Koszyk 0
Opis:
Na procesie Jezusa z Nazaretu Teofil, błyskotliwy młody assessor pochodzący z wyższych sfer Rzymu, stoi za Poncjuszem Piłatem i podszeptuje mu, by zaproponował uwolnienie Barabasza. Ta strategia obraca się przeciwko podsądnemu. Teofil na zawsze zapamiętuje widok niewinnego człowieka, niesprawiedliwie skazanego na mękę najgorszej z możliwych kar śmierci – ukrzyżowania. Gdy Teofil wraca do Rzymu, musi się ... sprawdzić jako jeden z prawników Cesarstwa Rzymskiego. Przetrzymuje niebezpieczne knowania procesów o zdradę i podjętą przez okrutnego tyrana próbę pogrążenia kobiety, którą kocha. Jednak jego dążenie do zemsty pozostawia zmazę zarówno na imperium, jak i na jego niespokojnej duszy. W końcu musi się zmierzyć z najbardziej osławionym z cezarów, broniąc Pawła sądzonego przez niepoczytalnego Nerona. Czy Teofil będzie umiał przeprowadzić obronę i uchronić przed egzekucją kolejnego niewinnego człowieka? Powieść osadzona w realiach historycznych, seria „Na osi czasu”. Informacje o autorze: RANDY SINGER to cieszący się uznaniem krytyków, nagradzany autor i wytrawny adwokat.Wraz z Johnem Grishamem oraz Michaelem Connely był finalistą inauguracyjnej Nagrody Harper Lee za powieść prawniczą, sponsorowanej przez wydział prawny Uniwersytet Alabama oraz „ABA Journal”. Randy i jego żona Rhonda mają dwoje dorosłych dzieci i mieszkają w Virginia Beach. Patroni medialni: TV Historia, TV Republika, Przewodnik Katolicki,  Mówią wieki, W sieci historii, Radio Emaus, Fronda, KAI, Opoka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Randy Singer
  • 2016
  • 320
  • 138
  • 210
  • *, 978837516-894-5
  • 9788375168945
  • ZDBBD

Recenzje czytelników

Powieść o mechanizmach władzy

Ocena:
Autor:
Data:
Przeczytałam "Adwokata" jednym tchem. Akcja wciągnęła mnie już po kilku stronach i trzymała w napięciu do końca, mimo iż wiele zdarzeń historycznych było mi znanych. Wiadomo z góry, jaki będzie finał procesu Chrystusa przed Piłatem, wiadomo, w jaki sposób skończy Kaligula i kto zastąpi go na tronie, wiadomo, jak wyglądać będą rządy Nerona, jednak śledzi się te wydarzenia z zapartym tchem. To cecha świetnych powieści historycznych, które bardzo cenię.

Centralną postacią ... która najbardziej przyciąga uwagę czytelnika, jest tytułowy adwokat, wzorowany na asesorze Piłata. Niewiele wiemy o prawdziwych losach tego mężczyzny, oprócz tego, że bronił świętego Pawła w wytoczonym mu przez Nerona procesie, a wcześniej dał się też poznać jako rzecznik innych niesłusznie oskarżonych ludzi.
Randy Singer snuje na temat losów Teofila pasjonującą historię, pełną niebezpiecznych pułapek, trudnych wyborów i bolesnych doświadczeń życiowych. Mamy tu również piękny wątek miłosny, który odgrywa znaczącą rolę, ale nie przesłania innych wydarzeń.

Utwór Singera to nie tylko opowieść o wybitnym i interesującym człowieku. To również mądra, głęboka książka o mechanizmach władzy i brudnej polityce, która wcale nie jest wynalazkiem XX wieku, o ważnych, przełomowych wydarzeniach z początku naszej ery, o odpowiedzialności, miłości i odkupieniu win.
Tytułowy bohater to człowiek z zaletami i wadami, nie jest ideałem, ale - co ważne - zdaje sobie sprawę ze swoich błędów, złych wyborów i brzemiennych w skutki decyzji. Przykładem takiej sytuacji jest jego udział w procesie Chrystusa, który okazuje się ważną życiową lekcją i znacząco wpływa na późniejsze decyzje Teofila jako prawnika.
To przekonuje bardziej niż wyidealizowana postać.

Całość napisana jest z polotem i znajomością tematyki (i nic dziwnego, bo autor jest prawnikiem i pasjonatem historii).
Polecam gorąco, zwłaszcza miłośnikom powieści historycznych z wyższych półek.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Adwokat

Ocena:
Autor:
Data:
Od pierwszej strony, gdy zaczęłam czytać tę powieść, wiedziałam, że bardzo mi się spodoba. Przeczytałam więc ją jednym tchem, „od deski do deski”, choć wiedziałam, że jest wiele faktów historycznych, które wiadomo jak się skończą jak choćby: panowanie Kaliguli, a następnie Nerona, dalej podpalenie Rzymu i umęczenie pierwszych chrześcijan, oraz robienie z nich żywych pochodni.

Przypomina mi to trochę „Quo Vadis”- Henryka Sienkiewicza. Główna postacią ... która przyciąga czytelnika uwagę jest tytułowy adwokat - Teofil, wzorowany na asesorze Piłata.
Tak naprawdę to niewiele wiemy o losach tego mężczyzny, oprócz tego, że bronił św. Pawła, któremu Neron wytoczył proces.
W powieści pojawia się także wątek miłosny, wzorowany na Marku Winicjuszu z Quo Vadis.
W książce opisany jest także szczegółowy proces, począwszy od pojmania Jezusa, aż po ukrzyżowanie. Za Piłatem stoi młody asesor – Teofil, który podszeptuje mu, aby zaproponował uwolnienie Barabasza. Jednak młody Teofil na zawsze zapamiętuje widok niewinnego Jezusa, skazanego na ukrzyżowanie.

Będąc dojrzałym mężczyzną broni św. Pawła. Czy zdoła go obronić przed śmiercią? Co stanie się z Teofilem, jego żoną i synem? Te pytania pozostawię bez odpowiedzi, aby czytelnik odnalazł je w tej powieści.

W książce pojawia się też nauczanie św. Pawła do wiernych w Rzymie. Autor zacytował niektóre fragmenty, oraz nabrał szacunku do autorów powieści historycznych. Nie łatwo mu było nauczyć się mówić, pisać, żyć i myśleć jak Rzymianin z pierwszego wieku. Wzorował się także na Ewangelii św. Łukasza i Dziejach Apostolskich, które miały służyć jako świadectwo w procesie św. Pawła przed Neronem, jednak autor stworzył jeszcze fikcyjną historię Teofila, który jest adresatem dwóch ksiąg.

Autor pisał o nauce Teofila przybliżając czytelnikowi rolę adwokata w rzymskim systemie prawnym. Pisarz starał się być wierny oryginalnym źródłom historycznym, a czytelnik może osądzić, czy mu się to udało.

Książka przepięknie wydana. W twardej oprawie, szyta, zawiera dziewięć dużych rozdziałów i kilkadziesiąt mniejszych.
Polecam ją tym wszystkim, którzy lubią powieści historyczne, bo jest to przepiękny bestseller, który autor kiedykolwiek napisał.


Ocena:10/10

Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

35,11 Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
37,15 41,28

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
4,13 zł

Cena zestawu:

72,26 zł
76,39 zł
Oszczędzasz4,13 zł
Dostępne Wysyłka 24h