Koszyk 0
Opis:
Boleśnie szczera opowieść o pierwszej kobiecej wyprawie na cieszącą się złą sławą Annapurnę. To jedna z najinteligentniejszych książek na temat himalaizmu i fascynujący opis zarządzania grupą indywidualistek. Książka znalazła się na liście magazynu "Fortune" - The 75 Smartest Business Books We Know, zaś "National Geographic Adventure Magazine" wybrał ją jako jedną ze 100 najlepszych przygodowych książek wszech czasów. Arlene Blum (ur. 1945) - amerykańska alpinistka, feministka, pisarka ... publicystka i naukowiec. Pisze na łamach "New York Timesa", "Huffington Post" i "Science". W 1978 roku zorganizowała i poprowadziła pierwszą kobiecą wyprawę na Annapurnę, wcześniej zdobytą tylko przez ośmiu himalaistów. Było to pionierskie przedsięwzięcie. Kobiety wywalczyły pozwolenie na wspinaczkę, zebrały 80 tysięcy dolarów, głównie ze sprzedaży koszulek z kultowym hasłem wyprawy "Annapurna. Miejsce kobiety jest na szczycie", pokonały tysiące przeszkód i w 1978 roku Himalajska Ekspedycja Amerykanek wyruszyła do Katmandu. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Agora
  • miękka
Mniej Więcej
  • Arlene Blum
  • 2014
  • 336
  • 200
  • 140
  • 978-83-268-1316-0
  • 9788326813160
  • ZBEND

Recenzje czytelników

lider - kierownik wyprawy czy współtowarzysz?

Ocena:
Autor:
Data:
„Kiedy podejmujemy się najcięższych zadań, korzystamy ze wszystkich zasobów, jakie posiadamy, i wtedy dopiero widzimy potęgę i wspaniałość człowieka” – oto słowa Maurice’a Herzoga, pierwszego zdobywcy Annapurny. Na tę górę wyruszyło w 1978 roku trzynaście kobiet, po to, aby zostawić swój ślad w historii światowego himalaizmu.
Zanim to heroiczne zadanie zostało zakończone sukcesem, uczestniczki musiały pokonać szereg przeciwności: lawiny, burze, strajki Szerpów ... Jak zachować wzajemne poszanowanie i zrozumienie podczas ekstremalnie trudnej i niebezpiecznej trzymiesięcznej wyprawy? Jak ze sobą rozmawiać, podczas burzy śnieżnej, będąc uwięzionym w namiocie przez wiele godzin, ale także i podczas niekończących się transportów bagaży do kolejnych obozów? Razem dzień po dniu, a końcu w obliczu śmierci współtowarzyszek? Jakimi prawami rządzi się taka mała społeczność skupiona pod ośmiotysięcznikiem, złożona z wielu indywidualistek, z czego każda ma własne zdanie? Kiedy czas jest odpowiedni na dyskusje i wyrażanie wątpliwości, i w którym tak naprawdę momencie decyzja należy do mądrego i doświadczonego lidera?
Na to pytanie stara się odpowiedzieć Arlene Blum, kierowniczka tej wyprawy: „Napisałam tę książkę, by opowiedzieć o tym, jak i dlaczego wspięłyśmy się na Annapurnę. Pragnę także sama, patrząc z perspektywy czasu, lepiej zrozumieć wyzwania, które podejmowałam wtedy jako liderka grupy”.
Wyprawa Arlene Blum była pierwszą amerykańską i pierwszą kobiecą ekspedycją na ten uważany jako jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników na świecie.
„Annapurna stała się dla mnie metaforą ważnych, a zarazem trudnych do osiągnięcia celów. Ich realizacja uświadamia nam, jaki mamy potencjał, i pomaga wydobywać z nas na powierzchnię wszystko to, co najlepsze” – takie oto słowa kieruje do nas Arlene przy okazji 20. rocznicy tej wyprawy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena