Koszyk 0
Opis:
Biografia miasta słynącego z kanałów, rowerów, szlifierni diamentów, znakomitych kolekcji malarstwa, a także niezwykłej tolerancji władz dla wszelkiej odmienności, zakazanych używek i prostytucji. Autor w fascynujący sposób opowiada o historii i dniu dzisiejszym miasta, w którym mieszka od wielu lat. Są w tej książce także barwne portrety związanych z Amsterdamem sławnych ludzi, m.in. Spinozy, Rembrandta, Kartezjusza, van Gogha oraz Anne Frank.
 • Magnum
 • twarda
Mniej Więcej
 • Russell Shorto
 • 2013
 • 0
 • 312
 • 243
 • 165
 • 9788363986452
 • 9788363986452
 • ZB8XJ

Recenzje czytelników

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Amsterdam...to kolejna z "miejskich biografii" wydanych przez oficynę Magnum. W serii ukazały się już:Rzym i Jerozolima.
Seria ta nieodmiennie trzyma niezwykle wysoki poziom, który wydawnictwo potwierdziło niniejszym tytułem.Amsterdam, jest chyba najbardziej "luzacką", a jednocześnie konkretną i dopracowana merytorycznie miejską biografią.
Autor książki, Russell Shorto, dziennikarz i historyk, opowiada o wielowiekowej historii miasta ... które dzisiaj uchodzi za jedno z najbardziej liberalnych na świecie, a na pewno za najswobodniejsze w Europie. Ale czy na prawdę tak jest? Czy to nie tylko dobre PR i legendy? Shorto posiłkując się wiekową historią miasta udowadnia nam, dlaczego Amsterdam już nie jest tak liberalny, jaki był jeszcze nie dawno. Czytamy o początkach miasta, o tym dlaczego mimo sprzyjających okoliczności Amsterdam pozostawał przez wieki zwykłą mieściną, której nijak konkurować z chociażby takim Utrechtem, o cudzie z 1345 roku, który spowodował, iż miasto stało się sławne w całej ówczesnej Europie,
Wysnuwając wnioski z konkretnych wydarzeń z historii miasta, snuje swoją opowieść. Tak na marginesie, wnioski jakie Shorto wysnuwa z konkretnych historycznych wydarzeń, są hmm częstokroć zaskakujące.Przykładem może być związek świeżości ze śledziem i błyskawicznym boomem rozwojowym miasta.Czyni to przy tym tak ciekawie, tak fascynująco, iż w trakcie lektury ma się wrażenie przechadzki po mieście wraz z wyjątkowym przewodnikiem. Co istotne, Shorto od lat mieszka w Amsterdamie, stad jego opowieść naznaczona jest licznymi osobistymi dygresjami. Opowiada o historii miasta, która choć w porównaniu do dziejów innych europejskich metropolii, jest krótka, to niezwykle intensywna. Opowiada o najsłynniejszych mieszkańcach Amsterdamu, w tym: o Rembrandcie, Kartezjuszu, van Goghu, Spinozie, Erazmie oraz Annie Fran.
Razem z Shorto jeżdzimy rowerem po amsterdamskich uliczkach i ścieżkach rowerowych, pływamy po kanałach, oglądamy kamieniczki i dzieła sztuki znajdujące się w muzeach, a przede wszystkim poznajemy miasto od podszewki.
Am­ster­dam... to świet­nie na­pi­sa­na miej­ska bio­gra­fia, którą po­chła­nia się w bły­ska­wicz­nym
tem­pie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

obowiązkowa pozycja dla polskich polityków!

Ocena:
Autor:
Data:
Z początkiem książka ta nie zapierała dech w piersiach, była dla mnie pobieżną informacją jakiegoś Amerykanina, który zahaczył o temat, ale z braku wiedzy merytorycznej rozpływał się w opisach i subiektywnych wrażeniach.
Taka opinia nie trwała długo, na szczęście. Książka Russela Shorto jest po prostu fenomenalna. Nie dość, że dokonuje on wspaniałej, wnikliwej, szerokiej syntezy wydarzeń historycznych, nie tylko z terenu Niderlandów ale prawie całej Europy, to jeszcze poznajemy od " ... dziecka" Spinozę, Rembrandta czy Jana Sixa. Jest to bardzo ciekawy zabieg, w którym naszych – skąd inąd – bohaterów poznajemy, przywiązujemy się do nich, i tak szybko szczegóły te nie przemijają z naszej pamięci. Dla mnie jest to książka historyczna, nie jest to typowy miejski przewodnik, choć niewątpliwie ktoś kto wybiera się do Amsterdmu koniecznie powinien ją przeczytać i wędrować z Russelem Shorto odkrywając przeszłość w niemal każdym zaułku. Ile w niej liberalizmu, każdy winien ocenić sam. Jedno wiem na pewno - polski rząd powinien koniecznie przeczytać przynajmniej tę część o złotym wieku i o ówczesnym liberaliźmie, nim zacznie krzyczeć o zielonej wyspie na podstawie danych statystycznych. Po przeczytaniu tej książki zdałam sobie sprawę, że nasza gospodarka w XXI wieku nie dosięga nawet do tej asterdamskiej z wieku XVII.
A Ci, którzy w Amsterdamie nigdy nie byli mogą wędrować z tą książką z zamkniętymi oczami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena