Koszyk 0
Opis:
Po krótkiej przerwie w Malawi, spowodowanej malarią, babcia Basia wyruszyła w dalszą wędrówkę po Afryce . Wciąż z dala od utartych szlaków, jedząc to, co tubylcy, podróżując tak jak oni: w zatłoczonym autobusie lub konwoju ciężarówek ze strażnikiem trzymającym rękę na karabinie. W Rwandzie spotkała rodzinę górskich goryli, w Etiopii obchodziła Boże Narodzenie, w Egipcie zachwycała się pustynią, w Mali padła ofiarą brutalnego napadu… Wydawałoby się ... że to zdarzenie definitywnie zakończyło jej podróż. Jednak babcia realizuje swoje marzenia z uporem i optymizmem – w 2010 roku wróciła do Afryki, do Maroka, którego nie udało jej się odwiedzić podczas wcześniejszej podróży. O tym wszystkim opowie czytelnikowi ,,Babcia w pustyni i w puszczy”. Wojciech Cejrowski Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Basia Meder
  • 2010
  • 0
  • 346
  • 210
  • 150
  • *, 97883-7380-8898
  • 9788373808898
  • Z9105

Recenzje czytelników

rewelacja

Ocena:
Autor:
Data:
Mam przed sobą drugą część przepięknie wydanych zapisków z samotnej podróży po Czarnym Lądzie Basi Meder - Polki mieszkającej w Australii,dla której wędrówki po świecie stały się sposobem na emeryturę.
Pani Basia,po przerwie spowodowanej malarią,kontynuuje swoją wyprawę ; żądza przygód,ciekawość nowych ludzi i miejsc niepowstrzymanie gnają ją wciąż naprzód.
Tym razem szlak wiedzie ją od Tanzanii ku północy kontynentu,a stamtąd ku jego zachodniej części ... uwieńczeniem tej ponadrocznej podróży miało być egzotyczne Maroko.
Niezmordowana podróżniczka jest konsekwentna w swoich postanowieniach - trzyma się z dala od utartych turystycznych szlaków pragnąc poznać prawdziwe,niekomercyjne oblicze Afryki,zakosztować czaru jej pradawnych obyczajów,spotkać ludzi żyjących w zgodzie z odwiecznym rytmem tradycji.
Podróż jednak wydaje się być szczególnie niebezpieczna - terytoria,które przemierza,to kraje muzułmańskie ; samotna biała kobieta łatwo może się stać obiektem natarczywych i agresywnych zachowań ze strony pewnych siebie mężczyzn.Niestety,tak też się staje ; czasem ograniczają się do zbyt nachalnie narzucanego jej towarzystwa,czasem są to próby wykorzystania społecznej przewagi manifestujące się w oszustwach i innych nadużyciach.Niestety,miały miejsce także bezpodstawne akty przemocy,których apogeum w postaci brutalnego napadu przerywa wędrówkę pani Basi.
Na szczęście wrodzony optymizm globtroterki,determinacja i upór pozwalają jej po kilku latach wrócić na Czarny Ląd i dokończyć odyseję.
Tymczasem wraz z nią przemierzamy bezdroża tego fascynującego kontynentu : zwiedzamy tonące w aromacie przypraw miasto Zanzibar słynące z intrygujących ruin sułtańskich pałaców ; jesteśmy świadkami emocjonującego spotkania ze stadem goryli górskich w Rwandzie,podziwiamy malownicze klasztory-pustelnie na wysepkach jeziora Tana,ruiny XII-wiecznego miasta Lalibeli w Etiopii,świątynie ludów Aszanti w Ghanie,wioski Dogonów w Mali oraz wszystkie starożytne cuda,jakie ma do zaoferowania Egipt.
Podróżniczka nie skupia się jedynie na niepowtarzalnych zabytkach i cudach natury ; folgując swojej nieposkromionej pasji poznawania obyczajów i wszelkich przejawów codzienności, z zapałem w nich uczestniczy.
Dane jej było obserwować taniec Masajów w kenijskim parku Masai Mara,kapłana Aszanti w transie oraz modły wyznawców voodoo w Togo ; uczestniczyła w marokańskim Festiwalu Róż,w ceremonii parzenia kawy w Etiopii oraz herbaty - w rodzinie Tuaregów na Saharze.Świętowała Nowy Rok w etiopskiej wiosce Hamarów,przeżyła burzę piaskową oraz niezapomniany nocleg na Saharze...długo by wymieniać wszystkie przygody i przeżycia pani Basi,zarówno te przyjemne,jak i te mrożące krew w żyłach.
Żal było się żegnać z Afryką widzianą oczami globtroterki.Serdeczność i gotowość do pomocy tubylców skutecznie zrównoważyły przykre przeżycia,których nie brakowało w tej wyprawie,pozostawiając miłe wspomnienia i nutkę nostalgii.
Dziesiątki barwnych kultur,piękno dzikiej przyrody,bajeczne zabytki,ale także rozpaczliwa nędza silnie kontrastująca z ostentacyjnym bogactwem,wszechobecny głód i nieustające konflikty plemienne - oto prawdziwe,złożone,zachwycające swą różnorodnością oblicze Afryki.
A ja zapraszam do jego poznawania - oczywiście tylko z "Babcią w pustyni i puszczy".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena