Koszyk 0
Opis:
,,Są to tajemnice, których dotrzymałem. Powierzono mi je, a ja nigdy nie zdradziłem pokładanego we mnie zaufania. Jednakowoż ten, który mi je powierzył, nie żyje już i to od ponad czterdziestu lat. Ten, dzięki któremu poznałem owe tajemnice… Ten, który mnie ocalił… I za którego sprawą ciąży nade mną klątwa". Tak zaczyna się opowieść Willa Henry''ego, sieroty i asystenta doktora, który pod przykrywką zwykłej pracy oddawał się nietypowej pasji: tropieniu potworów ... Wychowany na brudnych ulicach mrocznego, okrytego wieczną mgłą miasta, Will szybko przywykł do pracy w trudnych warunkach. Nocne wezwania, szemrane interesy, dziwne układy z grabarzami - wszystko to mieściło się w zakresie normy. Pewnej nocy na stół w laboratorium trafiło częściowo pożarte ciało młodej kobiety. To wtedy po raz pierwszy Will zobaczył stworzenie zwane antropofagiem, istotę żywiącą się ludzkim mięsem. Wyglądające jak ucieleśnienie nocnych koszmarów, antropofagi nawet w niewielkiej licznie stanowią śmiertelne zagrożenie. Gdy zaczną się rozmnażać i polować, żadna siła nie będzie w stanie ich powstrzymać. Will i jego mistrz muszą stanąć oko w oko z potworami, w które nie wierzy żaden rozsądnie myślący człowiek. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Jaguar
 • miękka
Mniej Więcej
 • Rick Yancey
 • 2014
 • 1
 • 464
 • 180
 • 125
 • 97883-7686-2262
 • 9788376862262
 • ZBBUK

Recenzje czytelników

Badacz Potworów - Doktorat z monstrumologi I

Ocena:
Autor:
Data:
Są na tym świecie rzeczy w które nikt nie wierzy. Do tego grona zalicza się także potwory, o których istnieniu doskonale wiedzą przede wszystkim dzieci. Mieszkają one bowiem pod łóżkiem każdego z nas. Co byśmy zrobili, gdyby wspomniane mary stały się rzeczywistością tak prawdziwą, że zagrażały by życiu? W takim wypadku nieodzowna byłaby pomoc specjalisty zwanego monstrumologiem. Aby zapoznać się z pracą tego specjalisty zapraszam serdecznie do lektury książki Ricka Yanceya pt. Badacz Potworów ...

Bohaterem książki jest dwunastoletni chłopiec, sierota o imieniu Will Henry. Po tragicznej śmierci swoich rodziców zostaje przygarnięty przez doktora Pellinore'a Warthropa, który w dawnych czasach był pracodawcą jego rodziców. Tylko na wzgląd przez to doktor postanowił przygarnąć chłopaka do siebie. Młodzieniec staje się nieodzownym asystentem uczonego, pomagającym mu nie tylko w dziedzinie monstrumologi, ale także w prowadzeniu domu. Sam doktor, jego domostwo, oraz to czym się zajmuje nie budzi szacunku wśród mieszkańców miasteczka New Jerusalem, jedynie strach i bojaźń. Przyjęcie młodzieńca przez doktora w moim przekonaniu jest bardzo utartym schematem, stosowanym nie tylko w literaturze. Nie wiem czy autor umyślnie zastosował taki zabieg, jednakowo bohaterowie bardzo zręcznie wyłamują się z niego, wybijając się z płytkości tej relacji.

Prawdziwa akcja rozpoczyna się pewnej nocy, gdy do domostwa Warthropa przybywa tajemniczy gość z jeszcze bardziej niezwykłym ładunkiem. To właśnie w tym miejscu Will dowiaduje się o istnieniu antropofagów – bezgłowych, morderczych potworów, które są urzeczywistnieniem najgorszych sennych koszmarów każdego człowieka. Akcja koncentruje się na rozwiązaniu tajemniczej zagadki pojawienia się tych morderczych kreatur na Nowym Kontynencie, sprecyzowaniu ich liczebności, oraz metodzie ich powstrzymania.

Wielowątkowa, dobrze sprecyzowana fabuła przedstawiona w dziele trzyma w napięciu do ostatnie strony. Zagłębiając się w przedstawioną historie czytelnik zapada w efekt „ jeszcze jednej strony”, co bardzo dobrze świadczy o książce. Dla mnie osobiście niektóre wątki mogły być bardziej rozbudowane, jednak najważniejsze linie fabularne są perfekcyjnie zgrane. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że historia pomimo opisywania przygód dwunastoletniego chłopca, została spisana o wiele później, gdy Will był już dorosły.

Oprócz fabuły książka urzekła mnie nietuzinkowymi bohaterami, którzy wyróżniają się z tłumu. Najbardziej do gustu przypadł mi doktor Pellinore Warthrop, którego niektórzy będą zapewne porównywać z Sherlockiem Holmes'em. Jego zachowanie, podejście do otaczającego świata, oraz mowa tworzą bardzo ciekawy miks, który zagrabi sobie sympatie niejednego czytelnika. Sam Will nie jest postacią zbyt barwną, jednakowo jego niektóre stwierdzenia bardzo zaskoczą podczas lektury książki. Co do pozostałych postaci mogę śmiało stwierdzić, że nie są to przypadkowe postacie, typowe „zapychacze”, tylko pasujące do reszty indywidua.

Badacz Potworów w moim przekonaniu jest bardzo dobrą książką. Sama okładka pasuje do charakteru dzieła, przedstawiając jej zawartość w sposób graficzny. Dodatkowo rysunki przedstawiające sprzęty medyczne, czy też różne części ciała bardzo dobrze komponują się na tle stron i dodają jej charakteru. Nie jest to element dominujący, tylko prosty, a zarazem skuteczny zabieg, podkreślający ogólny charakter książki. Fabuła, choć niektórymi miejscami zbyt wolna, porywa czytelnika, a całości obrazu dopełniają charyzmatyczni bohaterowie. Jedyną rzeczą, która nie przypadła mi do gustu jest oznaczenie wiekowe 14+, ale to już sprawa indywidualna. W każdym bądź razie z czystym sumieniem polecam tą książkę każdemu czytelnikowi. W tym miejscu pragnę podziękować wydawnictwu Jaguar, za egzemplarz do recenzji.

Ocena: 8/10

Po więcej recenzji zapraszamy na KZTK:
http://koszztk.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bardzo dobra książka!

Ocena:
Autor:
Data:
Ta książka bardzo, bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.
Opowiada ona historię dwunastoletniego chłopca, Willa Henry'ego, asystenta monstrumologa, czyli tytułowego badacza potworów. Cała akcja książki to jakby retrospekcja z 1887 roku, fragment dziennika Willa. Gdy zapis jest odczytywany (2008 roku), Will już nie żyje. Jednak czytelnik w trakcie lektury zupełnie o tym zapomina, gdy zagłębia się w świat mroczny i pełen potworów ...
Monstrumolog i jego pomocnik muszą stawić czoło antropofagom - istotom podobnym do ludzi, bez głów, z olbrzymią paszczą na środku klatki piersiowej, które żywią się ludzkim mięsem.
(Wszystko to, co napisałam nie jest żadnym spoilerem, bo dowiadujemy się tego już na samym początku książki)

Książka pełna jest brutalnych, wręcz momentami obrzydliwych i mrożących krew w żyłach scen, co absolutnie mi się podobało. Ta pedantyczna wręcz drobiazgowość o opisie ran, chorób czy obrażeń bardzo przypadła mi do gustu.
Chociaż akcja książki przyspiesza dopiero w drugiej połowie (nie znaczy to, że pierwsza połowa jest nudna, co to, to nie. Jednak w drugiej połowie dzieje się więcej, dużo tajemnic wychodzi na jaw i wyjaśnionych zostaje wiele wątków)to jednak nie można się od niej oderwać od samego początku. Napisana jest bardzo ładnym, przyjemnym dla czytelnika stylem, tak, że czytanie sprawia istną przyjemność.

Książka ta jest świetnym horrorem, młodzież może spokojnie po nią sięgnąć i myślę, że niejeden dorosły nią nie pogardzi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena