Koszyk 0
Opis:
Dlaczego zwycięstwo w II wojnie światowej zajęło aliantom tyle czasu? Jak walczyli Brytyjczycy? Co dolegało armii brytyjskiej, że doświadczała klęsk w Norwegii, Francji czy północnej Afryce? Czy chodziło o morale? O kompetencje oficerów? A może winni byli politycy? Autor kreśli portret psychologiczny brytyjskich żołnierzy, rozprawia się z mitami, opisuje jak dowództwo wyciągnęło wnioski z pierwszej wojny światowej i próbowało zmodernizować armię. Analizuje różne czynniki ... które miały wpływ na porażkę. Książka Davida Frencha to pierwsza szczegółowa analiza zdolności bojowej armii brytyjskiej podczas II wojny światowej. Wielka Wojna była najbardziej krwawą w dziejach brytyjskiego żołnierza. Była tak wielką traumą, że doprowadziła do zmiany w sposobie myślenia o wojsku, taktyce, uzbrojeniu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • David French
  • 2014
  • 376
  • 243
  • 175
  • 978-83-7177-911-4
  • 9788371779114
  • ZBLHN

Recenzje czytelników

Polecam. Rzetelnie opracowana.

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ta, to doskonale napisane studium stanu armii brytyjskiej po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku i zmian, jakie w/w armia przechodziła w kolejnych latach. Ich kwintesencją była rewolucja na każdym polu w latach 20. i 30. XX wieku. Autor rozpatruje także różne aspekty działań brytyjskiej armii w trakcie trwania II wojny światowej.
French skupia się na bardzo szczegółowej analizie w zasadzie wszystkiego, co armii dotyczy, ujmując to w kontekst armii brytyjskiej ... Niezwykle ciekawym jest ukazanie sposobów walk armii brytyjskiej na różnych frontach w różnych wojnach. Autor oczywiście skupia się przede wszystkim na frontach II wojny światowej. W tym kontekście porównuje także omawianą armię do Wehrmachtu, ukazuje różnice, zalety oraz wady obu wojsk, ilość żołnierzy, doktryny i założenia dowódców oraz korzyści i wady płynące z takich, a nie innych faktów.
Książkę czytało mi się bardzo dobrze mimo z pozoru dosyć trudnej tematyki. French posługuje się niezwykle analitycznym stylem pisarskim i prostym, jak na taki zasób informacji przekazem.
Nie jestem specjalista od armii brytyjskiej, ale II wojna światowa bardzo mnie interesuje. W związku z tym zauważyłem w książce może nie minus, ale brak pewnej części materiału. Jeżeli chodzi o walki brytyjskie w okresie II wojny światowej, French skupia się na ich przebiegu w Afryce, części Włoch i Francji. Zapomina natomiast i nie omawia innych frontów, jak chociażby terenu Bałkanów czy Dalekiego Wschodu (ten ostatni teren jest jedynie delikatnie wzmiankowany). A szkoda. Bo rozszerzenie treści książki i analizy tematycznej o w/w regiony byłoby niezwykle ciekawe.Nie jest to książka, którą czyta się na jednym wdechu. To pozycja, którą należy sobie dawkować. Jednak jeżeli jesteście zainteresowani w/w tematyką, bez wątpienia warto po nią sięgnąć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena