Koszyk 0
Opis:
 W wieku kilkunastu lat uciekł z domu i zaczął stawiać pierwsze samodzielne kroki - na ścieżce przestępczej. Był przemytnikiem, złodziejem, porywaczem, sutenerem, oszustem, przestępcą. W końcu piekło, które sam stworzył, zaczęło się o niego upominać.Bywają sytuacje, gdy nie ma już drogi powrotnej. Na pewno?W więziennej celi Bandyta po raz pierwszy dostaje szansę ... by realnie coś zmienić w swoim życiu. Zrobi wiele, by ją wykorzystać, bo tylko w ten sposób będzie mógł ocalić więź łączącą go z córką.BANDYTA to moja autobiografia - prawdziwa historia o schodzeniu na dno, coraz niżej i niżej. Ale to także opowieść o ludziach, którzy dali mi szansę i pokazali, że można żyć inaczej. Że jest po co żyć i warto ostatni raz w życiu o coś zawalczyć. Dedykuję ją wszystkim, którzy nie zgadzają się na osądzanie drugiego człowieka bez poznania tajemnicy jego życia.GABRIEL GLINKA. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Gabriel Glinka
 • 2015
 • 1
 • 378
 • 202
 • 146
 • 97883277-0121-3
 • 9788327701213
 • ZCKM1

Recenzje czytelników

Ku lepszemu życiu - Gabriel Glinka "Bandyta"

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ta po prostu mnie poraziła, ponieważ to nie żadna fikcja, ale powieść autobiograficzna. Przywołała kaskadę emocji, zrodziła wiele pytań, nie tylko wciągnęła, ona po prostu wbiła mnie w fotel i jeszcze raz kazała utrwalić sobie w głowie prawdę starą jak świat, człowiek nie jest czarno-biały, nie jest przekreślony raz na zawsze, dopóki żyjesz masz czas, możesz coś zmienić, możesz zacząć od nowa.

Mruk był zwykłym radosnym chłopcem, który miał swoje marzenia. Chodził do szkoły ... wiódł na pozór normalne życie, ale nie wszystko było w nim w porządku. Poza kochającą matką i młodszym bratem miał również ojca alkoholika, który wyładowywał na nim swoją agresję. Odtrącony przez kolegów po pewnym incydencie, przerażony przemocą, którą stosował wobec niego ojciec, postanowił nauczyć się bronić. Narastająca w nim frustracja, zagubienie, złość i nienawiść znajdują ujście w bijatykach. Bohater staje się częścią podwórkowej bandy. Jego doświadczenia z czasem zaś pchają go z małych osiedlowych kradzieży do działalności przestępczej. Zajmuje się coraz to mroczniejszymi procederami. Jest twardy, opanowany, nastawiony na to, by radzić sobie w życiu wszelkimi dostępnymi środkami. Pewnego dnia przychodzi zapłacić mu za swoją działalność. Trafia do więzienia, w którym wszystko staje na głowie. Mruk mając nadmiar wolnego czasu postanawia nie tylko nie stracić kontaktu z córką, ale zacząć nowe życie. Życie, na progu którego staje tajemniczo wkraczający w jego rzeczywistość Bóg.
W książce Gabriela Glinki porwało mnie to, że nie brak tu pytań, które trzeba sobie stawiać. Nie brak ostrych słów, krytycznych ocen, wielkiej emocjonalności. „Bandytę” czyta się z zapartym tchem. Najbardziej kart książki uderza niezaspokojony głód miłości. Cokolwiek napiszę, nie oddam tego, co towarzyszyło mi podczas lektury. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać. I szczerze polecam ją wszystkim, bo przypomina jedną prostą prawdę, nie można przekreślać człowieka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bandyta

Ocena:
Autor:
Data:
W wieku czterech lat po raz pierwszy stanął w obronie mamy przed pijanym ojcem. Gdy miał siedem lat stoczył w szkole swoją pierwszą walkę na pięści, a gdy ich miał kilkanaście uciekł z domu i stopniowo wkraczał na ścieżkę zła. Przez ponad dwadzieścia lat ,,zaliczał" kolejne paragrafy kodeksu karnego. Zajmował się przestępczością zorganizowaną, był złodziejem, oszustem, przemytnikiem, sutenerem i multirecydywistą. Kierował się swoim własnym dekalogiem: ,,pieniądze i siła dają władzę" ...
Po spektakularnym aresztowaniu w środku miasta trafił do więzienia i dopiero tam dotarło do niego dokąd doprowadziły go dotychczasowe wybory dokonywane w życiu. Zrozumiał, że jeśli nadal będzie tkwił w swoim prywatnym piekle, to spędzi resztę życia odizolowany za kratami, a co najgorsze straci też prawa rodzicielskie do córki-Małej. Zaczął tym razem toczyć walkę dla niej.
,,Bandyta" to nie tylko powieść o mrocznym świecie przestępczości, ale także o alkoholizmie i przemocy w rodzinie, która na zewnątrz wydaje się być całkiem zwyczajna, a w jej środku mieści się katownia. Ojciec Oficer-komendant ośrodka szkoleniowego strażaków, świetny dowódca nie jest dla swoich synów przyjacielem, opiekunem i nauczycielem, ale okrutnym katem karzącym za najmniejsze potknięcie, wyszydzającym błędy, gardzącym i nienawidzącym. Używany przez niego pas, kabel od żelazka, plastikowy floret czy gumowy wąż skutecznie zabijał poczucie wartości i bezpieczeństwa dzieci.
,,Oficer był szybszy, większy i silniejszy. Chwycił mnie w biegu za włosy i odrzucił za siebie. Tym razem zatrzymałem się na swoim tapczanie, uderzając plecami o jego krawędź, Zderzenie z nim zamroczyło mnie i pozbawiło tchu. Zanim doszedłem do siebie, by znowu jakoś się bronić, dopadł mnie, złapał za kark i umieścił go między swoimi kolanami, zaciskając je z całej siły. Ucisk był tak potężny i bolesny, że sparaliżował mnie do cna. Mogłem tylko bezsilnie charczeć-na krzyki i jęki miałem zbyt mało powietrza. Cały byłem jego... Bił mnie długo...Do utraty sił...Jego-nie moich. Gdy wreszcie mu ich zabrakło, puścił mnie. Zwinięty w kłębek leżałem bez ruchu u jego stóp."
Wydawałoby się, że w tej książce jest tylko ból, cierpienie i samotność, ale to nie prawda. Znalazło się w niej też miejsce na miłość. Bezwarunkowa miłość matki do syna pomimo wstydu i upokorzenia z powodu jego czynów. Oddanie i miłość syna do matki i ojca do córki, a także miłość mężczyzny do kobiety. Miłość prawdziwa i ,,miłość" za pieniądze. Można powiedzieć, że są jej wszystkie odcienie.
Wyraźnie dostrzec można etapy dojrzewania mężczyzny do roli ojca i rodzącą się nierozerwalną więź między nimi.
Powieść autobiograficzna Gabriela Glinki niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i jest swoistą spowiedzią autora oraz próbą rozliczenia się z demonami przeszłości. Pokazuje, że z najgorszej drogi wiodącej ku przepaści można zawrócić i nigdy nie jest na to za późno.
Polecam książkę i trzymam kciuki za autora, aby udało mu się ułożyć życie na nowo po tej jasnej stronie:)
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena