Koszyk 0

Bazgrać każdy może, czyli interaktywne książki dla młodszych i starszych

Jeśli słowo „książka” kojarzy się Wam jedynie z czytaniem, to znaczy, że dawno już nie sprawdzaliście, co dzieje się na rynku wydawniczym. W ostatnich latach furorę robią bowiem rozmaite publikacje interaktywne, zapraszające odbiorcę do kreatywnej zabawy... Z radością przedstawiamy Wam książki do bazgrania!

Zastrzyk kreatywności

„Książki do bazgrania” to określenie robocze, którego używamy z przymrużeniem oka. Dobrze chyba jednak oddaje istotę tych ciągle zyskujących na popularności pozycji wydawniczych. To najczęściej zbiory skomplikowanych, fantazyjnych kolorowanek o wielu drobnych elementach, których uzupełnienie wymaga skupienia i precyzji. Na kolorowaniu jednak nie koniec – niektóre z książek proponują wędrówkę przez kręte labirynty, zachęcają do wymyślania własnych historii czy chwycenia po nożyczki i klej. Ich głównym celem jest zapewnienie swoim odbiorcom twórczej, niebanalnej rozrywki pobudzającej kreatywność i będącej alternatywą dla komputera czy smartfona.

Wbrew pozorom więc tzw. „książki do bazgrania” mają ze swoimi starszymi, tradycyjnymi siostrami wiele wspólnego. Tak jak i one rozwijają wyobraźnię, działają stymulująco i – co równie ważne – pozwalają oderwać się od codzienności i choć na chwilę przenieść do innej rzeczywistości. Zamiast jednak wciągać nas do już wykreowanego świata i prowadzić ścieżkami wymyślonej przez autora historii, książki interaktywne zapraszają nas do wypełnienia zarysowanych przez siebie ram naszymi własnymi pomysłami. Dobierając odpowiednie kolory, skupiając się całkowicie na zadaniu postawionym nam przez „bazgrankę”, przelewamy na jej karty swoją estetyczną wrażliwość – i w ten sposób stajemy się jej współautorami. Brzmi kusząco?

Kredki w dłoń!

W księgarniach pojawia się coraz więcej rozmaitych kolorowanek – zarówno tych przeznaczonych dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie wiecie, od czego zacząć swoją przygodę z bazgraniem? Polecamy „Planetę bazgrołów” – niezwykły blok malowanek, przygotowanych z ogromną dbałością o szczegóły. Głównymi bohaterami tych kilkudziesięciu koronkowych grafik są najeźdźcy z kosmosu, stworzeni przez znanego i cenionego filipińskiego rysownika Lei Melendresa. Ci, którzy kolorują już od jakiegoś czasu, znają ich zapewne z pierwszej książeczki przygotowanej przez Filipińczyka - „Inwazja bazgrołów”. Niesamowite światy pełne uroczych, fantazyjnych stworzeń to kreatywna rozrywka dla małych i dużych. Spędzicie nad nimi wiele godzin, tworząc prawdziwe arcydzieło – nawet jeśli nigdy nie myśleliście o sobie jako o artystach...

Bądź odważny... i baw się!

Poszukiwaczom przygód, którzy uważają, że samo kolorowanie to za mało, radzimy natomiast sięgnąć po „Książkę do bazgrania. Oko w oko w potworami”. Autorka tego zbiorku, Inka Vigh, proponuje bliskie spotkania trzeciego stopnia z przeróżnymi potworami nie z tej ziemi. Jak stawić im czoła? Najlepiej uzbroić się w kredki, flamastry, nożyczki, klej... i pozostać czujnym! Na łamach tej książki przyjdzie nam przemierzać zawiłe labirynty, rozwiązywać podchwytliwe łamigłówki, dostrzegać subtelne różnice między na pozór identycznymi obrazkami... Dużo tu też miejsca na nasze własne pomysły – odbiorca jest tu pomyślany jako współtwórca całej przygody. Odważycie się wstąpić do tego świata? Ostrzegamy – wciąga!

Autor: Katarzyna Lipska