Koszyk 0
Opis:
M.K.Gandhi to jedna z najbardziej inspirujących postaci dwudziestego wieku, propagator pacyfizmu jako środka walki politycznej i jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej. Jest to klasyczna autobiografia, która opowiada jego własnymi słowami historię życia Gandhiego oraz tego, jak rozwijał swoją koncepcję niestosowania przemocy oraz biernego oporu, która utorowała Indiom drogę do niepodległości i stała się podstawą wielu ruchów niepodległościowych.
Mniej Więcej
  • Mahatma Gandhi
  • 2013
  • 5
  • 506
  • 242
  • 170
  • 978-83-61432-49-4
  • 9788361432494
  • ZAWJC

Recenzje czytelników

biografia

Ocena:
Autor:
Data:
Książka mimo nowiutkiego wydania i papieru pachnącego świeżym tuszem jest już wiekowa. Po raz pierwszy wydano ją w Polsce przed 1960 rokiem. Autor to postać bardzo interesująca i inspirująca. Wielki polityk (a może bardziej pasuje działacz społeczny), który zmienił swój rodzinny kraj, rodaków i wielu ludzi na świecie. Stał się wielką siłą napędową ruchów pacyfistycznych, wegańskich.
Wydawałoby się, że człowiek sprzed ponad stu lat nie ma nam nic do przekazania (ur. 1869) ... Jego książka przesiąknięta jest największą prawdą, którą każdy powinien mieć jako najważniejszą normę: „kochaj”. Owa miłość ma dotyczyć wszystkiego z wyjątkiem pieniędzy, ponieważ one szczęścia nie dają, a zakłócają spokój duszy.
Stary Ghandi opowiada szczerze o całym swoim życiu, o popełnionych błędach, młodzieńczych buntach, fascynacji żoną, studiach, praktyce prawniczej, pracy społecznej, wyciszaniu swoich egoistycznych popędów. Jego życie jest walką i godzeniem się. W walce kieruje się miłością do rodaków, którzy są dyskryminowani przez białych (najczęściej Anglików, bo dotyczy Indii). Jednak w tej walce nie jest ślepy na ich mankamenty. Kiedy zachodzi potrzeba wprowadzenia radykalnych zmian nie wacha się stanąć po stronie zaborczego rządu, który pragnie zapobiec epidemiom.
Przez całą lekturę byłam pod wrażeniem skromności wielkiego, wykształconego hindusa, który mimo wysokiej pozycji społecznej potrafił traktować innych jak równych sobie, niejednokrotnie potrafił zniżyć się do poziomu służby najniższych szczebli i wykonywać ich pracę. Owe doświadczenia nie traktował, jako upokorzeń, ale doświadczenie, pozwalające ćwiczyć duszę i ciało.
Nasz współczesny świat jest całkowitym zaprzeczeniem jego zasad. Nie znaczy to, że mamy nagle porzucić swoje codzienne przyzwyczajenie, ale postarajmy się każdego dnia znaleźć więcej słońca w naszym życiu, więcej miłości do mijanych ludzi. Szczęście każdego człowieka zaczyna się tam, gdzie kończą się jego wymagania i pretensje wobec niesprawiedliwości otoczenia, niewdzięczności najbliższych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena