Koszyk 0
Opis:
Pippi Pończoszanka, bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smålandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu – to tylko kilkoro bohaterów wymyślonych przez Astrid Lindgren, najsłynniejszą pisarkę dla dzieci. Kim była kobieta, która wymyśliła najsilniejszą dziewczynkę świata, pozwoliła wiejskiemu chłopcu psocić do woli, a chorobę i śmierć pokazała tak, że do dziś z jej książ ... ek korzystają terapeuci i lekarze? Kim był człowiek, który nauczył nas rozumieć dzieci w zupełnie nowy sposób, kochać zwierzęta, nie znosić polityki i wchodzić na drzewa w wieku sześćdziesięciu lat? Książka Margarethy Strömstedt to historia beztroskiej dziewczynki ze wsi w Smålandii, która w dorosłym życiu musiała zmierzyć się z samotnym wychowaniem dziecka, przeprowadzką do wielkiego miasta, radością tworzenia i troską o kolejny dzień, miłością i zawiścią. To historia każdego z nas, którzy z jej książek uczyliśmy się życia. Dziennikarze obliczyli, że ze wszystkich wydanych na świecie książek Astrid Lindgren można by ustawić 175 wież Eiffla. Jej powieści przetłumaczono na 73 języki. „Astrid Lindgren broniła prawa dzieci do życia własnym życiem. Pippi to pełny człowiek – ma swoje problemy i radości i ma rację. Astrid Lindgren dawała dzieciom prawo do tego, żeby miały rację”. dr Grzegorz Leszczyński, historyk literatury dziecięcej Margareta Strömstedt (ur. 1931) jest dziennikarką i pisarką. Pojawiła się w życiu Astrid w latach sześćdziesiątych, kiedy dostała zlecenie napisania jej biografii. Przyjaźń wkrótce objęła całą rodzinę Strömstedtów i Astrid stała się częstym gościem w ich domu. Często zdarzało się, że wymyślały razem piosenki. Astrid zawsze zjawiała się na uroczystościach rodzinnych u Strömstedtów, a dzieci Margarety znały ją tak dobrze, że zajęło im kilka lat, zanim zdali sobie sprawę, że „ciocia Astrid” i słynna autorka to jedna i ta sama osoba. Astrid Lindgren uznawana jest za najważniejsze dzieło mówiące o życiu i dziełach autorki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Margareta Strömstedt
  • 2015
  • 1
  • 336
  • 242
  • 173
  • 9788364700880
  • 9788364700880
  • ZCGD3

Recenzje czytelników

Astrid

Ocena:
Autor:
Data:
Kto z nas nie marzy o tym by choć na chwilę przenieść się do lat dzieciństwa? W dorosłym życiu często brakuje nam beztroski i odrobiny szaleństwa. Praca, czy też inne obowiązki, które mamy do wykonania nie pozwalają nam na wyjście z pewnego schematu. Lata młodzieńcze pozwalały na robienie rzeczy, których dziś możemy tylko pomarzyć. Mnie dzieciństwo kojarzy się z przeróżnymi zabawami , spotkaniami z koleżankami i kolegami, przepysznym jedzeniem oraz książkami, które rozwijały moją wyobraźnię ...

Od kiedy pamiętam moi rodzice i dziadkowie czytali mi przeróżne książki, kiedy podrosłam zaczęłam sama wertować kolejne pozycje z biblioteczki. Na całe szczęście po dziś dzień kontynuuję tę tradycję i nie wyobrażam sobie życia bez książek. Jedną z moich ukochanych książek z lat młodzieńczych były „Dzieci z Bullerbyn”. Pamiętam, że egzemplarz, który czytałam należał kiedyś do mojej mamy. Myślę, że aby tradycji stało się zadość ta książka będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Od dobrych kilku dni mam ogromną przyjemność wracać pamięcią do mojego dzieciństwa, bowiem w moje ręce trafiła biografia Astrid Lingren. Muszę powiedzieć, że od dawna żadna książka nie wzbudzała we mnie aż tak wielkich emocji. Kiedy czytałam kolejne strony, wracałam pamięcią do moich ukochanych książek z dzieciństwa.

Astrid Lindgren to zdecydowanie najpopularniejsza na świecie pisarka, która tworzyła dla dzieci. Jej powieści przetłumaczono na aż 73 języki. Nieograniczona wyobraźnia pozwoliła jej stworzyć postaci, które znają dzieci na całym globie. Pippi Pończoszanka, Dzieci z Bullerbyn, czy Karlsson z Dachu to tylko niektóre z nich. Wbrew pozorom życie Astrid nie było wcale usłane różami, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jej dorosłość. Lindgren musiała zmierzyć się między z samotnym wychowaniem dziecka, przeprowadzką do wielkiego miasta i innymi trudnymi momentami. Jej historię w poznajemy dzięki Margarecie Stromstedt - dziennikarce, pisarce, a przede wszystkim przyjaciółce Astrid.

Życie Astrid Lingren poznajemy od dzieciństwa aż do ostatnich chwil jej życia. To historia kobiety, która w dzieciństwie była absolutnie beztroska. Młodzieńcze lata Astrid, miejsca, w których przebywała czy ludzie, z którymi miała do czynienia mają odwzorowanie w książkach, które tworzyła. W jej biografii znajdziemy bardzo wiele takich odniesień, poznamy pierwowzory postaci z jej powieści, czy też dowiemy się jak doszło do napisania konkretnych książek.
Ogromnie się cieszę, że biografia Astrid trafiła w moje ręce. Ta książka pozwoliła mi choć na chwilę przenieść się do lat beztroski i zabawy. Do dziś doskonale pamiętam fabułę „Dzieci z Bullerbyn” . Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów z tej książki, bo uważam, że powinniście po nią sięgnąć sami. Jeśli marzycie o tym, aby choć na chwilę przenieść się w czasie do najszczęśliwszych lat swojego życia, po prostu przeczytajcie tą książkę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Astrid Lind­gren jest bez wątpienia naj­bar­dziej znaną pi­sar­ką dla dzie­ci na świe­cie. Zmar­ła 28 stycz­nia 2002 roku w Sztok­hol­mie. Zachęcam do lektury opowieści o życiu tej niezwyklej, odważnej kobiety. Margaret Stromsted udało się stworzyć arcyciekawą, poruszającą, wzruszającą i w wielu momentach wywołującą uśmiech na twarzy opowieść. Co cenne, mimo wielu trudnych momentów w życiu Astrid, dyskusyjnych decyzji ... autorka książki o niej nie posunęła się do ich rozkładania na czynniki pierwsze czy analizowania. ot po prostu napisała o nich. I bardzo mi się to spodobało. Stworzyło to wspaniałą książkę i opowieść o wielkiej kobiecie i pisarce bez jątrzenia, grzebania w przysłowiowych trupach w szafie i szukania taniej sensacji.
Zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena