Koszyk 0
Opis:
Beautiful People to zbiór sześciu krótkich opowiadań o przytłaczającej codzienności, potrzebie akceptacji i samotności, zaprezentowanych w chłodnej, przejrzystej, czarno-białej stylistyce. Mitsukazu Mihara wykorzystuje popularne motywy i ikony kultury gotyckiej, takie jak: koniec świata, Frankenstein czy wampiry, by przy ich pomocy przedstawić współczesne psychologiczne historie z pogranicza rzeczywistości i fantastyki ... Mihara Mitsukazu urodziła się w 1970 roku. W 1994 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie dla debiutantów organizowanym przez czasopismo Feel Young. Prace Mihary wyróżniają się mocnym kontrastem a także nawiązaniami do stylistyki gotyckiej i literatury japońskiej. Poza regularnymi publikacjami w magazynach komiksowych, Mihara współpracowała również z czasopismem Gothic & Lolita Bible, na potrzeby którego przygotowywała arty (jej rysunki zdobiły okładki) oraz krótkie, zamknięte formy komiksowe. Dotychczas z pracami Mihary mogli zapoznać się czytelnicy w Stanach Zjednoczonych, Korei i Niemczech. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Hanami
  • miękka
Mniej Więcej
  • Mitsukazu Mihara
  • 2009
  • 164
  • 210
  • 150
  • 9788360740330
  • 9788360740330
  • ZCFJZ

Recenzje czytelników

Beautiful people - czym jest prawdziwe piękno?

Ocena:
Autor:
Data:
"Beautiful people" to jedna z pierwszych mang wydawnictwa Hanami, która wpadła w moje ręce, i nie ukrywam, że nawet po latach cieszę się z powodu odkrycia tego tytułu. Pozycja prezentuje nam sześć krótkich historii przedstawiających motyw piękna. Autorka wprawnie korzysta z nawiązań do popularnych motywów do wyrażenia swojej własnej definicji tytułowych pięknych ludzi. Wszystkich zastanawiających się czym jest prawdziwe piękno i co je definiuje ... serdecznie zapraszam do zagłębienia się w mangę Mitsukazu Mihary.

Przedstawione w tomiku historie, po za motywem piękna, nie mają ze sobą nic wspólnego. Nie łączą przedstawionych postaci czy światów w których żyją. Podczas lektury widać jak autorka eksperymentowała z historiami i warsztatem, czego wynikiem jest dość różny poziom zaprezentowanych historii. Niestety nie wszystkie mają jednakowo dobre. Widać za to wyraźnie jaki temu przyświecał zamysł: autorka prowadzi czytelnika poprzez przejście z pierwszej historii, jako nowych narodzin, do ostatniej jako odejścia i zamknięcia całego cyklu życia. Podoba mi się ten przekaz i głębia, której raczej młodsi czytelnicy nie będą w stanie dostrzec. Tym bardziej iż autorka wyraźnie odcina się od współcześnie dominującego pędu za pięknem zewnętrznym. Manga analizowana jako całokształt pokazuje, że piękno każdej osoby kryje się w jej wnętrzu oraz tym jak traktujemy siebie i innych. Przeciętność czy wręcz brzydota nie są potępiane, a stanowią skorupę kryjącą w sobie prawdziwy skarb. Wygląd zewnętrzny jest pokazany jako pewien aspekt definiujący każdego człowieka, ale nie jako ten najistotniejszy. Ważniejsze jest jego wnętrze, podejście do świata i ludzi. ''Beautiful people'' to tytuł pokazujący co tak naprawdę jest ważne i skłaniający do refleksji nad naszym postrzeganiem świata.

Postacie to jeden z ciekawszych aspektów komiksu. W historiach zderzają się istnienia iście fantastyczne z postaciami rzeczywistymi i zarówno jedni jak i drudzy zasługują na uwagę czytelnika. W jednym z opowiadań spotkamy, dla przykładu, wampira o upodobaniu do koloru nieba. Mimo iż postać zalatuje stereotypem wampira-dżentelmena, jest zrobiona z smakiem i ciężko jej nie polubić. Na stronach mangi spotkamy też frankeinstaina i uroczą śnieżkę. Jednak to kim są dane postacie to tylko metafora. Ukazanie ich pewnych cech - zarówno fizycznych, jak i tych charakteru, które w niektórych wypadkach wynikają również z wyglądu to tylko jedna z form przekazu jaką posługuje się autorka. Jak już wspominałam pojawiają się też „zwyczajni” ludzie, jednak postawieni w niezwyczajnych okolicznościach. Każdy znajdzie kogoś ujmującego i bliskiego swojemu sercu.

Kreska w mandze umiejętnie podkreśla emocje i relacje, a jednocześnie nie zachowuje przy tym sztywnych ram powagi. a pozwala sobie na przyjemne swobodne prowadzenie historii. Dzięki temu można wczuć się w przedstawione historie, pozwolić im płynąć. Technicznie komiks zostawił wydany bardzo dobrze - napigmentowanie koloru i jakość papieru stoją niewątpliwie na wysokim poziomie.

Mimo paru niedociągnięć i niespójności jest to pozycja warta przeczytania. Choć jedne historie wypadają lepiej inne nieco gorzej, całość, odbierana jako zamknięty cykl, stanowi niewątpliwie wartą uwagi opowieść o pięknie. "Beautiful people" na pewno wniesie do życia parę wzruszeń i uśmiechu, a przede wszystkim zmusi do refleksji. To jedna z tych mang, które wymagają zastanowienia nad tym, co tak naprawdę chciał nam przekazać jej twórca.

Ocena: 8/10
Paulina Borkiewicz
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena