie wszystko, ryzykując życie, wiedząc jednocześnie, że tylko zdecydowane działanie pozwoli mu ochronić rodzinę. Przestępcy nie pozostają mu dłużni, też są bowiem gotowi na wszystko.

Autor fachowo i umiejętnie buduje w powieści napięcie, które udziela się czytelnikowi wraz z rozwojem wydarzeń, które przedstawione tu zostały bardzo sugestywnie i obrazowo. Niesamowicie wyczuwalne jest nieustające poczucie zagrożenia, towarzyszące głównemu bohaterowi. W pewnym momencie sama zaczęłam mocno przeżywać to, co go spotkało, i niejednokrotnie odczułam dreszcz strachu, rozpacz, gniew czy beznadziejność sytuacji, w jakiej się on znalazł, zaś napięcie, jakie mnie ogarnęło, opuściło mnie dopiero na samym końcu.

Do walorów tej książki zaliczyć można również bohaterów. Gregg Hurwitz nakreślił ich sylwetki w sposób wyrazisty. Ich zachowania, reakcje i uczucia są wiarygodne i realne. Dotyczy to nie tylko Mike’a, ale też Annabel i Kat. Na osobną uwagę zasługuje Shep – przyjaciel Mike’a – postać trochę niejednoznaczna, kontrowersyjna, jeśli chodzi postępowanie w życiu, lecz wzbudzająca prawdziwą sympatię i wnosząca do pełnej napięcia fabuły iskrę humoru. Również bohaterowie negatywni wydają się żyć naprawdę – ich bezwzględność i brutalność budzą przerażenie i zgrozę.

Pośród sensacyjnej treści w książce znaleźć można ponadto piękne i mądre przesłanie, skryte w prezentowanych tu pozytywnych postawach i ukazanych wartościach takich jak: miłość, przyjaźń, lojalność, oddanie, wytrwałość, uczciwość, siła ducha. To kolejny atut powieści, sprawiający, iż czyta się ją z wielkim zaangażowaniem w losy bohaterów.

Podsumowując, mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że książka Gregga Hurwitza Będziesz następny to mistrzowsko skonstruowany thriller, który bardzo przypadł mi do gustu. W żadnym razie nie zawiodłam się na tej powieści ani na jej autorze. Szczerze przyznaję, że moje pierwsze spotkanie z jego prozą uważam za nadzwyczaj udane, zaś w przyszłości, jeśli będę miała okazję, chętnie sięgnęłabym po inne książki tego pisarza. Tę powieść uznaję za godną jak najbardziej pozytywnej, a nawet entuzjastycznej rekomendacji. Z pewnością spodoba się ona miłośnikom thrillerów i sensacji, czytelnikom ceniącym w lekturze szybką, trzymającą w napięciu akcję, zagadkową intrygę oraz emocje. Tego wszystkiego tu nie zabraknie. Polecam – ta książka Was nie rozczaruje.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena