Koszyk 0
Opis:
Kim możemy się szczycić, a do kogo lepiej się nie przyznawać? Polak Polakowi wilkiem – mówi znane porzekadło. Czasem coś nas dzieli, ale łączy jeszcze więcej. Otóż nigdy nie wystarczało nam to, co znane i odkryte – musimy upewnić się, że „nasi” dotarli dalej, odkryli wcześniej, osiągnęli więcej. Kopernik prawdopodobnie nie był kobietą, ale Polakiem już ... tak. Kobietą (i Polką) była za to najpotężniejsza kobieta Imperium Osmańskiego – Roksolana, dla której sam Sulejman Wspaniały kompletnie stracił głowę. Kto jeszcze był „nasz”? Kto spośród zmitologizowanych bohaterów, uwielbianych ikon popkultury, znienawidzonych i na wpół zapomnianych wyrzutków historii? Dotychczas zdawało Ci się, że James Bond był z pochodzenia Szkotem? Gdy poznasz jego prawdziwe pochodzenie, zrozumiesz, skąd się wziął gorący temperament słynnego agenta 007. Od dzieciństwa z zapartym tchem śledzisz przygody Indiany Jonesa? Te prawdziwe były jeszcze bardziej fascynujące. Co łączy Stalina i Drakulę? Ni mniej ni więcej, tylko polscy przodkowie! Jakby tego było mało, Matka Boska Częstochowska wyemigrowała aż na Haiti, Ronaldo grał u nas już przed wojną, a legendarny Frankenstein pochodził… ze Śląska. Te postaci (i wiele innych) łączy jedno – oni wszyscy byli Polakami. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Adam Węgłowski
 • 2015
 • 1
 • 316
 • 217
 • 141
 • 978-83-240-3048-4
 • 9788324030484
 • ZCF3M

Recenzje czytelników

"BARDZO POLSKA HISTORIA WSZYSTKIEGO" - ADAM WĘGŁOWSKI

Ocena:
Autor:
Data:
Muszę przyznać, że zanim zaczęłam czytać tę książkę miałam przed tym pewne obawy. Jeśli czytacie regularnie mojego bloga to zapewne wiecie, że nie czytam powieści historycznych i dlatego też, nie pojawiają się żadne recenzje lektur z tego gatunku. Przychodzi jednak taki dzień kiedy chcemy spróbować czegoś nowego i przekonać się czy to co nam się wydaje rzeczywiście jest prawdą. Między innymi dlatego sięgnęłam po Bardzo polską historię wszystkiego. Jakie były moje wrażenia podczas lektury ... Zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji.

Autor przedstawia nam historię kilku bardzo znanych postaci, o których jestem pewna, że dosłownie każdy co nieco kiedyś już słyszał. Adam Węgłowski wprowadza nas w najważniejsze wydarzenia z ich życia i opisuje ich przeżycia godne uwagi. Jednocześnie autor odpowiada na pytania, czy to możliwe żeby właśnie te osoby, o których mowa mogły mieć coś wspólnego z Polską. Z tej książki dowiecie się czy plotka, która głosi, że słynny polski podróżnik może być ojcem Stalina, jest prawdziwa. Węgłowski bada również ile jest prawdy w legendzie, która mówi, że Krzysztof Kolumb wywodził się od Jagiellonów. Tak więc sami widzicie, że autor dokładnie bada dzieje naprawdę znanych osobistości, a przy okazji przybliża nam ich życie.

Bardzo miłym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że książka nie do końca skupia się na wszystkich datach. Oczywiście takie najbardziej istotne daty się pojawiają, ale nie jest ich znowu jakoś strasznie dużo. Dla mnie jest to niewątpliwie duży plus tej książki, ponieważ zapamiętywanie cyferek jest raczej moją słabą stroną i najzwyczajniej w świecie mnie to nudzi. Jeśli więc nie przepadacie za typowymi historycznymi lekturami to zdecydowanie warto jest zapoznać się właśnie z twórczością Adama Węgłowskiego.

Kolejną zaletą tej pozycji jest oczywiście wiedza, którą autor w niej zawarł. Jak pewnie się domyślacie, czytanie tej powieści dostarcza nam mnóstwo informacji o tym co było i dlaczego tak się stało. Zapoznanie się z tą książką to naprawdę dobry pomysł, aby poznać historię. Każda strona dostarcza nam wielu cennych wiadomości, które warto zapamiętać. Muszę przyznać, że wiele razy byłam zdziwiona tym co akurat czytałam. Nie miałam pojęcia, że to wszystko kiedyś tak wyglądało, ale cieszę się, że w końcu mogłam się tego dowiedzieć i to w tak przyjemny sposób.

Oczywiście podczas poznawania tej lektury trzeba się dosyć mocno skupić i dokładnie czytać każde zdanie. Nie jest to dla mnie dużym zaskoczeniem, ponieważ historia zawsze wymaga od nas skupienia, aby zrozumieć wszystkie motywy i działania innych ludzi. Jednak autor opisuje to wszystko w taki sposób, że absolutnie nikt nie będzie miał większego problemu ze zrozumieniem treści. Jeśli więc bardzo rzadko sięgacie po książki z tego gatunku, albo nie robicie tego wcale - tak jak ja - to myślę, że jest to doskonała pozycja dla was. Być może zachęci Was ona do czytania o historii i będziecie robić to zdecydowanie częściej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dziewięć niesamowitych historii o polskich korzeniach

Ocena:
Autor:
Data:
W swojej najnowszej książce Adam Węgłowski przemierza wieki historii w poszukiwaniu prawdy dotyczącej ciekawostek z polskim akcentem w tle, które z różnych powodów są do dziś trudno wytłumaczalne. Książkę podzielił na dziewięć rozdziałów. Historie opisane w niej dotyczą Matki Boskiej voodoo, polskich korzeni Kolumba, Jamesa Bonda, Drakuli, Frankensteina, Indiany Jonesa i Stalina ... Poszukuje również prawdziwej tożsamości Kuby Rozpruwacza oraz tajemnicy jednego z najbardziej utalentowanych polskich piłkarzy, o którego istnieniu nikt nie wiedział.

W każdej z opisanych historii na tapetę bierze mit, w którym można dopatrzeć się polskich akcentów. Zatem dokładnie rozgrzebuje historię w poszukiwaniu dowodów na poparcie lub obalenie znanych powszechnie opowieści. Przy okazji nie skupia się wyłącznie na jednej osobie, ale również na rodzinie (do ntego pokolenia wstecz), bliskich czy nawet podobnych duszach zamieszkujących te same czasy.

Dowody zebrane przez autora zostały skrupulatnie przefiltrowane i poddane fachowej ocenie, czasem również z przymrużeniem oka. Wiele z nich pochodzi ze źródeł - posłużyły do opisania pierwotnej wersji danego zagadnienia. Następnie autor na bazie zebranych współczesnych informacji - od autorów publikacji, znawców dziejów, stara się naprostować historię. Najczęściej praca Węgłowskiego polega na odkręcaniu mitów i bajek z tamtych czasów.

Elementem zasługujących na uwagę są krótkie biografie mało znanych postaci - Polaków, którzy w wielu przypadkach wnieśli wiele do budowy tożsamości narodu Polskiego zwłaszcza w czasie zaborów. Tyczy się to zarówno głównych bohaterów rozdziałów, jak i drugoplanowych. Wielu z tych historycznych bohaterów nie znamy z lekcji historii, a którzy jawnie przyczynili się do budowy pozytywnego wizerunku polaków na świecie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena