Koszyk 0
Opis:
Morten Storm – były przestępca i islamski radykał, jako podwójny agent, brał udział w spektakularnych i najniebezpieczniejszych akcjach wywiadowczych. Dzięki niemu duńskie, brytyjskie i amerykańskie służby specjalne prowadziły operacje, których celem była m.in. likwidacja jednego z najniebezpieczniejszych terrorystów na świecie. Storm był zbuntowanym przestępcą, członkiem duń ... skiego gangu motocyklowego. Żył na krawędzi, popadał w konflikty z prawem, brakowało mu celu w życiu. Po wyjściu z więzienia spotkał muzułmańskich duchownych i dał się uwieść ideologii radykalnego islamu. Jako nawrócony biały muzułmanin wtopił się w środowisko ekstremistów, nawiązał kontakty z niebezpiecznymi terrorystami i rozpoczął przygotowania do dżihadu. Kiedy jednak nowi przyjaciele zawiedli jego oczekiwania, bez wahania zmienił front i zaoferował swoje usługi zachodnim wywiadom. Zadeklarował, że chce wykorzystać swoją wiedzę i kontakty, by uderzyć w islamistów – dla pieniędzy. Służby nie odrzucają takich prezentów. Storm miał infiltrować siatki radykałów, a Amerykanie likwidować je precyzyjnymi uderzeniami dronów. Aby wystawić Al-Awlakiego, jednego z liderów Al-Kaidy, niedawnego przyjaciela, Storm musiał opracować karkołomny plan nakłonienia go do romansu z pewną Europejką. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Timothy Lister, Morten Storm, Paul Cruickshank
  • 2015
  • 1
  • 568
  • 218
  • 148
  • 9788380490499
  • 9788380490499
  • ZCG47

Recenzje czytelników

Wewnątrz Al-Kaidy

Ocena:
Autor:
Data:
Duńczyk Morten Storm przez kilka lat pracował jako agent wywiadu we wnętrzu Al-Kaidy. "Agent Storm" to historia jego fascynującego i jednocześnie mało bezpiecznego życia.

Historia Mortena to materiał na niezły film sensacyjny, a może i nawet serial. Miał szansę zostać bardzo dobrym bokserem, jednak od samego początku miał problemy z prawem - był złodziejem, przemytnikiem, członkiem gangu. Jednym słowem badass jakich mało ... Jego życie odmienił przypadek - w bibliotece trafił na książkę o islamie.
Tak zainteresował się historią Mahometa, że postanowił zostać muzułmaninem. Podczas pobytu w więzieniu trafił na radykalnego przedstawiciela tej religii i jego wiara ewoluowała w tym kierunku. Dzięki temu trafił na edukację do Jemenu i poznał kilku znaczących ekstremistycznych przywódców. Pomogło mu to w jego późniejszej pracy dla wywiadu.
Mimo, że"Agent Storm" to literatura faktu, to jest ona tak wciągająca, że czyta się ją jak niezwykle ciekawą powieść sensacyjną. Poznajemy życie Mortena (po przejściu na islam Murada) od wczesnych lat młodzieńczych do chwili obecnej. Czytamy o jego drodze od muzułmańskiego neofity poprzez członka ruchów dżihadystycznych do agenta, który pomógł zlikwidować jednego z najgroźniejszych przywódców odradzającej się Al-Kaidy.
Jednak to co dotyczy Mortena bezpośrednio to tylko część tego co znajdziemy w książce. Jest tu także bardzo wnikliwa analiza zagrożenia jakie niesie za sobą radykalizm, w tym wypadku islamski. Wiele przedstawionych osób było imigrantami w krajach zachodnich, które dały im dom. Mimo to postanawiają zabijać obywateli tych krajów w samobójczych atakach w imię swojej wiary. Każdy inny jest niewierny i nie ma tu żadnej tolerancji. Storm przeszedł długą drogę od fascynacji takim podejściem do zauważenia, że jednak nie może się na to godzić. Uczynił to co był w stanie, aby powstrzymać te działania. W pewnym momencie współpracował jednocześnie z trzema wywiadami: duńskim, brytyjskim oraz amerykańskim. Sama historia jego współpracy z agencjami to mocna rzecz. Duńczycy z PET wykorzystywali fakt, że go mają do drogich wycieczek i imprez na koszt podatników. Brytyjczycy chcieli, aby siedział u nich i rozpracowywał radykałów, zwłaszcza po zamachach w Londynie. Amerykanie mieli nadzieję, że dzięki niemu zabiją kilku istotnych dowódców polowych. Na końcu jednak wszyscy się go wyparli. Jak widać życie szpiega wcale nie przypomina filmów z Bondem. Do tego dochodził strach przed odkryciem oraz niemożność powiedzenia swojej rodzinie o życiu jakie się prowadzi.
Lekkim problemem jest nieco chaotyczny styl autorów - bardzo często są powtórzenia, zwłaszcza gdy Mortem po raz kolejny spotyka tych samych ludzi (przypomina ich charakterystyczne cechy lub gdzie ich poznał). Jest to lekko męczące, choć przy sporej ilości osób, które przewijają się w książce może to pomóc w zorientowaniu się o kim mowa. Plusem natomiast jest bardzo rozległy materiał rozszerzający informacje o wydarzeniach. Na końcu znajduje się zbiór przypisów kierujących do wielu książek, artykułów i materiałów dodatkowych. Autorami sporej części z nich są Paul Cruickshank i Tim Lister, co tylko potwierdza jakość opisywanej pozycji. Są oni dziennikarzami z wieloletnim doświadczeniem w tematyce Al-Kaidy. Ponadto znaleźć tam można sporo zdjęć, choć czarno-białych i raczej niskiej jakości. Wśród nich są fotografie zrobione zarówno w trakcie zadań, jak i takie, które miały na celu zebranie "haków" na oficerów prowadzących, zwłaszcza z PET.
Tak przy okazji, po raz kolejny wyszło, że muszę przedstawić wam film "Wróg numer jeden" (Zero dark thirty), gdyż Storm kilkukrotnie o nim wspomina w kontekście akcji zabicia Osamy Bin Ladena i nie tylko. A okładka polskiej wersji jest o wiele lepsza niż oryginalna :)
Podsumowując - "Agent Storm" to ciekawa historia człowieka, który miał poważny wkład w walkę z Al-Kaidą. Trzeba tylko pogodzić się ze stylem w jakim jest napisana.

http://czytalski.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Po drugiej stronie

Ocena:
Autor:
Data:
Ciekawa książka, pokazująca jak przestępca związany w młodości z duńskim gangiem motocyklowym stał się fundamentalnym wyznawcą Islamu który po kilku latach życia między Jemenem i Europą przechodzi na stronę służb specjalnych. Prawdziwa historia obrazująca metody działania służb specjalnych PET CIA MI6, nie tylko w walce, ale również w czasie imprez będących elementem spotkań operacyjnych.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena