Koszyk 0
Opis:
 Piąte wznowienie słynnego przewodnika po świecie TolkienaWszystkie krainy Władcy Pierścieni, Hobbita i SilmarillionuPola bitew, zamki, warownie, trasy wędrówek najsłynniejszych tolkienowskichbohaterów: Bilba, Froda i Drużyny Pierścienia.Wspaniałe przejrzyste mapy przedstawiające w najdrobniejszychszczegółach każdą część tolkienowskiego świata.KAREN WYNN FONSTAD to uznana amerykań ... ska kartograf, autorkawielu map i atlasów wyimaginowanych światów stworzonych przezwielkich twórców fantasy. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Amber
  • miękka
Mniej Więcej
  • KAREN FONSTAD
  • 2016
  • 304
  • 130
  • 205
  • 9788324158218
  • 9788324158218
  • ZD9LP

Recenzje czytelników

GEOGRAFIA NAJPIĘKNIEJSZEGO ŚWIATA LITERACKIEGO

Ocena:
Autor:
Data:
John Ronald Reuel Tolkien to najwybitniejszy autor (i przy okazji ojciec) gatunku fantasy a także jeden z najlepszych pisarzy w ogóle. Jego niezwykle bogata wyobraźnia stworzyła imponujący rozmachem i spójnością świat, całą jego historią, językiem, bestiariuszem i geografią. Wszystko dokładnie przemyślał, wszystko zaplanował, ale nie wszystko mógł pokazać. Jego spuścizna żyje swoim życiem, jego dzieła inspirują kolejne pokolenia a „Atlas Śródziemia” to idealny przykład ... jak fascynacje tym wielkim autorem i jego utworami przekuć w coś, czego nie powstydziłby się sam Tolkien!

Żadna powieść fantasty nie może obejść się bez mapy. Świat przedstawiony, charakterystyczny świat o konkretnej mechanice i budowie, to coś, czego oczekują fani. Mapka otwierająca książkę stanowi swoisty wstęp do budowanego nastroju i zapowiedź tego, co czeka w środku – a także pomoc w odnalezieniu się w stworzonym świecie. Tolkien w swojej twórczości przedstawił wiele map – zarówno tych szczegółowych, jak i ogólnych – ale dopiero Karen Wynn Fonstad, amerykańska kartograf i autorka wielu geograficznych opracowań wymyślonych krain, zaprezentowała pełnie możliwości Śródziemia w tym względzie. Co to w praktyce oznacza?

Fonstad wyrusza wraz z Tolkienem i jego bohaterami nie tylko przez ten imponujący świat, ale także przez jego historię i najważniejsze wydarzenia opisane w książkach. Od stworzenia świata i jego ewolucji, przez wydarzenia z „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” po późniejsze znane przypadki, oprowadza nas, pokazując mapy, odległości, ukształtowanie terenu i granice krain. Nie kończy jednak na tym i w kolejnych rozdziałach, wraz ze szczegółowym omówieniem zdarzeń, które rozgrywały się na danym obszarze i w danym czasie, prezentuje także przebieg bitw i ruchy wojsk rozpisane na mapach.

Takie podejście do tematu uderza realizmem, zaangażowaniem i siłą wizji. „Atlas Śródziemia” pokazuje mistrzostwo w podejściu do tematu i prawdziwy ogrom pracy włożonej w jego przygotowanie. Dla fanów Tolkiena i stworzonego przez niego Śródziemia to książka absolutnie konieczna. Przepiękne uzupełnienie i doskonały dodatek. Coś, co pozwoli lepiej poznać ten świat i dostrzec jego szczegóły, jakie umknąć mogły w trakcie czytania powieści.

Nic tylko cieszyć się, że wydawnictwo Amber wznowiło „Atlas…” (i mieć nadzieję, że wznowi inne, podobne pozycje, jak „Encyklopedię Śródziemia”).

A zatem polecam gorąco, bo to, nawet patrząc niezależnie od całej otoczki związanej ze Śródziemiem, po prostu znakomita, solidna książka, pobudzająca wyobraźnię i fascynująca czytelników.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena