Koszyk 0
Opis:
Błyskotliwy, ekscentryczny tajny agent „Garbo” przechytrzył Hitlera i przyczynił się do sukcesu alianckiego lądowania w Normandii. Juan Pujol „Garbo” to postać autentyczna, opisane wydarzenia również. Podwójny agent Juan Pujol „Garbo” to Hiszpan oficjalnie pracujący w latach II wojny światowej na rzecz nazistów, a faktycznie działający dla brytyjskiego wywiadu i kontrwywiadu (MI5 i MI6). Dzieje „Garbo” ... posłużyły Grahamowi Greenowi za kanwę słynnej powieści "Nasz człowiek w Hawanie". * Portret bohatera, który przekonał nieufnych Niemców, że makiety czołgów i samolotów to prawdziwy oręż aliantów przygotowany do walk na froncie zachodnim, * Ukazanie mechanizmów zakulisowych działań szpiegowsko-politycznych - machinacje i intrygi, * Sugestywny obraz realiów wojennych i dramatycznych zwrotów akcji. „Wyobraźnię napędzały mi moje szalone fantazje” GARBO Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Stephan Talty
 • 2014
 • 1
 • 384
 • 205
 • 146
 • 978-83-7758-600-6
 • 9788377586006
 • ZBCB2

Recenzje czytelników

O szpiegu, ktory odmienił losy wojny

Ocena:
Autor:
Data:
W jaki sposób potoczyły by się losy drugiej wojny światowej, gdyby w którymś momencie jej trwania niepozorny zdawać by się mogło Hiszpan nie doszedł do wniosku, że oto on nie może siedzieć z założonymi rękoma i patrzeć na toczące się dookoła niego okrucieństwo wojny. W jaki sposób potoczyły by się losy D-Day, lądowania w Normandii, gdyby nie fantazja, czar i przebiegłość Garbo, Agenta Garbo, który swą osobowością uwiódł nazistów, oszukał Hitlera i odmienił losy najokrutniejszej z wojen ...

Juan Pujol urodził się w domu przedsiębiorczego i odnoszącego spore sukcesy w biznesie Juana Pujola Peny. Sam od najwcześniejszych lat łapał się zajęć najrozmaitszych. Nic jednak nie dawało mu ani upragnionej satysfakcji, ani sukcesu finansowego. W zasadzie czegokolwiek się dotknął, już za chwile obracało się w perzynę. Jego życie nie było łatwe. Wojna domowa doprowadziła go niemal do śmierci. Umocniła jednakże coraz głębsze przekonanie o bezsensowności wszelkich działań zbrojnych. I oto, gdy wybuchła II wojna światowa a świat stawiał się po stronie nazistowskich Niemiec bądź z całą stanowczością stawiał kontrę tym nieludzkim wręcz działaniom Juan Pujol poczuł, że i on musi zacząć działać, musi zrobić coś, co sprawi, że okrucieństwo wojny się zakończy a agresorzy poniosą sromotną porażkę. Pujol chciał działać jako szpieg po stronie aliantów. Ci jednak nie potraktowali go początkowo poważnie. Bo cóż mógł im dać ten niepozorny i pozbawiony jakiegokolwiek doświadczenia jeśli chodzi o działania wywiadu Hiszpan?

Po początkowej porażce Juan Pujol nie stracił jednak zapału. Wraz ze swą energiczną żoną postanowił najpierw zostać tajnym szpiegiem nazistów. Obdarzony niezwykle barwną osobowością Pujol przekonał ich, że nadrzędnym celem jego działań jest przyczynianie się do rozprzestrzenienia się idei nazistowskiej w całej Europie, jako jedynej właściwej ideologii. Przekonał ich jak wielką wiedzę posiada w zakresie tajnych alianckich informacji i jak wiele z nich jest nazistom niezbędna, by odnieść zwycięstwo w Europie. Grał, kłamał, zmyślał a im więcej było kłamstw, im bardziej przekazywane przez niego informacje były niewiarygodne, tym mocniej w nie wierzono. Gdy zaś Juan Pujol został pełnoetatowym szpiegiem Niemiec, zaopatrzony w ich z kolei prawdziwe informacje zwrócił się ponownie do aliantów z propozycją działania na drugi front. I tak oto zaczęła się przygoda Juana Pujola z brytyjskim wywiadem, która miała zaprowadzić go wraz z alianckimi wojskami na plaże Normandii i dać ostateczne zwycięstwo nad znienawidzonymi hitlerowskimi Niemcami.

„Agent Garbo” autorstwa Stephana Talty to opowieść o niesamowitym, obdarzonym niezwykle barwnym charakterem i ogromnym samozaparciem człowieku, który w sposób bezsprzeczny przyczynił się do zakończenia II wojny światowej. To historia człowieka uwikłanego w wojnę. To opowieść o poświęceniu, pasji i niemal zatracaniu się dla idei. Autor pokusił się również o bardzo obszerną i bogata analizę działania wywiadu, agentów, podwójnych i wielokrotnych agentów, działań mających na celu dezinformację wroga. W książce przeczytamy jak wielką moc posiada informacja, jak wiele może zmienić, gdy trafi na podatny grunt. Może zmienić losy całego świata.

Książkę Stephana Talty, amerykańskiego pisarza i dziennikarza, który na co dzień współpracuje m.in. z New York Times Magazine, GQ oraz Men's Journal czyta się bardzo szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Talty pisze ciekawie, nie nuży. Czasami aż trudno tylko uwierzyć, że to o czym pisze autor wydarzyło się w rzeczywistości. A jednak tak właśnie było. To książka biograficzna, lecz czyta się ją jak dobrą powieść szpiegowską. Pozwala lepiej zrozumieć nam, współczesnym coraz bardziej odległe wydarzenia II wojny światowej. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ciekawie napisana.

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowy Agent Garbo, to właściwie Juan Pujol García ur. w 1912 roku w Barcelonie, zmarł w 1988 roku w Wenezueli. W okresie II wojny światowej był jednym z najskuteczniejszych podwójnych agentów. Oficjalnie pracował na rzecz Niemców, faktycznie był kretem na usługach brytyjskiego wywiadu.
Stephan Talty, brytyjski pisarz i dziennikarz, w ciekawy sposób opowiada o losach Pujoli, nie ograniczając się tylko do jego wojennych dokonań. Sednem jest ukazanie nie tylko sprytu i odwagi tego agenta ... ale także niezwykłej skłonności i odwagi balansowania przez całe życie na cienkiej granicy, swoistej linie. Bowiem powojenne losy męźczyzny są o tyleż ciekawe co dziwne, dramatyczne i ukazują, jak człowiek przez kilka lat będący podwójnym agentem, nie potrafi przystosować się do powojennej rzeczywistości, do normalnego życia, jak próbuje nadal grać.
Niewątpliwie ciekawie napisana, ale trzeba pamiętać, iż mocno fabularyzowana historia niezwykłego człowieka. Jeżeli książkę potraktujemy jako arcyciekawą, oparta na faktach, ale zbeletryzowaną opowieść, z pewnością przypadnie nam ona do gustu. Czytając ją, jak książki Ludluma, czy Forsythe'a będziemy usatysfakcjonowani. Jeżeli jednak będziemy szukać literatury faktu, książki chociaż w pewnym stopniu naukowej, poczujemy niedosyt.Warto o tym pamiętać sięgając po lekturę, do czego zachęcam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena