Koszyk 0
Opis:
Pewnego deszczowego popołudnia, w jednym ze sztokholmskich bloków pięcioletnia Tilde staje się świadkiem śmiertelnego pobicia swojej mamy. W tym samym czasie psychoterapeutka Siri wraz ze swoją przyjaciółką Ainą spotykają się z grupą kobiet, ofiar przemocy domowej, którym mają pomóc uporać się z traumatycznymi przeżyciami. Podczas serii wieczornych sesji kobiety dzielą się swoimi historiami, opowiadają o beznadziejnej miłości, przemocy i poniżeniu ... Jednocześnie Siri przeżywa osobiste rozterki – czy powinna zawierzyć miłości, która i jej, i tylu innym kobietom przyniosła jedynie rozczarowanie? Stopniowo dzieje Tilde splatają się z losami Siri i uczestniczek terapii grupowej. Poszukiwanie pojednania i zadośćuczynienia przeradza się w szalony pościg za groźnym mordercą. Camilla Grebe i Asa Traff są siostrami. Camilla, urodzona w roku 1968, jest ekonomistką, współzałożycielką wydawnictwa StorySide, specjalizującego się w wydawaniu audiobooków. Obecnie kieruje firmą konsultingową. Mieszka w Sztokholmie. Asa, rocznik 1970, jest psychologiem i razem z dwoma kolegami prowadzi poradnię psychologiczną w centrum Sztokholmu. „Bardziej gorzka niż śmierć” to druga książka tych autorek. Pierwsza, „Spokój duszy”, ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS w 2013 roku. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Camila Grebe, Asa Traff
 • 2014
 • 1
 • 384
 • 215
 • 136
 • 978-83-7510-787-6
 • 9788375107876
 • ZBCB7

Recenzje czytelników

Gorzkie życie

Ocena:
Autor:
Data:
Camilla Grebe i Asa Traff, siostrzany duet piszący kryminały dał się już poznać przy okazji książki „Spokój duszy”. Dobrego kryminału psychologicznego, który wreszcie przełamał moją złą passę, jeśli chodzi o kryminały skandynawskie. Na fali popularności szwedzkich autorów wydawanych jest mnóstwo tego typu książek i niestety w zalewie gatunku ciężko wyłowić coś interesującego. Dlatego powiem krótko, acz treściwie – sięgnijcie po książki Grebe/ Träff, bo warto ...

Do księgarń właśnie weszła druga powieść z cyklu opowiadającego o Siri Bergman, „Bardziej gorzka niż śmierć”. Siri doszła do siebie po wydarzeniach z pierwszej części, ma u boku fajnego partnera i nadal pracuje jako psychoterapeutka. Razem z Aine podejmuje się prowadzenia grupy terapeutycznej dla kobiet – ofiar gwałtu i przemocy domowej. Grupa jest bardzo zróżnicowana, są tutaj samotne matki, kobiety sukcesu, twarde i silne, jak również te, które nie potrafią stawić światu czoła. Jednocześnie jesteśmy obserwatorami śmiertelnego pobicia kobiety, w jednym ze sztokholmskich bloków. Jedynym świadkiem jest jej pięcioletnia córeczka Tilde, czy pomoże odnaleźć mordercę swojej mamy? Jako, że los bywa przewrotny morderstwo jest powiązane z Siri i prowadzoną przez nią grupą, a w tym momencie to już nie są zwyczajne zajęcia, ale pościg za mordercą i walka o przetrwanie.

„Bardziej gorzka niż śmierć” to doskonale wykreowany mroczny świat przemocy domowej, alkoholizmu i zawiedzionych miłości. W tym świecie odnaleźć się będzie musiała zarówno Siri, niepewna co do swoich uczuć wobec partnera, jak również jej pacjentki, kobiety brutalnie potraktowane przez życie. Autorki ponownie skupiły się na kwestiach psychologicznych, ale w ich przypadku jest to ogromna zaleta. Potrafią bowiem stworzyć dobry, wciągający kryminał psychologiczny, gdzie połączenie obu gatunków jest zrównoważone i daje czytelnikowi mnóstwo satysfakcji w doszukiwaniu się motywów jak i osoby mordercy. Ponadto pisarki ponownie wykazały się znajomością ludzkiej duszy i umysłu, szczegółowo konstruując sylwetki swoich bohaterów. Pozwalając tym samym, aby czytelnik dokładnie poznał każdą postać, jej charakter, predyspozycje, możliwości, motywy postępowania. Fabuła jest dużo ciekawsza niż w poprzedniej książce „Spokój dusz”. Bardziej skoncentrowana na wydarzeniach związanych z morderstwem, chociaż tutaj również pierwsze rozdziały to przede wszystkim przedstawienie bohaterów i ich otoczenia, zanim przejdziemy do wątku morderstwa. Jednak kiedy już na scenie pojawia się trup, akcja przyspiesza, wydarzenia następują jedno po drugim i ani się obejrzymy, a zagadka zostanie rozwiązana.

Autorki posługują się bardzo dobrym stylem, prostym językiem opisują najbardziej skomplikowane sytuacje i charaktery, nie kluczą, nie kombinują, po prostu powoli, krok po kroku dążą do celu, czyli ujawnienia mordercy. Jedyne co mogę im zarzucić to to, że osoba mordercy jest trudna do odgadnięcia, ponieważ pojawia się nagle, jak królik z kapelusza. Przez całą książkę czytelnik próbuje wytypować mordercę, wykluczając poszczególne osoby, a i tak mu się to nie udaje. Wiem, że taki element zaskoczenia jest jak najbardziej pożądany
w kryminałach, jednak ma to sens wtedy, gdy czytelnikowi daje się możliwość rozwiązania zagadki, a Grebe/ Träff takiej szansy nie dają.

„Bardziej gorzka niż śmierć” to bardzo dobry kryminał z mocnym wątkiem psychologicznym, obyczajowym, doskonale pokazujący problem przemocy domowej, a więc mający zarówno wymiar sensacyjny jak i społeczny. Przedstawiono tutaj problemy, z jakimi każdy z nas styka, lub może się zetknąć na co dzień. Wprowadzenie wątku morderstwa tylko uwypukla opisywany problem i pomaga go zauważyć, doskonale uzupełniając w ten sposób psychologiczną stronę książki. Jest to powieść dla fanów skandynawskiego mroku, solidnego dochodzenia i posępnej atmosfery.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Misterna zbrodnia

Ocena:
Autor:
Data:
„Bardziej gorzka niż śmierć” to moje pierwsze spotkanie z twórczością skandynawskich sióstr i na pewno nie ostatnie! Trzeba im przyznać, że potrafią tworzyć niesamowity klimat, a i pomysł na powieść okazał się oryginalny i intrygujący. Finał zaskakuje czytelnika i stawia pod znakiem zapytania wszystkie poznane wcześniej fakty. Takie książki lubię !

Siri jest psychoterapeutką. Doskonale rozumie swoich pacjentów, bo sama była na ich miejscu. Wyszła jednak na prostą, ma stałego partnera ... przyjaciół i stara się pomagać innym. Razem z Aine, na prośbę przyjaciela, zaczynają prowadzić grupę wsparcia dla kobiet, ofiar przemocy. Jej skład jest bardzo zróżnicowany, są kobiety bite, molestowane, młode i stare, wykształcone i proste. Każda inaczej przeżywa swoje życie i swoje doświadczenia, jedne obwiniają siebie, inne wykazują złość, jeszcze inne - smutek czy wstyd. Siri i Aine mają za zadanie wysłuchać je i pomóc im odzyskać wiarę w siebie i pogodzić się z tym, co zaszło.
Drugi wątek poruszany w powieści dotyczy morderstwa. Na oczach pięcioletniej Tilde, ukrytej pod stołem w kuchni, zostaje zamordowana i brutalnie skopana jej matka. Dziewczynkę znajduje roznosiciel ulotek, który jej pomaga i zgłasza sprawę na policję, przez co sam staje się podejrzanym. Dziecko jest słabym świadkiem, jednak psycholog stara się dowiedzieć jak najwięcej. Mordercą jest … czarodziej bawiący się monetą – kiepski ślad, ale zawsze ślad.
Co łączy kobiety z grupy wsparcia z tym brutalnym morderstwem? Okazuje się, że bardzo wiele…..

„Bardziej gorzka niż śmierć” to znakomicie napisany kryminał psychologiczny, poruszający i bardzo obrazowy. Niezwykle mroczny klimat powieści udziela się czytelnikowi. Powieść pełna jest brutalnej przemocy, opisy są bardzo sugestywne i oddziałujące na wyobraźnię, a dziecko wplątane w sprawę tylko wzmacnia wizję całości. Niesamowity obraz psychologicznych sylwetek bohaterek jest wręcz doskonały, ukazanie odmienności każdej z kobiet z grupy i dylematów psychoterapeutek, wymagał nie lada odwagi i przygotowania do tematu, a łatwy on nie był. Camilla Grebe i Åsa Träff poradziły sobie jednak z nim doskonale, zgłębiły zakamarki duszy ludzkiej, jej jasnych i ciemnych stron. Postacie są bardzo zróżnicowane pod względem charakterów i dzięki temu są rozpoznawalne, są indywidualnościami. To wielki plus powieści, a kolejnym jest misternie utkana intryga kryminalna, która zaskakuje czytelnika na każdym kroku. Zakończenie jest doskonałe, wzbudzilo mój podziw.

Książkę czyta się błyskawicznie, co ułatwia lekki język i wciągająca fabuła. Nic nie jest tutaj jednak oczywiste i jasne, a wytypowanie mordercy graniczy z cudem. Takie książki lubię – mocne i nieprzewidywalne!


http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/02/bardziej-gorzka-niz-smierc-camilla.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena