Koszyk 0
Opis:
Manuela Gretkowska w przebojowej formie! Od trzech lat, co roku wydaje znakomitą powieść. Do wnikliwej polsko-szwedzkiej "Miłości po polsku" (2010) i polsko francuskim, obrazoburczym "Transie" (2011) dorzuca brawurowego polsko-izraelskiego "Agenta". Trzymająca w napięciu, doskonale, wręcz filmowo opowiedziana historia zaskakującego trójkąta miłosnego między Izraelem a Polską. Wciągająca ... na przemian zabawna i wzruszająca fabuła z przejmującym finałem to jak zawsze u Gretkowskiej pretekst do mówienia o ważnych, niełatwych sprawach zamiatanych pod dywan poprawności. Szymon Golberg, ocalały z Holokaustu, ciągle atrakcyjny sześćdziesięciolatek, biznesmen prowadzi podwójne życie. Kochającą go żonę Hannę zostawia coraz częściej w Tel Avivie żeby wyjechać służbowo do Polski. W Warszawie ulokował nie tylko firmę ale i nową miłość. Z młodą kochanką Dorotą ma syna. Szymon kocha obie kobiety i tak samo je oszukuje. Ale pewnego dnia, gdy żona postanawia odwiedzić go w Polsce, sytuacja wymyka się spod kontroli. Jego życie zamienia się w karuzelę komiczno-dramatycznych wydarzeń. Gretkowska, jak zwykle bezkompromisowo analizuje trudne relacje męsko-damskie. Odważnie punktuje absurdy polskiej rzeczywistości: hipokryzję, nacjonalizm, dwuznaczną rolę Kościoła, stereotypy polsko-żydowskie, uprzedzenia. Tworząc wielowymiarowe i sugestywne postacie nie pisze o narodach lecz o ludziach. Oni są najważniejsi: skomplikowani, wrażliwi, pogubieni. Każdy z nas jest przecież inny: "Kiedy wychowa się wreszcie ludzi na ludzi, a nie na Żydów, Niemców, Palestyńczyków, Serbów, Polaków?" - zadaje pytanie jeden z zdesperowanych bohaterów tej książki. "Agent" to poruszająca powieść o sile uczuć, ukrytych pragnieniach, kłamstwie z miłości i jej braku, ze wszystkimi dramatycznymi konsekwencjami. "Wiem czego chcę, czego nie chcę i ile jestem za to gotów zapłacić" - powtarza swą życiową dewizę Szymon Golberg. Czyżby nie wiedział, że zapłacą za to także inni?" Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Manuela Gretkowska
  • 2012
  • 222
  • 214
  • 130
  • Nowa Proza Polska
  • 978-83-7799-920-2
  • 9788377999202
  • ZAJ97

Recenzje czytelników

Przeprawa życia

Ocena:
Autor:
Data:
Zdarza się, że ktoś bliski nas oszukuje. My mu święcie wierzymy, ba nawet ufamy. Ale nie wiem jak bardzo ta druga osoba nas zawodzi. Za naszymi plecami prowadzi podwójne życie. Oszukuje innych , oszukuje samego siebie. Początkowo wydaje się, że taki stan rzeczy będzie trwał wiecznie. Jednak z czasem pojawiają się wyrzuty sumienia, które niczym metka w ubraniach uwierają winowajcę. Aż nagle jeden błąd, dziwny splot wydarzeń i cała misternie przygotowywana i planowa tożsamość się rozpada ... a życie kruszy się. Nic już nie jest takie same jak było. Doskonale dowiemy co się dzieje w takim przypadku, kiedy prawda wychodzi na jaw sięgając po “Agenta”. Warto poznać tę niezwykłą historię.

Przyznaję się, że to jest pierwsze spotkanie z tą autorką, ale zdecydowanie takie stan rzeczy muszę naprawić. Uwielbiam cięty język w literaturze, brak sztuczności, napompowania. Zwykle takie powieści czyta się łatwo i przyjemnie (paradoksalnie, bo ta nie należy do przyjemnych i lekkich jakby się mogło wydawać). Mimo to pochłania ją się szybko.

Manuela Gretkowska dała mi ciężką lekcję życia, powieść naenergetyzowaną emocjami. Takiego ładunku nie da się zdetonować od razu,. Potrzeba czasu, który złagodzi odczucia. W niewielkiej objętości znajdziecie ogrom informacji, moc wrażeń i przemyśleń. Od uśmiechu błąkającego się na ustach, po łzy, złość. Wahania nastrojów towarzyszące przy poznawaniu bohaterów nie są niczym, co mogłoby mnie zdziwić.

Natomiast końcówka totalnie mnie zmiażdżyła. Byłam przygotowana na zupełnie inny rodzaj zakończenia. Jednak Manuela Gretkowska wyprowadziła mnie skutecznie w pole i dzięki jej za to. Nie lubię przewidywalnych książek. I to są wystarczające powody do tego, żeby sięgnąć po inne dzieła tej autorki. Na pewno to uczynię. Wy dzięki “Agentowi” przypomnicie sobie, że za błędy trzeba płacić- czasem nawet dość słono, i że nawet zdradzona żona potrafi zachować się z klasą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam!

Ocena:
Autor:
Data:
Historia przedstawiona w powieści nie jest prosta, choć tak zabrzmi. Szymon mieszka w Tel Awiwie razem ze swoją żoną Hanną. Jest mężczyzną w sile wieku, który jednak sporo w życiu przeszedł. Wystarczy wspomnieć, że rodziców stracił podczas wojny. W Polsce Szymon prowadzi interesy oraz swoje drugie życie, które starannie ukrywa przed żoną i dorosłą córką.

Nie chcę pisać więcej o treści, ponieważ łatwo tutaj zdradzić o jedną rzecz za dużo, która może zepsuć lekturę. Byłam ciekawa ... jak Gretkowska przedstawi tak kontrowersyjny temat. W sytuacji takiego trójkąta szybko okrzykniemy mężczyznę, jako cudzołożnika i winnego, jednak autorka bardzo subtelnie pokazuje nam, że w życiu nic nie jest takie łatwe. Nie to że wybiela Szymona – ani trochę! Ale nie tylko podwójne życie Szymona jest istotne w tej powieści. Równie ważne jest jego rozdarcie pomiędzy Polską a Izraelem. Gretkowska porusza wiele problemów w swojej powieści – antysemityzm, hipokryzję, dwojaką rolę Kościoła, stereotypy i uprzedzenia, jakie wciąż powtarzamy.

Szymon jest jednym z wielu bohaterów tej powieści. Równie istotni, co on są Hanna, Dorota, Gugel i wreszcie Miriam. Postaci to najmocniejszy punkt tej książki. Każda osoba skomplikowana, pełna wątpliwości, starająca się znaleźć swoje miejsce w świecie. Już dawno żadna książka tak mocno nie zapadła mi w pamięć. Na pewno będę rozmyślać o “Agencie” jeszcze sporo czasu.

Z jednej strony spodziewałam się podobnego zakończenia tej książki, a z drugiej zostałam zaskoczona zachowaniem Hanny. Przyznaję, że do Hanny poczułam najmniej ciepłych uczuć podczas lektury, ale mniej więcej od połowy zaczynałam inaczej patrzeć na tę bohaterkę, żeby w zakończeniu przeżyć zaskoczenie jej postępowaniem.

Mogłabym pisać i pisać, ale prawda jest taka, że tę książkę po prostu trzeba przeczytać! Gretkowska porusza w niej wiele ciężkich tematów i warto poczytać, żeby trochę o tym pomyśleć, nawet jeśli mamy się nie zgodzić z tym, co zaserwowane w powieści. Dodatkowym atutem tej książki jest przepiękny język! Tak napisane powieści aż miło się czyta.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena