Koszyk 0
Opis:
,,Aminata. Siła miłości” to niezwykła opowieść o losach Aminaty Diallo, urodzonej w 1745 roku w zachodnioafrykańskiej wiosce Bayo. Jedenastoletnia Aminata, porwana przez brytyjskich handlarzy niewolników, zdołała przetrwać podróż przez Atlantyk i znalazła się w Karolinie Południowej. Niepogodzona z losem, gdy tylko nadarzyła się sposobność, ucieka z niewoli, rozpoczynają ... c tym samym wielką podróż do domu. Historia Aminaty to opowieść o przyjaźni, miłości i pełnej determinacji walce o uwolnienie się spod jarzma niewoli. Lawrence’owi Hillowi udało się stworzyć trzymającą w napięciu i boleśnie prawdziwą opowieść o niezłomnej kobiecie – wstrząsające, zapierające dech w piersiach arcydzieło. Książka nagrodzona Commonwealth Writers’ Prize "Wspaniale skonstruowana, pełna barwnych postaci i fascynujących szczegółów."Nancy Kline, „New York Times Book Review” "To opowieść, której żaden słuchacz i żaden czytelnik nigdy nie zapomni."„Publishers Weekly” "Prawdziwe arcydzieło o brawurowym, imponującym zasięgu geograficznym, historycznym i międzyludzkim."„Globe and Mail” "Imponujące dzieło historyczne Lawrence’a Hilla wciąga bez reszty i zasługuje na to, by dotrzeć do szerokiego, międzynarodowego grona czytelników."Delia Jarrett-Macauley, „Washington Post” "Hill z wdziękiem i współczuciem powierza prawdziwe, a zarazem przerażające doświadczenie wiarygodnej bohaterce – takiej, na jaką zasługuje dobra powieść historyczna."Jennifer Berman, „Bookforum” "Byłam zdziwiona, gdy na okładce odkryłam nazwisko Lawrence’a Hilla… Nie mogłam uwierzyć, że ta książka jest wytworem wyobraźni pisarza z XXI wieku, a nie autobiograficzną historią opowiedzianą przez osiemnastowieczną Afrykankę."Kim Lundstrom, „Real Change” "Inspirująca powieść pełna polotu i urzekającej siły… Lawrence Hill stworzył w tej książce wspaniałe, pełne barw i emocji tło, dzięki któremu opowieść Aminaty jest pełna życia. Szczerze polecam lekturę tej przejmującej powieści."Charles Shea LeMone, „Roanoke Times” "Powieść Hilla zdumiewa swym pięknem i głębokim szacunkiem dla człowieczeństwa. To jedna z tych nielicznych książek, które sprawiają, że czytelnik zatapia się w niej bez pamięci."Eileen Charbonneau, „Historical Novels Review”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lawrence Hill
  • 2015
  • 1
  • 536
  • 217
  • 152
  • *, 978838049-090-1
  • 9788380490901
  • ZCNM9

Recenzje czytelników

Opowieść o silnej kobiecie, która walczyła o swoją wolność..

Ocena:
Autor:
Data:
Kilka tygodni temu zakończyła się emisja telewizyjnego serialu pt. "Aminata. Siła miłości", który cieszył się ogromną popularnością wśród polskich widzów. Przypomnę tutaj tylko, iż obraz ten opowiadał o dramatycznych losach młodej kobiety - tytułowej Aminaty, która jako 11-letnia dziewczynka została porwana przez handlarzy niewolników z rodzinnej wioski w Afryce Zachodniej, a następnie przetransportowana do Stanów Zjednoczonych, w których to miał czekać ją los niewolnika. ... I oto teraz do polskich księgarni trafia powieść pod tym samym tytułem, na motywach której to powstał ten wyjątkowy serial telewizyjny. Czy zatem powieść ta okaże się równie interesująca, co jej filmowa adaptacja? Czy lektura tej książki będzie niosła podobne emocje i wzruszenia? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji, będąc świeżo po zakończeniu lektury powieści Lawrence Hill.

Główną bohaterką tej opowieści jest Aminata Diallo - która to jako kilkunastoletnia dziewczynka została uprowadzona z rodzinnego domu w Afryce, poddana trudom przerażającej podróży przez Atlantyk do Południowej Karoliny, gdzie trafiła do niewoli. Tam, doświadczywszy wielu upokorzeń i przemocy, podejmuje skuteczną próbę ucieczki. Ucieczki będącej zarazem początkiem wielkiej powrotnej drogi do domu.. Podczas owej podróży Aminata przeżyje mnóstwo niebezpiecznych i niezwykłych przygód, jak i również pozna czym jest prawdziwa miłość oraz macierzyństwo..

Lektura tej powieści to najwspanialsza uczta dla wyobraźni każdego czytelnika, który już od pierwszej strony wkracza do tego niezwykłego świata minionych stuleci, tak bardzo pięknych i fascynujących, a zarazem przerażających swoją niesprawiedliwością. Zachwyca Nas tutaj intrygująca i pasjonująca historia, barwny świat Afryki i Ameryki XVIII stulecia, przejmująca postać głównej bohaterki oraz to niezwykle ważne przesłanie o tym, iż człowieczeństwo zawsze zwycięży, choćby nawet w najciemniejszych czasach.. Książka ta, to bowiem nie tylko kolejna historia o niewolnictwie.., ale przede wszystkim opowieść o walce o odzyskanie własnej godności, prawa do bycia człowiekiem i marzeń, o ze wszech miar zwykłym, szczęśliwym, wolnym życiu.. I sam fakt, iż ową walkę podejmuje słaba fizycznie, ale silna charakterem kobieta.., jest tutaj najważniejszy..

"Aminata" Siła miłości" to swoisty dziennik, pamiętnik głównej bohaterki, która z perspektywy pierwszej osoby opowiada o swoim dramatycznym życiu. Opowieść ta jest pełna nagłych zwrotów akcji, licznych zmian lokacji, ogromnej puli pobocznych postaci jak i również wątków. Przede wszystkim jest to jednak przepełniona emocjami historia o nieszczęśliwym i niesprawiedliwym życiu, której to bagaż emocjonalny jest tak wielki, iż nie sposób im nie ulec. Łzy smutku, obawa o los Aminaty, radość z jej szczęśliwych chwil.. - wszystko to jest nieodłączną częścią tej lektury, dzięki czemu czas z nią spędzony jest takim magicznym czasem..

Wielką wartością tej książki jest to, iż przemawia ona do czytelnika w tak szczery i przekonywujący sposób. Czytając tę historię nie mogłam oprzeć się bowiem wrażeniu, iż nie jest to tylko i wyłącznie wytwór wyobraźni pisarza, ale autentyczna opowieść o życiu najprawdziwszej kobiety, która dzieli się ze Mną swoimi przeżyciami. Myślę, że wpływ na taki odbiór tej opowieści mają dwa fakty. Po pierwsze jej szczegółowość, którą zauważa się na każdym kroku. To dawny świat odzwierciedlony w każdym, nawet najdrobniejszym aspekcie. Architektura, stroje, rozrywki, jadło i trunki, zwyczaje i obyczaje - wszystko to jest tutaj dopracowane w 100%. Drugą przyczyną niezwykłej autentyczności tej opowieści jest język, a dokładniej rzecz biorąc, sposób wysławiana się głównej bohaterki i innych postaci. Otóż Aminata mówi w bardzo prosty i nie wyszukany sposób, charakterystyczny nie tylko dla tamtej epoki, ale także i dla kogoś, kto nie pochodził z wyższych sfer, a ze zwyczajnej, wiejskiej rodziny.. I choć Nasza główna bohaterka posiada umiejętność czytania, co wśród ówczesnych czarnoskórych mieszkańców Ameryki było czymś niezwykłym, to nadal jej język jest z wszech miar naturalny, zwykły, prawdziwy.. Dzięki temu już od pierwszych stron uwierzyłam tej bohaterce i tak bardzo się z nią zaprzyjaźniłam:)

Jeśli chodzi o samą postać Aminaty Diallo.., to bez wątpienia jest ona wspaniałą kobietą. I choć słowo wspaniała ma wiele znaczeń, to w tym przypadku jest ono jak najbardziej dosłowne. Odważna, momentami wręcz bohaterska, niezwykle inteligenta, wrażliwa i zdeterminowana w tym, by osiągnąć swoje małe szczęście.. I przy tym wszystkim jest to postać bardzo zwyczajna, normalna, nie wyróżniająca się niczym z tłumu. Dla Mnie jest to symbol wolnej kobiety, której przyszło żyć w czasach zniewolenia, i która to znacznie wyprzedzała owe czasy.. Bardzo polubiłam tę postać i chyba nie mogłabym wyobrazić sobie tej historii bez Aminaty Diallo takiej, jaką poznałam w niniejszym wydaniu..

Powieść ta stanowi również niezwykle barwne i interesujące świadectwo historii, a konkretnie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, których to tłem jest ruch secesyjny, jak i również rodząca się idea równouprawnienia dla czarnoskórych mieszkańców kraju. W książce tej odnajdziemy bowiem bardzo wiele wydarzeń historycznych, z licznymi rewoltami i buntami na czele, które mają potwierdzenie w źródłach. To także interesujące ukazanie jakże różnych postaw życiowych i ideowych ówczesnych ludzi, z których to niektórzy nie widzieli nic złego w traktowaniu czarnego człowieka jak zwierzę, inni zaś starali się temu ze wszystkich sił przeciwstawiać. Myślę, ze warto o tym pamiętać, iż nie cała ówczesna Ameryka i nie cały świat był z gruntu zły i nie wszyscy ludzie byli zwolennikami niewolnictwa..

Książka Lawrence Hill to ważny, odważny i bardzo mądry głos w dyskusji na temat niewolnictwa. Ważny, ponieważ dzisiejszy świat wciąż nie uwolnił się od piętna niewolnictwa, a wydarzenia w Afryce i na Bliskim Wschodzie potwierdzają to, iż tak naprawdę nigdy nie udało się go w pełni ukrócić.. Odważny, gdyż ukazujący ów okropny proceder w nieco innym ujęciu, a mianowicie takim, iż nie tylko i wyłącznie biali odpowiadali za porywanie i handel ludźmi, lecz także i czarnoskórzy współplemieńcy ofiar niewolnictwa, którzy czerpali za to profity finansowe. Wreszcie mądry, ponieważ ukazuje wszelkie możliwe aspekty niewolnictwa, od kajdan począwszy, na zniewoleniu psychicznym skończywszy.. Ponadto koniec tej opowieści daje coś, czego nie można nie zauważyć i nie docenić w literaturze.. - nadzieję.

"Aminata. Siła miłości" to piękna, wzruszająca i bardzo pouczająca powieść, którą po prostu trzeba przeczytać. I nawet jeśli obejrzeliśmy już serial oparty na tej historii, to i tak lektura ta jest pozycją obowiązkową, gdyż jej przekaz i moc są po wielokroć silniejsze, niż film.. Polecam i życzę niezapomnianych przeżyć..:)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Siła miłości

Ocena:
Autor:
Data:
Są historie o których warto czytać, odnaleźć dla nich osobne miejsce w umyśle i przechowywać je jak największe skarby. "Aminata" to serial, który ostatnio zawitał na antenę telewizji polskiej, ale to również książka - niesamowita i budząca wielki szacunek.

Aminata Diallo urodziła się w 1745 roku w Bayo - zachodnioafrykańskiej wiosce. W wieku jedenastu lat została porwana przez brytyjskich handlarzy niewolnikami odbyła podróż przez Atlantyk by trafić do Karoliny Południowej ... Nie mogła się jednak pogodzić z losem jaki ją spotkał i podjęła desperacką próbę ucieczki z niewoli.

"Przywieziono nas na wyspę położoną tuż u wybrzeża kraju toubabów. Została nas około setka. Wszystkich umieszczono w kwadratowym forcie. Toubabowie stali na warcie przy bramie i patrolowali wnętrze uzbrojeni w pałki i ogniste kije, najczęściej jednak zostawiano nas w spokoju i pozwalano się zastanawiać, co z nami będzie."


Aminata to główna bohaterka i narratorka swojej opowieści. Powoli przedstawia czytelnikowi historię swojego życia bez ubarwiania faktów, bez unikania drastycznych scen a za to z całą brutalnością wydarzeń. Kobieta wykazała się dużą siłą woli i determinacją, bez której nie odnalazłaby się w okrutnych realiach czasów, w których przyszło jej żyć. Uciekając z niewoli wykazała się nie tylko odwagą, ale roztropnością i wielką inteligencją. To bohaterka, która może stanowić wzór dla wszystkich niedowiarków i dla tych, którzy zapomnieli jak to jest dążyć do celu.

Książka prezentuje sobą całą paletę barwnych i dogłębnie przedstawionych postaci z ich nadziejami i marzeniami. Ale to nie jedyny atut tej powieści. To historia o niezwyklej sile przyjaźni i miłości oraz o szukaniu własnego miejsca w świecie. Aminata przeszła długą drogę, na końcu której zgromadziła wszystko to co udało jej się uzyskać. Nie zapomniała przy tym jednak o tym co straciła w czasie swojej wyprawy. Musiała stawić czoła nie tylko bólowi, ale również stracie i zdradzie, które bolały znacznie bardziej niż fizyczne cierpienie. To prawdziwa opowieść o człowieczeństwie i próbie powrotu do ukochanego domu. Pisana z klasą gwarantującą wysoką obrazowość scen i językiem prostym a jednocześnie dobitnym.

"Musi istnieć jakiś powód, dla którego żyłam w tych wszystkich krainach, przetrwałam te wszystkie morskie przeprawy, podczas gdy inni padali od kul albo zamykali powieki i siłą woli kończyli żywot."


Książka Hilla to imponujące dzieło historyczne ze wstrząsającą fabułą, ale to co wzbudziło mój niekłamany szacunek to podejście do człowieczeństwa - bez reszty szarpie za struny ludzkich uczuć, sprawia, że nie da się o tym zapomnieć a całość pozostawia po sobie słodko-gorzki posmak o tym, że każdy człowiek ma prawo do wolności, piękna życia i niezachwianego szacunku.

"Aminata. Siła miłości" to emocjonalna petarda. W tej opowieści jest tyle emocji, że czasami zastanawiałam się jak dotrwam do końca i czy moje serce na pewno to wytrzyma. Jestem niezwykle dumna goszcząc na swojej półce powieść, która poruszy najtwardszego czytelnika. Polecam wszystkim - bez wyjątku, bo można w niej przepaść bez pamięci.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena