Koszyk 0
Opis:
Zakochani nastolatkowie, Wilma i Simon, nurkują późną jesienią w jeziorze Vittangijarvi, na dnie którego spoczywa kilkudziesięcioletni wrak samolotu. Ktoś uniemożliwia im wyjście na powierzchnię, blokując przeręblę drzwiami. Młodzi ludzie giną pod lodem. Śledztwo prowadzą znani z poprzednich powieści Larsson komisarz Anna Maria Mella i Sven Erik Stalnacke. I tym razem włącza się w nie Rebeka Martinson, która jest prokuratorem w Kirunie. Najbardziej pomocna w rozwikłaniu zagadki okaże się .. ... sama Wilma. Jak to możliwe? Tajemnic w tej powieści jest znacznie więcej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Asa Larsson
  • 2014
  • 2
  • 352
  • 208
  • 146
  • 978-83-08-04854-2
  • 9788308048542
  • ZAJX2

Recenzje czytelników

Śmierć nastolatków i niezwykły motyw. Książka godna polecenia!

Ocena:
Autor:
Data:
Wiele razy zastanawiałam się nad fenomenem skandynawskich kryminałów. I niestety to do chwili obecnej nie doszłam do żadnych wniosków, no może poza jednym… oni są stworzeni do pisania o zabójstwach, zagadkach i śmierci. Nie pytajcie mnie skąd to się bierze. Bo nie wiem. Ale wiem, że za każdym razem gdy biorę do ręki książkę autorstwa skandynawskiego pisarza, jestem przekonana, że przy jej lekturze spędzę trzymające w napięciu, pełne grozy chwile ... Podobnie było w przypadku Asy Larsson autorki bestsellerowych powieści kryminalnych sprzedawanych na całym świecie.
Pewnego, ciepłego od jesiennego słońca dnia dwoje nastolatków Wilma i Simon wybierają się nad jezioro aby obejrzeć spoczywający pod taflą grubego lodu wrak samolotu z czasów II wojny światowej. Jednak po kilku minutach od zejścia nastolatków pod wodę sznury mające zapewnić im powrót do przerębli opadają na dno a na nastolatków pada blady strach. Ktoś uniemożliwia im wyjście spod wody przysłaniając przerębel drzwiami. Wilma i Simon uwięzieni pod wodą topią się. Z braku odnalezienie przez policję nastolatkowie zostają uznani za zaginionych. Po kilku miesiącach od wypadku ciało dziewczyny zostaje odnalezione w rzece. Policja uznaje, że przyczyną zgonu było utonięcie w rzece. Jednak prokuratorka z Kiruny Rebeka Martinsson przeczuwa, że niektóre elementy całkowicie nie psują do tej układanki. W przekonaniu tym utwierdza ją sama Wilma, która śni jej się pewnej nocy ujawniając pewne nieznane okoliczności swojej śmierci. Pytanie komu zależało na śmierci dwojga nastolatków i dlaczego.
„Aż gniew twój przeminie” to moje pierwsze ale jakże udane spotkanie z Asą Larsson. Autorka zaskarbiła sobie moje uznanie przede wszystkim językiem jakim się posługuje. Niezwykłe sugestywne opisy skandynawskiej surowej przyrody i panujących tam warunków atmosferyczny sprawiają, że czytelnik z miejsca gdzie w którym czyta książkę przenosi się do miejsc w niej opisywanych. Dzięki temu możemy niemal zobaczyć lśniące odcieniami szkarłatu, purpury i oranżu liście drzew rosnących nad jeziorem, w którym utonęła para nastolatków czy poczuć przejmujące zimno podczas toczącego się w zimie śledztwa. W książce mamy do czynienia ze znaną z wielu książek narracją zmarłej osoby, której dotyczy śledztwo. Jednak w tym przypadku ten delikatnie wkomponowany w narrację element nadprzyrodzony nie jest natrętny i w mojej ocenie tylko ją uatrakcyjnia. Od samego niemal początku czytelnik jest prawie pewny kto zabił Wilmę i Simona, zbierając na kolejnych kartach informacje przydatne do rozwiązania zagadki – którą jest motyw zbrodni. A ten trzeba przyznać jest nader ciekawy. Użyte przez Autorkę częste retrospekcje oraz ukazane realia i związane z nimi trudne związki ludzi żyjących w małych społecznościach przybliżają nam głównych bohaterów i ich historie a przede wszystkim pomagają zrozumieć motywy ich działania. Reasumując nie do końca jednoznaczne postacie, piękna mroźna, skandynawska sceneria, ukazanie życia w małych, zamkniętych społecznościach i ogrom małych z pozoru nic nie znaczących elementów, które musimy ułożyć w odpowiednim porządku stanowią bezsprzecznie główne walory tej książki i w mojej ocenie są wystarczające aby po nią sięgnąć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tajemnica skuta lodem.

Ocena:
Autor:
Data:
Czy wspominałam już kiedyś o swojej fascynacji krajami skandynawskimi, a szczególnie Norwegią? Mówiłam, jak bardzo uwielbiam tamten klimat, wierzenia, ludzie... wszystko? Na pewno tak. Bo jeżeli coś mnie pociąga i interesuje nie mogę przestać o tym mówić.
Na kryminał Larsson czekałam prawie miesiąc i gdy w końcu listonosz przyniósł mi paczkę, o mało nie posiadałam się z radości. I chociaż akcja "Aż gniew twój przeminie" nie dzieje się w Norwegii ... Szwecja wydawała mi się równie dobrym miejscem na kolejny, mrożący krew w żyłach kryminał.

Skupiam swoją uwagę na pierwszym zdaniu książki. Fragment Księgi Hioba jest w tej książce wstępem, jednak wszystko rozpoczyna się od słów Wilmy: "Pamiętam, jak umarliśmy."
Idealne zdanie. Pani Larsson zyskała ode mnie pierwszego plusa za narracje z punktu widzenia zmarłej bohaterki. Nie wszystkie rozdziały napisane są w ten sposób, jednak pojawiające się od czasu do czasu wątpi z punktu widzenia Wilmy są bardzo ciekawe.

Teraźniejszość miesza się z przeszłością. W sprawę śmierci nastolatków zamieszanych jest wiele osób, a powody zbrodni mają swoje korzenie w czasach wojny.
Nie czytałam poprzednich części cyklu, których bohaterką jest pani prokurator oraz Anna Maria Mella. Może dlatego czułam lekki niedosyt. Nie znałam w pełni historii obu kobiet, a wspomnienia o ich przeszłości wzbudzały moją ciekawość. (Niewątpliwe przeczytam "Krew, która nasiąkła" oraz "I tylko czarna ścieżka", by poznać straszną historię głównej bohaterki.)

Larsson tworzy postacie całkowicie różne od siebie. Zbuntowana Wilma, dla której nie istnieją granice wieku między ludźmi; jej ukochany chłopak, Simon; biedny Hjalmal, który wzbudzał we mnie litość i współczucie z powodu życia wraz z okrutnymi rodzicami z brudną i straszną przeszłością oraz z okropnym, znęcającym się nad nim psychicznie bratem; dobroduszna prababka zamordowanej oraz wielu innych.
W "Aż gniew twój przeminie" na światło dzienne wypływają brudy z przeszłości wielu bohaterów, których ofiarami będą właśnie zakochani nastolatkowie, którzy chcąc spędzić mile dzień, nurkują w jeziorze w poszukiwaniu "skarbów", by już nigdy nie wrócić do świata żywych.

Historia podobała mi się bardzo. Książkę przeczytałam w jeden dzień, akcja nie pozwoliła mi się od niej oderwać ani na chwilę. W kryminale Larsson nie ma miejsca na nudne rozmyślania bohaterów, typu "Co by było gdyby...". W tej książce cały czas coś się dzieje. Stronice spływają śniegiem wymieszanym z szkarłatną czerwienią krwi.

Książka jest bardzo dobra, polecam ją bardzo serdecznie. Postacie są ciekawe, historia niebanalna, a opis morderstwa mrozi krew w żyłach.
Brakowało mi tylko jednego, a mianowicie wyjaśnienia sprawy chłopaka Wilmy. Byłam ciekawa, czy wydobyto jego zwłoki. Czekałam na moment, gdy obydwie zjawy, będące parę miesięcy wcześniej zakochanymi po uszy nastolatkami, odnajdą się i połączą, by odejść w spokoju, wiedząc, że ich zagadkowa śmierć została rozwiązana i ujawniona światu. Niestety, niczego takiego w książce nie było. Tylko duszy Wilmy dane było odejść.

"Aż gniew twój przeminie" polecam każdemu fanowi skandynawskich kryminałów. Jestem pewna, że po przeczytaniu tej lektury, nie będzie zawiedziony.

Oświadczam, że powyższa recenzja jest mojego autorstwa oraz że została ona opublikowana także w serwisie lubimyczytac.pl pod nickiem trixie. Pozdrawiam :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena