Koszyk 0
Opis:
Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.
Mniej Więcej
  • Joanna Papuzińska
  • 2014
  • 4
  • 48
  • 240
  • 170
  • 978-83-7672-338-9
  • 9788376723389
  • ZBNET
  • 7-10 lat

Recenzje czytelników

Wspaniała

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowa mała Asiunia, która urodziła się tuż przed wybuchem II Wojny Światowej to dzisiaj prof. dr hab. Joanna Papuzińska, autorka tej książeczki. Przedstawia świat szargany okrucieństwem wojny ale z punktu widzenia dziewczynki, którą wtedy była. Mała Asia opowiada, jak pewnego dnia niemieccy żołnierze zabrali jej mamę, a dla niej zaczęła się tułaczka z domu do domu zupełnie obcych ludzi, gdzie nie było nie tylko mamy ani taty ale też jej rodzeństwa.

"Teraz się okazało ... że wojna może nie tylko przyjść do domu,
ale nawet go zabrać."

Babcia Asi wspomina, jak to przed wojną to było życie, a dziewczynka na to, że nie znała żadnej przedwojny bo jej na świecie nie było. Jednocześnie dochodzi do wniosku, ze właściwie to wojny też nie zna, bo była ona gdzieś tam "na froncie". Natomiast wręcz urzekło mnie, niesamowicie obrazowe spostrzeżenie dziewczynki, że Panie u których przez chwilę mieszkała, nie potrafiły się śmiać a tylko uśmiechać.

Opowiadanie o tym ciężkim dla kraju i ludzi okresie nie jest z pewnością łatwe. Dlatego tym bardzie trzeba to robić by nie zapomnieć a przede wszystkim ku przestrodze. Autorka przedstawiła to w tak ciepłym i wzruszającym tonie, że sama wracam wspomnieniami do swojego dzieciństwa, kiedy to dziadek w tajemnicy przed babcią opowiadał o wojnie. W tajemnicy dlatego, bo nie każdy miał ochotę czy też siły, by wracać wspomnieniami do tych ciężki chwil - a ja byłam ciekawa.

Historia tej dziewczynki opisana jest nie tylko wzruszająco ale i w bardzo przystępnym dla dzieci języku, co sprawia, że tym bardziej polecam tę lekturę. Ponadto nie każdy ma (lub miał) dziadka, który pół żartem pół serio potrafi opowiedzieć o tym okrucieństwie jakim była wojna.

Gdy zachwycona lekturą chciałam zamknąć książkę i przewróciłam ostatnią kartkę, czekała tam na mnie przeurocza niespodzianka - króciutka historia Pani Joanny wraz z trzema cudownymi zdjęciami z jej życia.

Ponadto "Asiunia" znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Czy trzeba większej rekomendacji?

Ja już dawno nie miałam przyjemności czytać tak uroczej i wzruszającej literatury faktu, widzianej oczami i sercem małej dziewczynki. Dlatego polecam szczerze tę książeczkę i mimo że traktuje o bardzo poważnym temacie to zapraszam do lektury wraz z dziećmi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena