Koszyk 0
Opis:
Słynna powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery, chronologicznie czwarta część z serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Ania Shirley, magister nauk humanistycznych, dostaje posadę kierowniczki wyższej szkoły w Summerside. Jest zaręczona z Gilbertem, który studiuje medycynę. Ania zdobywa w nowym miejscu wielu przyjaciół. W powieści opisane są perypetie jej uczniów, a także czę ... ste przyjazdy na Zielone Wzgórze. Tam zawsze czekają na nią Maryla, pani Linde, Tadzio, Tola oraz Diana i wiele niezapomnianych chwil. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • twarda
Mniej Więcej
  • Lucy Maud Montgomery
  • 2015
  • 464
  • 200
  • 135
  • 9788311-13639-7
  • 9788311136397
  • ZCWSX

Recenzje czytelników

Ania ze Złotego Brzegu

Ocena:
Autor:
Data:
"Ania ze Złotego Brzegu" to szósty tom z serii książek o Ani z Zielonego Wzgórza. Powieść wydana została w 1939 roku ale w Polsce pierwsze wydanie ukazało się dopiero w 1989 roku. Oczywiście autorką całej serii jest kanadyjska pisarka Lucy Maud Montgomery.

Ta czarująca historia rozpoczyna się w w Avonlea, gdzie Ania i Gilbert przyjeżdżają na pogrzeb jego ojca. Ania pozostaje na Zielonym Wzgórzu jeszcze kilka dni ... odwiedza znajome zakątki i jak za dawnych lat spędza przyjemnie i beztrosko czas. Musi jednak wracać. W majątku w Glen St. Mary, który nazywa się Złoty Brzeg, czekają na nią stęsknione dzieci: Jim, najstarszy syn, Walter, chłopiec obdarzony bogatą wyobraźnią, bliźniaczki Anna i Diana oraz najmłodszy z synów Blytche'ów, Shirley. Im właśnie doktorowa Anna Blytche poświęca wiele czasu i to właśnie w dużej mierze ich perypetie możemy śledzić sięgając po lekturę.

Pomimo dojrzałego wieku Ania nie poświęca się tylko rodzicielskim obowiązkom. Nadal lubi marzyć, spędzać czas w ogrodzie, lubi towarzystwo i odwiedziny bliskich jej osób. Wszystkich gości traktuje bardzo serdecznie, nawet ciotkę Gilberta Mary Marię Blytche. Kobieta pozostaje w Złotym Brzegu bardzo długo i mimo iż małżonkowie nie darzą jej wielką sympatią, starają się jak mogą tolerować fanaberie i złośliwości ciotki Mary. Gilbert często ze względu na swoją pracę przebywa poza domem lecz na szczęście Ania oprócz jego ciotki i gromadki dzieci ma do pomocy Zuzannę, która zajmuje się zarówno domem jak i dziećmi i traktowana jest przez Blytche'ów jako członek rodziny.

Na kartach książki nie brakuje również sytuacji pełnych humoru. Zabawnie wychodzi bowiem swatanie przez Anię pary, która jak się później okazuje od dawna jest już zaręczona. Bawią też pomysły dzieci z którymi mierzy się Ania, np. pewnego razu znika Jim. Kobieta przetrząsa cały dom, stawia na nogi okolicznych mieszkańców, a chłopiec cały i zdrowy śpi sobie w tym czasie na parapecie swojego własnego pokoju. Gdy innym razem zbliża się czas narodzin Rilli, Ania wysłała dzieci do znajomych i rodziny. Mały Walter podejrzewając, że rodzice odesłali go gdyż mama jest ciężko chora, wraca w nocy na pieszo do domu. Co warte uwagi i niespotykane w XIX wieku, czyli w okresie gdy autorka tworzyła powieść, Blytche'owie mieli bardzo nowoczesne podejście do wychowania dzieci, nie bili ich karząc za jakieś przewinienia. Zawsze starali się rozwiązywać problemy rozmową okazując im miłość i zrozumienie. Ich dom i panująca w nim atmosfera wyróżniały się więc na tle innych. Było w nim spokojnie, nieustannie dało się słyszeć śmiech a dzieci dorastały w ciepłej rodzinnej atmosferze.

Dzięki tej lekturze czytelnik poznaje potomstwo Ani i Gilberta, jest z nimi na dobre i złe. Jest np. gdy dzieci dostają psa, z czego ogromnie się cieszą, oraz w chwilach gdy cierpią po jego utracie. Autorka stworzyła ciepłą rodzinną opowieść, którą czyta się niezwykle przyjemnie. Jej barwny język, zabawne scenki i typowe rodzinne perypetie budują wokół powieści wyjątkowy klimat. Okładka natomiast wprost zachęca do tego aby choć na moment zatracić się w lekturze, która mimo upływu lat nawet w najmniejszym kawałku mnie nie zawiodła. Gorąco polecam ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena