Koszyk 0
Opis:
 Najnowsza książka fenomenalnego autora sci-fi, którego Player One wkrótce będzie filmowany przez Stevena Spielberga. Zack Lightman całe życie miał głowę w chmurach, marząc, by świat trochę bardziej przypominał filmy i gry komputerowe, które pożera. Niechby jakieś fantastyczne, przełomowe zdarzenie roztrzaskało wreszcie monotonię jego bezbarwnej egzystencji i porwał ... o go na szlaki kosmicznej przygody…W końcu co szkodzi sobie trochę pomarzyć. Ale Zack umie odróżnić rzeczywistość od fantazji. Wie, że tu, w realu, nadpobudliwi nastoletni gracze nie dostają misji zbawiania świata.Aż pewnego dnia widzi latający spodek. Więcej: ten statek kosmitów jest jakby żywcem wzięty z gry, której oddaje się co wieczór – popularnego symulatora lotów „Armada”.Nie, nie zbzikował. A jego umiejętności – wraz z umiejętnościami milionów podobnych mu graczy na świecie – będą potrzebne, by uratować planetę. Nareszcie jest jego upragniona szansa! Tylko gdzieś w tyle głowy czai się dziwna wątpliwość – podsycana przez pamięć opowieści sci-fi, z którymi wyrastał – czy coś w tym scenariuszu nie wydaje się zanadto… znajome? Radosne przetworzenie i inteligentna destrukcja konwencji science-fiction, rozpędzony i zaskakujący thriller, klasyczna opowieść o dojrzewaniu i historia inwazji kosmitów, o jakiej jeszcze nie czytałeś – wszystko w jednej powieści, której nie daje się odłożyć na bok. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Feeria
 • miękka
Mniej Więcej
 • Ernest Cline
 • 2016
 • 1
 • 448
 • 143
 • 204
 • 978837229-537-8
 • 9788372295378
 • ZD42U
 • 14-16 lat, 17-99 lat

Recenzje czytelników

OD MANIAKA SF DLA INNYCH MANIAKÓW GATUNKU

Ocena:
Autor:
Data:
Ta powieść to nie tyle czysta książka Science Fiction ile jeden wielki hołd dla tego gatunku i jego przedstawicieli na każdym polu medialnym. Fascynaci powieści, filmów i gier opowiadających o młodych zdolnych wmieszanych w zagrażający życiu całej planety i pokojowi w kosmosie konflikt podparty teoriami spiskowymi poczują się tutaj jak w domu!

Zack Lightman to nastolatek, jakich wiele. Fan podbijającej świat gry „Armada”, miłośnik fantastyki ... ale także i chłopak niemalże opętany chęcią jak najgłębszego poznania swojego nieżyjącego ojca, którego nie miał okazji spotkać. Co najważniejsze jego ojciec był nietuzinkową postacią, zanim zginął w wypadku przy pracy mając zaledwie 19 lat. Niektórzy powiedzieliby, że był szalony, większość czasu poświęcał bowiem teoriom spiskowym, jakie nie zajmowałyby innych jemu podobnych, ale czy na pewno z jego głową coś było nie tak? Czy wielki spisek łączący rząd, twórców gier wideo, tajemnicze automaty z grami, po których nie została nawet wzmianka, i najważniejsze dzieła Science Fiction od powstania w 1962 roku „Spacewar” był jedynie wytworem chorego umysłu? Zack będzie musiał zweryfikować swoje poglądy i albo uwierzyć ojcu albo uznać, że sam oszalał, kiedy na niebie dostrzega statek kosmiczny pochodzący z „Armady”. Nie spodziewa się, jak bardzo zdarzenie to odmieni jego całe życie…

Najlepsze historie SF powstają nie z chęci łamania schematów, tworzenia zupełnie nowej jakości czy pragnienia osiągnięcia szczytów, a ze zwyczajnej pasji. Z fascynacji. „Gwiezdne Wojny” czy „Matrix” pojawiły się, bo twórcy wychowani na takich opowieściach chcieli zrobić je po swojemu i przekazać młodym pokoleniom. Ten sam cel przyświecał Ernestowi Cline’owi, autorowi uznanej powieści „Player One”. Zebrał więc wszystkie doskonale znane mu motywy z filmów, książek, gier i komiksów, splótł w jedną opowieść, połączył siecią nawiązań do wzmiankowanych utworów, podlał sosem z dyskusji prowadzonych na ich temat i zaserwował czytelnikom. Efekt końcowy jest zadowalający. Może „Armada” nie powala na kolana, za to na pewno czyta się ją lekko, przyjemnie i z nieprzemijającym uśmiechem na twarzy, wynikającym przede wszystkim z ciągłego puszczania oka do znawców tematu.

Cline pisze lekko i wprawnie. Jest tu trochę zaskoczeń, trochę oczywistości, nie brak za to dobrej zabawy i przyjemnego towarzystwa ludzi, dla których SF to nie tylko jeden z licznych gatunków literacko-filmowych, ale przede wszystkim coś, na czym się wychowali i co wspominają z sentymentem. Co wciąż czytają/oglądają/grają i do czego nadal chętnie wracają. Należycie do tej grupy? Sięgnijcie śmiało.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

armada kosmitów

Ocena:
Data:
Wszyscy gramy w gry skupiające się na inwazji kosmitów na Ziemię, oglądamy takie klasyki science fiction jak 2001: Odyseja kosmiczna, Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Obcy czy Star Wars, a także czytamy wielkie powieści z tego gatunku. Ludzkość dowiaduje się, że zostało jej niewiele czasu na obronę Ziemi, bo armada obcych już leci w naszym kierunku - spotkaliśmy się z tym nie raz. Jednak czy pomyśleliśmy kiedykolwiek, że wszystkie twory sci-fi, w których zakochujemy się mniej lub bardziej ... powstały w jednym konkretnym celu: przygotowania nas właśnie na tę wojnę? Może i brzmi absurdalnie, ale kiedy zastanowimy się dłużej, być może dojdziemy do wniosku, że ta idea nie jest oderwana od powierzchni ziemi tak bardzo, jak byśmy chcieli. Zupełnie jak Zack Lightman, bohater drugiej powieści Ernesta Cline’a, czyli Armady.

Przez całe swoje życie Zack starał się zachowywać jak zwyczajny amerykański nastolatek - czyli taki, który nie wyróżnia się z tłumu, żeby przeżyć. Nie zawsze mu się udawało; jego los został naznaczony już w dzieciństwie, kiedy stracił ojca w niezbyt honorowy sposób (czy dla nastolatka może być coś gorszego, niż stać się pośmiewiskiem całkiem nie ze swojej winy?), a w szkole niejednokrotnie tracił panowanie nad sobą, przez co zyskał miano psychola. Zack całe swoje życie spędził na marzeniu o wielkiej przygodzie, rodem z tych, z którymi mierzy się w swoich ulubionych grach wideo. Chciał zasłynąć przed światem, uczynić coś, co postawiłoby go w opozycji do śmierci ojca i jednocześnie zapewniłoby mu dożywotnią popularność. Kiedy pewnego dnia widzi za oknem przelatujący statek kosmiczny, nie wierzy swoim oczom, bo przecież nierzadko miewał omamy, ale szybko okazuje się, że wielka przygoda - lub może wielka katastrofa ludzkości - jest znacznie bliżej niż kiedykolwiek przedtem.

Ernestowi Cline’owi już od pierwszych stron udaje się złapać czytelnika w sidła, kiedy pokazuje swojemu bohaterowi statek obcej rasy, niebezpiecznie podobny do tych, które widywał w grach, i każe mu się zastanawiać, czy to, co widział, jest prawdziwe. Siedemnastolatek, który zagrał już chyba we wszystkie gry na ziemi, nie wierzy nawet po przeczytaniu pamiętników swego ojca, pełnych teorii spiskowych dotyczących gier właśnie. Nie ma się czemu dziwić, w końcu ojciec nie jest dla Zacka autorytetem, raczej chorym psychicznie człowiekiem, któremu nie powiodło się w życiu. Niespodziewanie w jego szkole zjawiają się tajni agenci, którzy zabierają go do bazy gdzieś na uboczu Nebraski i oznajmiają, że dla najlepszych pilotów gry Armada jest przewidziana wielka misja - i Zack jest jednym z nich. Okazuje się, że ojciec nie oszalał, a całe science fiction zostało wymyślone właśnie w tym celu, żeby przygotować ludzi do walki. Pozostało mało czasu, żeby obronić Ziemię. Czy finał okaże się dla nas przychylny?

Armada jest zaskakującą mieszanką wielu wątków. To powieść zbudowana na kilku płaszczyznach: począwszy od wielkiej pasji do gier, poprzez historię nastolatka stęsknionego ojcowskiej miłości, aż do bitwy z obcymi o naszą planetę. W moim odczuciu każdy z tych wątków jest równie ważny i w takim połączeniu, jakie zastosował Cline, tworzą bardzo interesującą całość. Czytając Armadę, nie da się jednak nie zauważyć, że to właśnie gry mają największy wpływ na głównego bohatera. Zack odziedziczył talent do grania po obojgu rodzicach, lecz u niego przejawia się to jako życiowa pasja. Chłopak zna na wylot wszystkie manewry, funkcjonuje w pierwszej piątce najlepszych graczy świata i przeznacza na gry masę wolnego czasu. We wszystkich jego opisach czuć autentyczną miłość, która, z tego co wiem, cechuje również autora. Chyba pierwszy raz w życiu nie nudziły mnie długie i szczegółowe opisy przeróżnych broni, statków czy specyficznych kostiumów. Pasja do grania zmieniła Zacka Lightmana w człowieka, który może ocalić Ziemię.

Kolejną rzeczą, która przenika przez strony Armady, jest niezwykłe zafascynowanie popkulturą. Ta powieść nie jest oryginalna - właściwie po jakimś czasie okazuje się wręcz przewidywalna, ale miałam wrażenie, że jest to zabieg celowy. Ernest Cline nie ukrywa, jak wielki wpływ wywarły na niego Gwiezdne Wojny czy Gra Endera (przeczytamy o tym nawet w podziękowaniach), cytując ich bohaterów, naśladując ich twórców czy, po prostu, wplatając dzieła w życie swoich własnych bohaterów. Armada szczególnie przypomina powieść Orsona Scotta Carda, w której, podobnie jak tutaj, gry zostały użyte jako symulatory walki. Myślę, że dla prawdziwych fanów będzie to wielka frajda, mogąc spotkać się po raz kolejny z cytatami Luke’a Skywalkera i Yody, czy historią podobną do tej Endera Wiggina. Dodatkowym zaskoczeniem dla mnie było to, że Ernest Cline umieścił w swojej powieści kilka aktualnych sugestii, jak choćby wykupienie Star Warsów przez Disneya, i również wplótł je zgrabnie w swoją ideę.

Czytanie Armady stanowiło dla mnie wielką frajdę - to tak, jakby zebrać wszystkie najlepsze rzeczy związane z science fiction, wrzucić je do jednej powieści i otrzymać historię nastolatka zmuszonego, żeby ratować świat w ostatnich jego godzinach. Jestem wielką fanką wszystkich książek związanych z kosmitami, a Armada, pomimo że nie wprowadza nic nowego do tego gatunku, perfekcyjnie czerpie inspiracje z największych dzieł. Tak jak w wielu przypadkach, ostatecznie okazuje się, że nie byłoby żadnego zagrożenia, gdyby ludzkość sobie go nie wykreowała. Teraz musimy zmierzyć się z konsekwencjami własnych czynów, najlepiej jak potrafimy, nawet jeśli do walki przeszkolić muszą nas ulubione gry.

Czy marzyliście kiedyś o wielkiej przygodzie? Akcie wielkiego poświęcenia i honoru, który uczyni z was bohatera i odmieni wasze życie? Zack Lightman marzył o tym całe życie, kiedy jednak jego marzenie się spełniło, uświadomił sobie, że czasami lepiej nie marzyć o walce z inwazją kosmitów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena