Koszyk 0
Opis:
Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku, niezależnie od tego, czy masz sentyment do tej postaci, czy też nie, zapewne nieco znużona/znużony jesteś nieustannym odmienianiem przez wszystkie przypadki imienia Jana Pawła Drugiego i tytułu Ojca Świętego. Rozumiem Cię doskonale. Ja też mam tego dosyć, do tego stopnia, że nieraz mam w oczach walizki, a w sercu emigrację. A mimo to proponuję, Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku, żebyś wspólnie ze mną przyjrzała/przyjrzał się tej białej postaci ... Może się okazać, że o tym demiurgu, który tak głęboko zaingerował nawet w nasze osobiste sprawy, nie wszystko jeszcze wiesz. Jeśli chcesz walczyć z bałwochwalczym kultem Wojtyły, znajdziesz tutaj argumenty. Jeśli masz sentyment do papieża, to będziesz mogła/mógł sprawdzić siłę tego uczucia - sprawdzić, czy wytrzyma konfrontację z prawdą. Tomasz Piątek Jan Paweł II - Wielki Polak? Wielki Nauczyciel? Wielki Autorytet? Autorytet - ale dla kogo? A może tylko papież-przedstawienie, papież-wizualny? Tomasz Piątek z brawurą pisarza i felietonisty, a jednocześnie z zaangażowaniem wierzącego protestanta atakuje nauczanie polskiego papieża, i przede wszystkim medialny spektakl wokół jego osoby. Czy w Polsce można już krytykować Jana Pawła II? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tomasz Piątek
  • 2011
  • 1
  • 104
  • 195
  • 125
  • 978-83-62467-08-2
  • 9788362467082
  • ZA511

Recenzje czytelników

Lektura obowiązkowa

Ocena:
Autor:
Data:
Absolutnie obowiązkowa! Książka Tomasza Piątka traktuje o Janie Pawle II, analizuje i krytykuje wszechobecny kult jego postaci. Jako protestant potrafi spojrzeć na papieża z innej perspektywy, z którą zgadzam się ja, ateistka wychowana w rodzinie ultrakatolickiej.
Warto przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna?

Antypapież i inni

Ocena:
Autor:
Data:
Przy okazji beatyfikacji JP II zaintrygowało mnie, czy w natłoku literatury poświęconej papieżowi (tylko na stronie księgarni „Matras” grubo ponad setka tytułów) znajdę pozycje odnoszące się cokolwiek krytycznie do tego pontyfikatu. Myśl ta pojawiła się w kontekście licznych publikacji ukazujących się na Zachodzie, w których wysunięto pod adresem Wojtyły wiele zastrzeżeń co do jego kwalifikacji na świętego, choćby nawet o zasięgu lokalnym. Wieści te docierają do nas z rzadka ... zwykle opatrzone sążnistymi uwagami polskich ekspertów, albo wręcz przemilczane przez komentatorów (np. o blisko związanym z JP II meksykańskim księdzu Marcialu Macielu, założycielu Legionu Chrystusa, pedofilu, biseksualiście, bigamiście, hochsztaplerze i oszuście). Także teksy rodzimych publicystów (np. Artura Domosławskiego „Sekrety kościelnej monarchii”, Gazeta Świateczna 7-8 sierpnia 2010 i tegoż „Niewierzący patrzy na beatyfikację”, Polityka, 5 lutego 2011) pozostały bez echa ze strony gorliwych wyznawców zawołania „Santa subito”! Trudno się jednak nie oprzeć myśli, że o Janie Pawle II można pisać po polsku wyłącznie na kolanach.
Jak się okazuje można choć niewiele tego, zaledwie dwie pozycje. Pierwsza, to „Jan Paweł II, analiza krytyczna” Tadeusza Bartosia, filozofa i teologa, profesora Akademii Humanistycznej im. A. Giejsztora w Pułtusku, byłego dominikanina i „Antypapież” Tomasza Piątka, pisarza, publicysty prasy polskiej i zagranicznej, dziś związanego z „Krytyką Polityczną”, jak sam wyznaje ewangelika.
Obie książki napisane z pasją choć z różnym temperamentem i jakby innym językiem. Bartoś, jak na uczonego przystało, formułuje swoje uwagi z namysłem, waży słowa, przywołuje liczne źródła i opinie. Piątek wali na odlew, odnosząc się krytycznie do różnych wcieleń swego bohatera, nie szczędząc przy okazji uszczypliwości pod adresem katolików, uszczypliwości formułowanych oczywiście z pozycji protestanta. Dla kogoś religijnie indyferentnego brzmi to cokolwiek zabawnie, jako że oba te nurty chrześcijańskie wypływają z tego samego irracjonalnego przesłania, stąd uwagi w stylu „a u was biją Murzynów” brzmią groteskowo.
Na tle hagiograficznej nawałnicy wydawniczej o JP II obie wymienione pozycje warte są odnotowania i przeczytania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena