Koszyk 0
Opis:
Sofia i Agata, bohaterki napisanej z rozmachem kontynuacji bestsellerowej powieści "Akademia dobra i zła", powróciły do domu, by żyć Długo i Szczęśliwie. Jednak życie to nie bajka, jakiej się spodziewały.Gdy Agata potajemnie życzy sobie innego szczęśliwego zakończenia, bezwiednie otwiera wrota do świata "Akademii dobra i zła". Ale baśniowy świat, który znały, cał ... kowicie się zmienił. Księżniczki i wiedźmy, czarownicy i książęta, nie są już wrogami - tworzą się nowe sojusze, a stare idą w zapomnienie.W tych trudnych czasach wojna wisi na włosku. Sofia i Agata dążą do pokoju, ale nieoczekiwane zagrożenie może zniszczyć wszystko i wszystkich, których kochają. Tym razem pochodzi ono z najmniej spodziewanego miejsca.Soman Chainani stworzył niezwykły świat, o którym Ann M. Martin, laureatka wyróżnienia Newberry Honor, pisze: "Baśń niepodobna do innych, zawierająca romans, magię, humor oraz tajemnicę, która nie pozwoli się oderwać od lektury aż do ostatniej strony". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Jaguar
 • miękka
Mniej Więcej
 • Soman Chainani
 • 2015
 • 1
 • 440
 • 200
 • 135
 • *, 978837686-392-4
 • 9788376863924
 • ZCO3I
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Akademia Dobra i Zła. Świat bez książąt – konsekwencje jednego życzenia

Ocena:
Autor:
Data:
„Akademia Dobra i Zła” zachwyciła mnie już od pierwszych stron i z niecierpliwością wypatrywałam możliwości powrotu do świata baśni. Bo choć historia wydawała się zakończona okazuje się, że autor niejednym może jeszcze czytelnika zaskoczyć. Co czeka na nas w drugim tomie serii, jak wygląda tytułowy świat bez książąt? Zapraszam do lektury, równie magicznej i wciągającej co jej poprzedniczka.

Sofia i Agata wywalczyły swoje szczęśliwe zakończenie i powróciły do swojej rodzinnej wioski ... gdzie mieszkańcy traktują je jak bohaterki. Dziewczyny przełamały klątwę Dyrektora Akademii i nikt już się nie musi obawiać, że jego dziecko zostanie porwane i zniknie na zawsze w świecie baśni. Jednak nie wszystko jest takie jakby tego sobie życzyły, choć Sofii udaje się poskromić znajdująca się w jej wnętrzu wiedźmę, Agata wciąż obawia się jej powrotu. W dodatku obecność przyjaciółki wydaje się jej już nie wystarczyć i niedoszła księżniczka zaczyna marzyć o czymś więcej. Jej życzenie otwiera na nowo zakończoną już baśń i ponownie kieruje bohaterki do Akademii Dobra i Zła. Tyle, że nic nie jest tutaj takie jak to zapamiętały. Zamiast podziału na Dobro i Zło, świat podzielił się na Dziewczyn i Chłopców, nieustannie ze sobą walczących. Zawszanki i Nigdziarki walczą ramię w ramię by zniewolić niepotrzebnych im by żyć Długo i Szczęśliwie chłopców, Ci zaś pragną ze wszystkich sił odzyskać należne im miejsce w baśniach.

Autor ponownie zaprasza czytelnika do świata baśni, które dobrze znamy, wywracając je do góry nogami i eksperymentując zmieniając ich treści. Tym razem czytelnik zobaczy jak wyglądałby „Świat bez książąt”, gdzie kobieta sama jest w stanie wywalczyć swoją wolność i niezależnie rządzić państwami i poddanymi. Bez spędzania godzin przy lustrach, pielęgnacji urody i innych tego typu czynnościach Zawszanki odkryją wiele innych talentów, które przedtem były dla nich niedostępne. Zmiany dotkną też Nigdziarek, które dla odmiany zaczną eksperymentować z dietami i pielęgnacją urody, którą wcześniej musiały niszczyć. Niektórzy książęta zapominają zaś o swojej godności i zasadach jakimi powinien kierować się szlachetnie urodzony i zmieniają w bandę brudnych i obdartych dzikusów. Nie wszyscy bohaterowie ulegną jednak zmianom i zachowają zdrowy rozsądek, nie zgadzając się z nowym porządkiem jakie narzuciło Akademii zakończenie baśni Agaty Sofii. Autor poprzez zachowanie bohaterów pokazuje wiele stereotypów, które przylgnęły do przedstawicieli poszczególnych płci, niekiedy je wyśmiewając, niekiedy pokazując, że choć się z nimi nie zgadzamy jest w nich ziarno prawdy. Co ważniejsze jednak udowadnia, że dzięki różnicom i złożonej naturze zarówno chłopców jak i dziewczyn dopiero razem są w stanie stworzyć najpiękniejszą baśń.

W książce spotkamy zarówno starych jak i zupełnie nowych bohaterów. Nie ulega jednak wątpliwości iż główną role odgrywają w historii Sofia i Agata. Obie bohaterki zmieniły się pod wpływem przeżytych przeszkód. I choć zachowania Sofii nadal potrafią irytować, to właśnie ona będzie wiodła prym i skupi na sobie większą część uwagi czytelnika. Nieustannie walcząc o pozostanie tą Dobrą, będzie starała się trzymać swą mściwą naturę wiedźmy na wodzy i udowodnić przyjaciółce, że ta może jej ufać. Obawiając się samotności i odtrącenia, pokaże na jak wielkie poświęcenia ją stać. Trudno nie kibicować jej w tych staraniach, nawet jeżeli metody, którymi dąży do celu, nie zawsze są takie jak być powinny. Agata zaś będzie przypominała liść powiewający na wietrze raz w jedną, raz w drugą stronę. Rozdarta między dwoma szczęśliwymi zakończeniami, tym w którym pozostaje z Sofią i tym, w którym, niczym w tradycyjnych baśniach, słowo KONIEC poprzedza pocałunek z księciem.

Soman Chainani jest niezwykłym baśniarzem, który czaruje czytelnika już od pierwszych stron, z początku zaczynając niewinnie, by później porwać w wir wydarzeń, które nawet na chwilę nie pozwolą wam się oderwać od lektury. Książkę czyta się szybko i przyjemnie i jedyne na co można narzekać to fakt iż trzeba czekać na kolejny tom.

Wydanie stoi na wysokim poziomie, serwując to do czego przyzwyczaiła nas „Akademia Dobra i Zła”. Klimatyczna okładka ze skrzydełkami, skrywa w sobie nie tylko interesująca treść, ale także zdobiące rozdziały ilustracje.

„Świat bez książąt” wywołał u mnie ten sam zachwyt co poprzedni tom trylogii i pozostaje mi mieć nadzieję, że kolejny nie będzie od nich odstawał. Jeżeli jeszcze nie znacie „Akademii Dobra i Zła” Somana Chainaniego koniecznie nadróbcie zaległości. Książki zaczarują zarówno młodszych jak i starszych czytelników i z pewnością na długo zapadną wam w pamięci.

Ocena: 10/10

Po więcej recenzji zapraszamy na blog KZTK:
http://koszztk.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jedno życzenie zmieni wszystko

Ocena:
Autor:
Data:
Istnieje taki mit, mówiący, że drugie części trylogii są najgorsze. I nie mogę nie przyznać, że w niektórych przypadkach tak jest naprawdę. Jednak są także takie trylogie, których drugie tomy są o niebo lepsze od ich poprzedniczek. Do których z tych dwóch grup zaliczyć Świat bez książąt?

Sofia i Agata powróciły do domu, by żyć długo i zawsze szczęśliwie, jednak z każdym kolejnym dniem księżniczka ma coraz większe wątpliwości, czy aby na pewno jej wybór był słuszny. Do tego serce ... które nie chce słuchać rozumu, tylko uparcie wyrywa się do Tedrosa. Jedno życzenie zmienia wszystko. Z ich baśni zostaje wymazane zakończenie. Dziewczynki ponownie muszą zmierzyć się z światem, gdzie stoją po przeciwnych stronach... tylko, że ten świat już nie istnieje. Wszystko się zmieniło. By przywrócić poprzednią równowagę, Agata musi wybrać. Tym razem już na zawsze. Czy księżniczka zrezygnuje ze swojego księcia? Jaki będzie koniec baśni o Sofii i Agacie? Czy wiedźma w Sofii zostanie uśpiona na zawsze?

Świat przedstawiony w drugim tomie Akademii Dobra i Zła zmienił się. Równowaga nie jest już zachowana, nikt nie sprawuje nad nią pieczęci. Dobro i Zło stoi w ramię w ramię, jak starzy przyjaciele. Zawiązały się nowe sojusze, a stare poszły w zapomnienie. A to wszystko prowadzi tylko do jednego: wojny.

Jestem szczerze zachwycona powieścią Somana Chainaniego. Szkoły nie są już podzielone na na tych Dobrych i tych Złych. Spotykamy się tu z brutalnością i oszustwem w wykonaniu Zawszan, a także empatią i lojalnością u Nigdziarzy. Ale najlepsze jest to, że nikt tak naprawdę nie jest kryształowy i takiego nie udaje. Nikogo nie można nazwać dobrym czy złym. Wszyscy są zagubieni gdzieś pomiędzy.

Świat bez książąt jest zdecydowanie lepszy od swojej poprzedniczki. Powieść od samego początku trzyma w napięciu, a fabuła pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji. W odróżnieniu od pierwszej części, w żaden sposób nie mogłam przewidzieć zakończenia, które było naprawdę niesamowite. Dopiero kilka stron przed końcem, gdy wszystkie elementy układanki wskoczyły na swoje miejsce, zorientowałam się, że rozwiązanie było naprawdę proste, a jednak całkowicie zaskakujące.

Także tym razem nie zawiodłam się na kreacji postaci. Były one ciekawe i nieprzerysowane. Dzięki temu, że równowaga została zaburzona, nie zostały one zaszufladkowane jako Dobre lub Złe. Nigdziarz mógł stać się Zawszaninem, a Zawszanin Nigdziarzem.
Główne bohaterki przeszły głęboką przemianę. Agata stała się bardziej dziewczęca, acz rozdarta pomiędzy dwoma szczęśliwymi zakończeniami, pomiędzy przyjaźnią, a miłością. Sofia stała się zdeterminowana, by poskromić swoją prawdziwą naturę, by wiedźma pozostała uśpiona. A wszystko to poróżnia je, i sprawia, że krucha nić przyjaźni, łącząca obie dziewczynki, z każdą chwilą rozpada się coraz bardziej. Ciekawe było to, że o ile w Akademii Dobra i Zła prym wiodła Agata, tak w Świecie bez książąt na pierwszy plan wysuwa się postać Sofii. W tej części to głównie na jej problemach skupiamy się najbardziej.

Jednak mimo wszystkich tych zmian, baśniowy klimat pozostał. Historia ta była przesycona magią, a tajemnicza aura dalej otulała powieść Somaina Chainaniego.

Świat bez książąt jest zdecydowanie powieścią, którą polecam każdemu wierzącemu w magię. W książce Somaina Chainaniego znajdziemy wszystko, co sprawia, że zwykła historia staje się naprawdę wciągająca: świat na pograniczu wojny, trudną rodzinną historię, obietnicę, której nie da się spełnić czy osobę potrafiącą zmienić płeć. Ponadto mamy tu ciekawą fabułę, świetnie stworzone postaci oraz świat pełen tajemnic i ciekawych istot. A wszystko to napisane w lekki i ciekawy sposób charakterystyczny dla tego autora.

Recenzja także na: http://czytanie-chwile-rozkoszy.blogspot.com/2015/10/jedno-zyczenie-zmieni-wszystko-akademia.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena