Koszyk 0
Opis:
Czy ktokolwiek mógłby oczekiwać, że ubogie afrykańskie dziecko wmiesza się pewnego dnia w świat międzynarodowej polityki na najwyższym szczeblu? Nombeko Mayeki przywykła do znacznie większych niespodzianek. Autor międzynarodowego, zekranizowanego bestsellera Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął znów daje przezabawną lekcję historii najnowszej.
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Jonas Jonasson
 • 2015
 • 1
 • 416
 • 194
 • 123
 • 9788328015104
 • 9788328015104
 • ZCFS6

Recenzje czytelników

Bombowa historia

Ocena:
Autor:
Data:
"(...)
Jonas Jonasson stanął na wysokości zadania. Kto czytał jego poprzednią powieść >>Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął<< ten z pewnością ma świadomość, że powtórzenie tamtego sukcesu jest nie lada wyzwaniem. Sama byłam ciekawa, czy szwedzkiemu pisarzowi uda się stworzyć historię równie zabawną, absurdalną, jednocześnie pełną nawiązań do rzeczywistości i tak szaloną, że trudno ją sobie jako część tej rzeczywistości wyobrazić ... bez kopiowania raz wykorzystanych pomysłów i gwarantując solidną porcję rozrywki i nie zabijając przy tym szarych komórek czytelnika. Jonasson pokazał, że ma swój styl, ale nie brak mu nowych, zwariowanych koncepcji. Oczywiście nietrudno znaleźć punkty wspólne obydwu powieści (w tym słabość do bomb), powstała bowiem kolejna powieść z brawurową akcją i bohaterami przerysowanymi w ten cudnie humorystyczny sposób, który sprawia, że usta same wyginają się w uśmiechu, ilekroć przeżywają oni kolejne przygody. Albo nie przeżywają, bo jak na powieść o komediowym charakterze śmiertelność jest dość wysoka, choć jeśli dodać, że humor ten przybiera często odcień głębokiej czerni, zgony w dziwnych okolicznościach przestają dziwić. Wiedziałam więc jakiego typu powieści mam się spodziewać i że od strony fabularnej mam się nie spodziewać niczego, bo i tak nie wymyślę co też autor przygotował dla swoich bohaterów. Mogłam jedynie przypuszczać, że łatwo to oni mieć nie będą.
(...)

Całość na: http://soy-como-el-viento.blogspot.com/2015/02/jonas-jonasson-analfabetka-ktora.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Fantastyczna powieść o mądrej i zaradnej dziewczynie

Ocena:
Autor:
Data:
Jonas Jonasson po raz drugi zdobywa szczyty absurdu, podbijając jednocześnie moje serce.

Nombeko Mayeki urodziła się i wychowała w Republice Południowej Afryki. Pracowała w miejskiej latrynie za marne pieniądze, gdzie nożyczkami wbijanymi w udo, broniła się od natrętnych gamoni. Nikt jej w tym czasie nie uczył pisać ani czytać, jednak talentem do liczb, utorowała sobie niezwykłą drogę kariery. A, że nieoczekiwanie stała też posiadaczką bomby atomowej w asyście ... której trafiła w końcu do Szwecji... cóż, przecież nikt z nas nie jest idealny.

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął miał słabe punkty – za pomysł dałam mu szóstkę, jednak historyczne retrospekcje zanadto spowalniały akcję. W Analfabetce problem ten został rozwiązany, a "skomplikowane teorie", zapowiedziane na okładce stały się niczym innym, jak jej zabawnym uzupełnieniem.

Jonasson idealnie dopasowuje życie swoich bohaterów do realnych wydarzeń na świecie. Znając choć trochę historię Szwecji, wyłapiecie wątki otrucia księcia, zmiany ruchu drogowego, a nawet referendum na temat wstąpienia kraju do Unii Europejskiej. Poza tym to, co u innych pisarzy mogłoby mnie denerwować, w przypadku Jonasa staje się właściwie atutem. Mamy tu dwóch Holgerów (braci bliźniaków), nadprogramową bombę, próbę obalenia Szwedzkiej monarchii oraz Chinki specjalizujące się w masowej produkcji antyków.

Nie ma co przedłużać, takie książki trzeba chwalić i reklamować, a odkrywanie ich tajemnic zostawić nowym czytelnikom. Fantastyczna powieść o mądrej i zaradnej dziewczynie, przy której będziecie się wyjątkowo dobrze bawić.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena