Koszyk 0
Opis:
Aleksandra Chrobak poznała Emiraty od podszewki. W swojej książce opisuje kraj szokujących kontrastów, gdzie to, co zabronione, często ukrywa się po prostu za przyciemnionymi szybami luksusowych samochodów. W mieście, które w zaledwie parę dekad pokonało drogę od namiotów na pustyni do najwyższych wieżowców świata, najnowsze technologie przeplatają się z tradycjamii światopoglą ... dem dawnych Beduinów. Kręte uliczki i tętniące życiem bazary sąsiadująz sześciopasmową autostradą, po której pędzą najnowsze bentleye i używane lexusy. Autorka jest wymarzoną przewodniczką po tym fascynującym świecie. Ze swadą i humorem opisuje kraj, który stał się jej drugim domem. Wyjaśnia, co zrobić, gdy gospodarz nie poczęstuje nas gahłą, jak rozróżnić typy zasłon na twarz, rozpoznać szejka po tablicach rejestracyjnych i spisać dobry kontrakt ślubny. ~ * * * ~ Rozdziały tej książki układają się w fascynującą mozaikę – barwny obraz kraju, o którym wciąż niewiele wiemy, ale do którego po zakończeniu lektury wszyscy będziemy chcieli polecieć. Aleksandra Chrobak – absolwentka religioznawstwa i polonistyki oraz była studentka iranistyki z Krakowa, która kilka lat temu zamieszkała w Abu Zabi. Miłośniczka Bliskiego Wschodu i zawzięta tropicielka jego tajemnic. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Aleksandra Chrobak
  • 2016
  • 1
  • 304
  • 205
  • 144
  • *, 97883240-3635-6
  • 9788324036356
  • ZD9KO

Recenzje czytelników

Koktajl tradycji i nowoczesności

Ocena:
Autor:
Data:
Odświeżającym doświadczeniem jest dostać w swoje ręce książkę, która na żadnej stronie nie piętnuje islamu jako wylęgarni terrorystów. Aleksandra Chrobak w swojej książce dotyka tematów zwyczajnego, codziennego życia Zjednoczonych Emiratów Arabskich w czasach prosperity – po naftowym boomie. Tego jak wyrósł ten kraj, jak przystosował się w ciągu kilku dziesięcioleci - od kilku oaz i beduińskich namiotów do zakurzonych i ociekających luksusem szklanych miast ...

W ZEA normalnym widokiem są starsze kobiety w zasłonach czy tradycyjnych beduińskich maskach, które nie umieją się podpisać, za to w rękach dzierżą najnowsze, złote iphone’y. Niczym dziwnym nie są najseksowniejsze szpilki od projektantów i najdroższe modele markowych torebek – o ile zestawione są ze zwyczajową arabską modą, skromnie zakrywającą kobietę. Wszystkie auta mają zaciemnione szyby by bronić skromności jeżdżących nimi kobiet ale też skrywać wiele flirtów i romansów. Dziewictwo i honor są cenniejsze od pieniędzy, aczkolwiek to pierwsze jest zawsze do odzyskania. Za niewygórowaną kwotę, w prywatnej klinice wraz z całodziennym SPA. W najnowszych smartphone’ach królują aplikacje, dzięki którym nasz telefon łatwo odnajdzie w galerii handlowej inne spragnione kontaktu i flirtu telefony. Przecież segregacja płci w miejscach publicznych to nie problem! A gdybyś po wycieczce do galerii handlowej oczekiwała gości i chciała poczęstować ich kanapeczkami z szynką oraz kieliszkiem czegoś mocniejszego – i tego nie braknie Ci w Emiratach – jeśli wiesz gdzie szukać.

Aby umieć poruszać się w tym wyjątkowym świecie, pełnym sprzeczności i tego co wolno oficjalnie i co wolno nieoficjalnie z pewnością przyda nam się przewodnik. Książka Aleksandry Chrobak nada się do tego świetnie. Znajdziesz tu bowiem czytelniku porady – jak zachowywać się na ślubie, jak reagować na oświadczyny czy religijne dysputy, jak kwalifikować absztyfikantów według ich zamiarów oraz jak dać kosza niedoszłej teściowej nie narażając siebie i jej na afront. I choć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bardzo trudno jest żyć Europejczykom a kobiety nawet po ślubie nie stają się obywatelkami tego kraju – aż korci mnie aby rzucić wszystko i wyjechać do tego pięknego, pełnego kontrastów kraju i na własne oczy przekonać się jak tradycja Beduinów przeplata się z nowoczesną technologią zachodniego świata – zanim Beduińska tożsamość w pełni podda się i zaniknie.

Gorąco polecam do czytania na gorących plażach i w łóżku podczas deszczowej pogody, swobodny język autorki gwarantuje dobrą zabawę i wybuchy śmiechu!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bajka czy przykra rzeczywistość? Życie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Ocena:
Autor:
Data:
„Beduinki na Instagramie” Aleksandry Chrobak to bardzo fajna pozycja dla osób, które chciałyby się choć trochę zapoznać z kulturą i życiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Autorka jest absolwentką religioznawstwa i opisuje własne obserwacje oraz przeżycia z pobytu w ZEA.
Przekrój tematów jest naprawdę ogromny i daje czytelnikowi ogólny obraz znacznie odmiennej od naszej europejskiej kultury. Jest napisana w ciekawy sposób i szybko się ją czyta.
Książkę warto przeczytać ... żeby zrozumieć chociaż w niewielkim stopniu charakter kultury ZEA. Wydaje nam się, że ten zupełnie inny świat jest niesprawiedliwy, wiąże się z brakiem wolności kobiet, a z drugiej strony jest romantyczny i bogaty. Na ogół te wszystkie pobieżne skojarzenia wynikają z wyrwanych z kontekstu informacji i mają niewiele wspólnego z rzeczywistością Emiratek i Emiratczyków. Dzięki tej lekturze możemy poznać odrobinę tajemniczego świata i lepiej zrozumieć, co się w nim dzieje.
Dla mnie na pewno fenomenem jest to, że kobiety stroją się dla swoich mężów, co widać tylko w domowych pieleszach, bo na ulicy obowiązuje je zakrywanie ciała. Całkiem odmiennie niż u nas – stroimy się najczęściej dla obcych, a dla domowników już niekoniecznie. Taki stan rzeczy daje do myślenia czy aby na pewno europejskie standardy są takie idealne.
Możemy poznać różnice kulturowe w ramach układów damsko-męskich. Dla mnie nie do zaakceptowania w takich kwestiach, jak swobodne życie mężczyzn i ograniczone możliwości ich żon (i ogólnie życie kobiet, które całe czas są pod męską kuratelą, najpierw ojca, potem męża, a nawet syna, co oznacza konieczność uzyskania zgody mężczyzny na wszystko, co kobieta chciałaby zrobić), porusza kwestię poligamii (burząc niektóre stereotypy). W jednym z rozdziałów autorka pokazuje, w jaki sposób kobiety starają się obchodzić różne zakazy, jak prowadzą „drugie życie” na Instagramie.
Dowiemy się co nieco o emirackiej „demokracji”, sposobie życia (jak wygląda respektowanie srogich zakazów na przykład przez rozbijających się ekskluzywnymi samochodami pijanych mężczyzn), sposobach na epatowanie bogactwem (na przykład przez traktowanie dzikich zwierząt jak domowe maskotki, brak poszanowania dla pracy gospoś domowych). To także dobra lektura dla dziewczyn marzących lub szukających romantycznych i bajkowych uniesień w ramionach emirackich książąt.
Jeżeli chcecie poznać trochę ten inny świat, to uważam, że ta książka daje taką możliwość, w szczególności dzięki bogactwu poruszanych tematów. Mnie bardzo przypadła do gustu. Podobną tematykę porusza także np. książka „Woziłam arabskie księżniczki” (chociaż jest dużo słabiej napisana i daje znacznie mniej informacji o życiu Arabek) czy „Swoją drogą” Tomka Michniewicza w części, w której zabiera na wycieczkę do Arabii Saudyjskiej swoją żonę.
Oczywiście jest to obraz życia w bogatych krajach i na pewno różni się od życia w innych muzułmańskich rejonach świata, ale uważam, że warto się z nim zapoznać przed powtarzaniem niekompletnych, zasłyszanych w niekoniecznie wiarygodnych źródłach opinii.
POLECAM
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena