Koszyk 0
Opis:
Taki kryminał napisałby Simon Beckett, gdyby mieszkał za kręgiem polarnym. Powieść wydania w 12 krajach. Nominacje do najważniejszych nagród w kategorii literatury kryminalnej: Edgar Award, Anthony Award i Strand Critics Award. Najlepszy kryminalny debiut według magazynu "Booklist". Realizowany jest film na podstawie powieści. Kaamos - czas tuż przed Bożym Narodzeniem, dwa tygodnie nieustającej ciemności i paraliżującego mrozu - w północnej Finlandii najbardziej ponura pora roku ... Nieubłagana noc i ekstremalny chłód za kręgiem polarnym sprawiają, że każdy odchodzi od zmysłów - niektórzy wtedy mogą nawet zabić... Na śnieżnym pustkowiu zostają odnalezione zwłoki aktorki - pięknej imigrantki z Somalii. Jej ciało jest straszliwie okaleczone, wycięto na nim rasistowski napis. Śledztwem kieruje inspektor Kari Vaara. Vaara, kiedyś gliniarz-bohater w wielkiej metropolii, wrócił do rodzinnego miasteczka leczyć niezagojone rany. Teraz znalazł się pod silną presją: chce rozwiązać zagadkę morderstwa bez pomocy z zewnątrz. Bestialskie zabójstwo mogło być zbrodnią rasistowskiej nienawiści, zbrodnią na tle seksualnym - albo jednym i drugim. Vaara wie, że musi trzymać media z dala od tej potencjalnie wybuchowej sprawy, która może wstrząsnąć Finlandią, odizolowanym krajem bojącym się stawić czoło własnej ksenofobii. Trudne śledztwo zaczyna odbijać się na życiu Vaary i na jego małżeństwie. Młoda amerykańska żona inspektora, Kate, która spodziewa się ich pierwszego dziecka, nie potrafi się przyzwyczaić do surowego arktycznego klimatu i do fińskiej kultury - do ciszy i izolacji. Tymczasem sam Vaara, dręczony wspomnieniami traumatycznego dzieciństwa i nieudanego pierwszego małżeństwa, odkrywa, że przeszłość depcze mu po piętach: podejrzewa, że zabójcą może być bogaty mężczyzna, dla którego przed laty zostawiła go żona, i któremu Vaara poprzysiągł śmierć... Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Amber
 • miękka
Mniej Więcej
 • James Thompson
 • 2012
 • 1
 • 352
 • 205
 • 130
 • 978-83-241-4236-1
 • 9788324142361
 • ZAJIU

Recenzje czytelników

Finlandia jakiej nie znacie

Ocena:
Autor:
Data:
James Thompson jest amerykańskim pisarzem, mieszkającym na co dzień w Finlandii. Jestem fanem kryminałów rozgrywających się w skandynawii, więc zachęcony informacją z okładki - "Lektura obowiązkowa dla fanów Mankella, Larssona i Nesbo" zabrałem się z zapałem do czytania.

Akcja "Aniołów Śniegu" rozgrywa się w niewielkim miasteczku, za kręgiem polarnym akurat podczas "Kaamos" nocy polarnej, wszechobecnej ciemności, pory przygnębienia. Główny bohater ... inspektor Kari Vaara rozpoczyna śledztwo w sprawie makabrycznego morderstwa młodej, somalijskiej imigrantki, lokalnej gwiazdki filmowej. Jednocześnie, żona policjanta, amerykanka Kate spodziewa się dziecka. Stawia to bohatera w trudnym położeniu, ponieważ musi w pełni zaangażować się w sprawę zabójstwa i jednocześnie opiekować się żoną, która nie mówi po Fińsku i czuje się osamotniona w kraju gdzie panuje mrok. Wkrótce okazuje się, że w sprawę zamieszana jest również była żona inspektora oraz człowiek dla którego go zostawiła, człowiek, któremu Kari groził śmiercią.

James Thompson maluje portret surowej północy bardzo plastycznie i sugestywnie. Autor opisuje Finów jako naród niechętny obcokrajowcom. Nację, w której ksenofobia i rasizm są na porządku dziennym, a alkoholizm zbiera swoje ponure żniwo. Na osiedlu, gdzie wychował się główny bohater spotykamy praktycznie samych ludzi uzależnionych od alkoholu, włącznie z ojcem inspektora lub ludzi z zaburzeniami osobowościowymi. Finowie bardzo rzadko okazują emocje, przekonuje się o tym boleśnie Kate, gdy trafia do szpitala. Później opowie Kariemu, że traktowano ją jak robota. Kobietę przeraża perspektywa urodzenia dziecka w tak pozbawionym ludzkich odruchów miejscu, jakim jest lokalny szpital. Sam inspektor opisując swoich "krajanów" mówi o problemach alkoholowych i osiąganiu szczęścia przez ludzi w pijaństwie. Nie brakuje również skrajnych odłamów różnych religii, np. islamu czy luteranizmu. Finlandia wg Jamesa Thompsona to smutne, przygnębiające miejsce, gdzie człowiek szuka szczęścia na dnie kieliszka i nie toleruje innych.

Piątka z plusem dla autora za stworzenie nowego ciekawego bohatera. Kari Vaara ma wszystko czego potrzebuje twardy i bezkompromisowy gliniarz. Zabił człowieka w samoobronie, jest rozwiedziony w tragicznych okolicznościach, był sportowcem i nałogowo pali. Powiedzmy taki mix Wallandera i Harego Hole. Zasadnicza różnica pomiędzy ostatnimi dwoma, a bohaterem Thompsona to jego udane obecne życie osobiste i brak skłonności do pociągania z butelki. Trudnych chwil inspektorowi autor nie szczędzi poczynając od ciężkiego dzieciństwa (ojciec alkoholik, śmierć siostry), a kończąc na dramatycznych okolicznościach rozwodu z długoletnia partnerką. Pomimo traumatycznych przeżyć Vaara jest porządnym gościem budzącym zaufanie i sympatię.

Intryga kryminalna stoi na przyzwoitym poziomie. Mniej więcej po 2/3 książki można domyślić się kto zabił i dlaczego, lecz kolejne wydarzenia dla mnie przynajmniej były zaskakujące i koniec końców, autorowi udało się mnie zaskoczyć. Śledztwo prowadzone jest w realistycznie (nie prowadziłem nigdy śledztwa, więc ciężko mi się wypowiadać, ale kolejne kroki policjantów są dla mnie logiczne i łączą się w łańcuch przyczynowo - skutkowy). Tempo fabuły również mi odpowiadało po wprowadzeniu w klimat Finlandii, kolejne wypadki rozgrywają się w bardzo szybkim tempie.

Lekki niedosyt pozostawiają relacje Kariego z żoną. Spodziewałem się większego wpływu śledztwa na ich życie osobiste, szczególnie kiedy dziecko w drodze. Największą wadą opisywanej pozycji jest stosunek cena/objętość. 333 strony za 37,80 to jak dla mnie bardzo dużo szczególnie, że książkę można skończyć bez wysiłku w jeden wieczór.

Podsumowując, polecam każdemu "Anioły Śniegu". To udany kryminał, rozgrywający się w ciekawej scenerii. Nie musisz być fanem skandynawskiego noir aby się dobrze bawić. Musisz tylko drogi czytelniku przemyśleć, czy warto książkę kupić, czy może udać się do pobliskiej biblioteki.

Ocena- 8/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

ww.szeleststron.blog.pl

Ocena:
Autor:
Data:
No tak mamy tutaj skandynawskie klimaty czyli dużo śniegu, ciemność i przeszywające zimno.Tak to jest ta mniej lubiana strona skandynawskiej aury. I tak zafascynowana nie mogła tej książki przepuścić. Tyle, że mimo tej fascynacji książka długo leżała nie czytana, bo nie umiałam się za nią zabrać. Do teraz tego żałuję tak jak faktu, że powieść skończyła się zbyt szybko.

„Anioły śniegu” to pierwsza część cyklu o śledztwach, które prowadzi inspektora Kari Vaara ... Czterdziestolatek po tragicznych przejściach. Związał się z amerykanką Kate i to jej oczami poznajemy Finlandię obiektywizmem przyjezdnej osoby. Historia toczy się w okresie kaamos czyli przedświąteczny okres Bożego Narodzenia. To czas kiedy kraj spowija ciemność a mróz często spada poniżej -30 st. W takich warunkach nie trudno o depresję, nadużywanie alkoholu, samobójstwa, senność czy stres. To właśnie w tedy dochodzi do bestialskiego morderstwa somalijskiej aktorki. Kaari ma za zadanie rozwiązać tę trudna sprawę. Kilka wątków w tym seryjni mordercy, motywy religijne czy rasistowskie. Który okaże się tym prawidłowym?

Niesamowita,wciągająca,intrygująca… Specyficzny mroczny i tajemniczy klimat oraz lekki i przyjemny styl wciągają bez granic.
Lubisz kryminały? Lubisz skandynawskie klimaty? W takim razie nie możesz ominąć tej pozycji. Książka dla każdego!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena