Koszyk 0
Opis:
A gdy się zejdą, raz i drugi, kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością, powstaje wspólna powieść, nie obyczajowa, charakterystyczna dla Marii Ulatowskiej, i nie czysta sensacja, typowa dla Jacka Skowrońskiego. Powieść, która łączy oba gatunki. Nagle ludzie z otoczenia autorki poczytnych powieści zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach. Jej mozolna, chwilami monotonna praca pisarki zostaje zaburzona informacjami o następnych tragicznych wydarzeniach ... a ona sama staje się celem wyrachowanego prześladowcy. Policyjna profilerka i prowadzący niekonwencjonalne śledztwo nadkomisarz usiłują przerwać łańcuch niewytłumaczalnych na pozór zbrodni. Tymczasem giną kolejne osoby. Relacje osobiste między bohaterami komplikują się coraz bardziej, zegar tyka, różne tropy wiodą na manowce, a rozwiązania zagadki nie widać… Maria Ulatowska – autorka bestsellerowych powieści obyczajowych („Sosnowe dziedzictwo”, „Pensjonat Sosnówka”, „Domek nad morzem”, „Przypadki pani Eustaszyny”, „Kamienica przy Kruczej”, „Całkiem nowe życie”, „Prawie siostry”). Miłośniczka przyrody, zwierząt, książek i dobrej muzyki. Jest warszawianką z urodzenia i z wyboru, choć chciałaby żyć w kilku miejscach jednocześnie. Jacek Skowroński – współzałożyciel i zastępca redaktora naczelnego magazynu fantastyczno-kryminalnego Qfant, laureat Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Kryminalne. Autor powieści sensacyjno-kryminalnych („Mucha”, „Był sobie złodziej”, „Zabić, zniknąć, zapomnieć”). Potrafi skakać ze spadochronem, prowadzić lokomotywy i strzelać z karabinu maszynowego. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Maria Ulatowska, Jacek Skowroński
  • 2014
  • 422
  • 196
  • 126
  • 978-83-7961-006-8
  • 9788379610068
  • ZBK0M

Recenzje czytelników

W duecie, ale z dobrym efektem

Ocena:
Autor:
Data:
Duety udają się piosenkarkom, muzykom to czemu miałby się nie udać literatom. Nie wiem jak wyglądała praca nad książką i jak pan Jacek Skowroński dogadywał się z panią Marią Ulatowska, ale efekt jest kapitalny. „Autorka” zaskoczyła mnie. Nie dominuje w niej żadna z literackich osobowości. Widać, że praca była przyjemnością i raczej osobowości twórcze na siebie pozytywnie oddziaływały. Tę radość tworzenia można w tej powieści poczuć. Tak myślę.
Czy ta recenzja była przydatna?

"Autorka", której życie zamieniło się w kryminał, czyli współpraca Ulatowskiej i Skowrońskiego

Ocena:
Autor:
Data:
"(...) wszyscy dają się nabierać uczonym wywodom psychologów, jakby żywiąc nadzieję, że wtedy znajdą się po właściwej stronie lustra. Ludzie najbardziej boją się zwariować, zapominając, że i tak tego nie zauważą, bo wariat nie dostrzega niczego nienormalnego we własnym zachowaniu."

Tytułowa autorka tworzy (i leczy zęby), "Autorka" zaś jest twórcza (i zatruwa duszę - w najlepszym wydaniu). Nie będę zatem wprowadzała Was w treść, bo to i tak niewiele zmieni ... opis z resztą fabuły nie odda nawet w połowie tego, co stanie się z Wami podczas lektury. Pochłania bowiem bez reszty, angażuje myśli i emocje, pobudza do myślenia i rozwiązania zagadki tak twórczo poprowadzonej przez Marię Ulatowską i Jacka Skowrońskiego. Dość powiedzieć, że zakończenie siedzi we mnie jak drzazga już ponad 24 godziny, podobnie jak podziw, że wyjaśniło się tak dwutorowo, tak kobieco i męsko zarazem. Wiadomo - autorka (!) i autor.

"Autorka" to cudowne dziecko dwóch pisarzy wydawać by się mogło z zupełnie innych bajek - literatury obyczajowej i sensacyjnej. Słowem - mieszanka wybuchowa, a jednak jak się okazało - bardzo udana. Jest nieco archonologiczna, nierówna i poplątana i paradoksalnie na każdej stronie powieści działa to na jej korzyść.

Skomplikowana fabuła, wielowątkowość, co najmniej trzy różne sposoby narracji, niejednoznaczne motywy bohaterów i mistrzowska konstrukcja intrygi to tylko początek długiej listy zalet. Na tych nieco ponad czterystu stronach środek ciężkości i ciężar podejrzeń winy zmienia się często, zwiększając czytelniczy apetyt i chęć przeczytania następnego, kolejnego i... jeszcze jednego rozdziału. Najlepiej wszystkich sześćdziesięciu czterech, co niemalże za jednym podejściem uczyniłam, z ciężkim sercem odkładając wczoraj książkę na (wirtualną) półkę.

Jedynymi wadami "Autorki" są dwie dość błahe rzeczy. Pierwszą z nich jest imię i nazwisko tytułowej bohaterki - pisarka Justyna Sobolewska bowiem istnieje (jej świetna Książka o czytaniu należy do moich ulubionych) i trudno wyrzucić jej obraz z głowy, podczas czytania Autorki. Może więc wypadałoby sprawdzić wnikliwiej polską "sceną" literacką. Druga rzecz to naciągana i mocno "obyczajówkowa" (bo nawet nie obyczajowa) scena z pająkiem, o której nie zdradzę nic więcej :)

Żadna jednak z wad nie przyćmiewa zalet, które stawiają Autorkę w jednym rzędzie z najlepszymi polskimi kryminałami. Kryminałami niewymuszonymi, nieprzewidywalnymi i tak bardzo świeżymi. A zakończenie tak ważne dla intrygi?

"Czasami jednak korci mnie, żeby tym razem koniec opowieści był inny.
A może w ogóle nie powinno być końca?"
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena