Koszyk 0
Opis:
Wyjątkowe wydanie w oprawie zintegrowanej, dostępne tylko w księgarniach Matras i na matras.pl "Powstały specjalnie dla Ciebie." "Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły". Stephen King Stephen King zachwyca swoimi opowiadaniami od ponad trzydziestu pięciu lat, kiedy to ukazał się ich pierwszy zbiór "Nocna zmiana". " ... Bazar złych snów" to mrożące krew w żyłach opowiadania, które poruszają między innymi zagadnienia moralności, życia pozagrobowego oraz winy i kary. Każde z nich jest poprzedzone wstępem opisującym okoliczności jego powstania. "Życie po życiu" to opowieść o człowieku, który zmarł na raka okrężnicy. Teraz przeżywa swoje życie na nowo raz po raz, powtarzając te same błędy. W "Wydmie" oraz "Nekrologach" opisane są historie ludzi, którzy odkrywają w sobie nadprzyrodzone moce. "Moralność" to historia rozpadu małżeństwa, które zawarło iście diabelski pakt. W kilku innych opowiadaniach pojawiają się postaci, które u schyłku życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Wspólnym motywem opowiadań jest także pytanie, czy postąpilibyśmy inaczej, znający przyszłość lub mając możliwość naprawienia błędów przeszłości. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Stephen King
  • 2015
  • 670
  • 207
  • 158
  • 9788380692244
  • 9788380692244
  • ZD1FN

Recenzje czytelników

.

Ocena:
Autor:
Data:
Stephen King, to pisarz którego chyba nikomu, nie trzeba przedstawiać.
Od wielu już lat, jest niepodzielnym władcą wyobraźni czytelników na całym świeci i króluje nadal.
Wielbiciel długich form, które przekładają się na monumentalne powieści, takie jak "Bastion", czy "To!".Jednak, jego opowiadania w niczym nie ustępują powieściach.
Można powiedzieć nawet, że każde jego opowiadanie, to mała powieść.
"Wszystko jest względne", czy "Czarna bezgwiezdna noc" ... , to przykłady zbiorów krótkich opowieści, w których każde przynosi jakieś przesłanie.

"Bazar złych snów" to najnowszy tom opowieści, z których każda, na swój własny sposób potrafi zawładnąć czytelnikiem.
Cały ten ogrom gawęd, tradycyjnie już, poprzedzony jest wstępem Kinga do Stałego Czytelnika, w którym Mistrz przedstawia swoje przemyślenia skierowane do nas czytaczy.Opowiadania z tego zbioru powstały w latach 2009 - 2015.
Niektóre nowe, niektóre już znane, ale każde z nich to wisienka na torcie, a to, tylko Mistrz potrafi.
Autor przed każdym z tych opowiadań, zamieścił krótką genezę powstania danej krótkiej formy.

A ilość tematów, przewijających się w tym zbiorze oszałamia.
Mamy tu samochód, który, pożera żywcem ludzi, człowieka który pisząc nekrologi, tym samym ich uśmierca.Moim ulubionym opowiadaniem zostało, to w którym bohater kupując czytnik e-booków, nie przypuszcza, w jakie rejony literatury, przyjdzie mu się zapuścić.

Podsumowując, twórca w każdym z tych opowiadań, urzeczywistnia nasze, najbardziej skrywane lęki i sekrety.Nikt nie jest doskonały, czasami nasze poczynania mają większy wpływ na innych ludzi, niż sami możemy sobie wyobrazić.Najciemniejsze sprawki i te, którymi, warto się chwalić.
Oto prawdziwy bazar, na którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Strachy na sprzedaż

Ocena:
Data:
"Zrobiłem dla Ciebie garść drobiazgów, Stały Czytelniku" – czytamy we wstępie do najnowszego zbioru opowiadań Stephena Kinga. I rzeczywiście, Mistrz sprezentował nam niemało drobnych prezencików, jak zwykle pięknie opakowanych, które, choć wyglądają niepozornie, mogą poważnie skaleczyć. Albo ugryźć.

King rozkłada swój kram dziwów i strachów, a nam pozostaje tylko podziwiać i brać tyle, ile się da. Tym razem ma dla nas dwadzieścia opowiadań, niektóre opublikowane wcześniej ... inne całkiem nowe. Każdy z nich jest jednak poprzedzony krótkim tekstem, w którym autor opowiada o „sprzedawanym” przez siebie cacku. Ten jakże indywidualny rys, pełen typowo kingowskiego dowcipu, jest czasem równie wartościowy, co samo opowiadanie.

Recenzowanie zbioru opowiadań nie należy do najwdzięczniejszych zadań. Streszczanie treści mija się z celem, a sam opis subiektywnych odczuć nikogo nie ruszy. Dlatego nie mam zamiaru robić ani jednego, ani drugiego – ot, postaram się z "Bazaru złych snów" wyciągnąć kwintesencję, coś o czym mogę Wam powiedzieć, bez lęku, że zniszczę Wam przyjemność z czytania. King ułatwił mi zadanie, całe szczęście. To wielkie tomiszcze jest bowiem nie tylko zbiorem zadziwiająco dobrych opowiadań, ale także posiada pewne punkty zaczepienia, swojego rodzaju myśli przewodnie, które spokojnie prowadzą nas do końca.

Gdybym powiedziała, że "Bazar złych snów" mnie przeraził, nos urósł by mi o dobre kilkanaście centymetrów. Najnowszy zbiór mistrza grozy nie jest przerażający, nie ma w nim za dużo strachów, choć nie raz można się zdziwić, poczuć wzrastające napięcie i coś w rodzaju niepokoju niepostrzeżenie wkradającego się do naszego umysłu. Nie czułam się jednak przytłoczona, nie miałam wrażenia, że King chce mnie wciągnąć w koszmar, z którego nie ma wyjścia. A wszystko to przez... humor. Choć, jak uprzedza nas sam autor, jest to czarny humor. I to właśnie on dominuje w wielu opowiadaniach – jeśli nawet nie jest pewnego rodzaju motywem przewodnim, to nie może go zabraknąć w fabule czy wypowiedziach bohaterów. Taki już jest ten królewski styl. Zwłaszcza opowiadanie "Premium Harmony" – napisane pod wpływem tekstów Raymonda Carvera – ma w sobie masę grobowego humoru. "Dlatego, że – kapujecie – kiedy mówi się o śmierci, cóż innego pozostaje, jak tylko się śmiać?"

Jednak to tylko część tego, co prezentuje nam King. Oprócz śmiechu, którego w pokrętny sposób jest całkiem sporo, znajdziemy też w "Bazarze..." całą gamę pragnień, a właściwie żądz, które zdają się zajmować autora dużo bardziej niż strachy niewiadomego pochodzenia. Tu na pierwszy plan wysuwa się "Moralność", tekst o całkowicie niemoralnej propozycji, która nie tyle zmienia człowieka, co wyciąga z niego wszystko to, co najgorsze. King nie bawi się w półśrodki, pokazuje ludzi z najgorszej strony, choć nie karci ich. Raczej wyśmiewa, wskazuje na ich grzeszki, pokazuje bezmyślność i okrucieństwo, a także wszystkie słabe punkty. Nie uświadczymy przy tym oczywiście filozofowania, a raczej dobrą rozrywkę podszytą czymś więcej, pewną analizą zachowań, która ubrana została we wspaniałe, kolorowe szaty opowiadania. Czegóż chcieć więcej?

"Bazar złych snów" nie jest oczywiście zbiorem idealnym – takie chyba nie istnieją. Dlatego znajdziecie tu niewypały ("Kościół z kości", poemat, który ukazuje nam, że King powinien trzymać się z daleka od poezji i tworów poezjopodobnych) oraz teksty, które niczym się nie wyróżniają ("Życie po życiu") lub są po prostu przewidywalne, przez co tracą atrakcyjność ("Kiepskie samopoczucie"). Jednak pomimo kilku wad, zbiór Kinga prezentuje zaskakująco wysoki poziom.

King jak nikt inny potrafi wciągnąć, rozbawić i przyprawić o dreszcze, a za pomocą najnowszego zbioru pokazuje, że czuje się doskonale nie tylko w długich formach (im dłuższe, tym lepsze). "Bazar złych snów" jest idealnym przykładem na to, że King to marka sama w sobie. Nic tylko brać i czytać!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena