Koszyk 0
Opis:
Wojciech Albiński. Pisarz i podróżnik. Jedna z najbardziej intrygujących postaci polskiej literatury ostatnich lat. Ryszard Kapuściński powiedział o nim: Czerpie z własnego, pasjonującego życia ? dlatego mu wierzymy. Chłopcy bawią się w dymie znad Warszawy ogarniętej powstaniem. Niemieccy oficerowie z niewiadomych powodów ratują z łapanki kaleką dziewczynkę. Roześmiani włoscy żołnierze jadą na front wschodni ? i wracają z niego, milczący, spuchnięci z głodu, pięć lat po zakończeniu wojny ... Z umiłowaniem szczegółu, znanym z wcześniejszych tomów opowiadań, z dystansem wobec narodowych mitów i klisz, Wojciech Albiński opowiada o codziennym życiu pod niemiecką okupacją. Ogląda je oczami kilkuletniego chłopca, mieszkańca podwarszawskich Włoch. Włochy administracyjnie nie należały do Warszawy ? wspomina autor. ? Oddzielała nas od stolicy cienka linia widoczna tylko na mapie. Dowódcy AK z naszego rejonu ocenili sytuację zgodnie ze swoim wojskowym przygotowaniem i nie dali sygnału do powstania. Z dachów patrzyliśmy na walczące miasto. Niemcy także zachowywali się spokojnie, na podpalanie budynków było miejsce pięćset metrów dalej. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Wojciech Albiński
 • 2009
 • 232
 • 200
 • 128
 • Archipelagi...
 • 978-83-7414-7-15-6
 • 9788374147156
 • Y0629

Recenzje czytelników

Człowiek - piórko na wietrze wielkiej historii

Ocena:
Autor:
Data:
Mimo iż treść książki jest literacką fikcją, podczas lektury trudno oprzeć się wrażeniu autentyczności opisywanych zdarzeń. Zapewne dlatego, że wojenne historie, nawet te najbardziej dziwne i zaskakujące, bardzo przemawiają do wyobraźni czytelnika.

"Achtung! Banditen!" to zbiór kilkudziesięciu opowiadań, połączonych tymi samymi bohaterami oraz osobą narratora, który raz wciela się w rolę małego chłopca, bardzo przypominającego autora ... innymi razem staje się opowiadaczem wszechwiedzącym, lekko zdystansowanym, ale bardzo poruszającym, czego najdobitniejszym przykładem "Zły klimat".

Akcja opowiadań obejmuje czas od wakacji przed wybuchem drugiej wojny światowej po jej zakończenie i pierwsze miesiące pozornej wolności. Pozornej, bo w rzeczywistości jeden totalitaryzm, jakim był faszyzm, został w Polsce zastąpiony przez inny reżim - stalinizm.
Bohaterowie opowieści Albińskiego to ludzie z różnych środowisk, przede wszystkim mieszkańcy podwarszawskich Włoch, ale nie tylko. Ważną postacią jest matka małego narratora, która przedstawiona jest jako kobieta mądra, uczciwa, bezkompromisowa. To ona uczy chłopca, czym jest odwaga, honor i patriotyzm. Uczy w sposób prosty, nieskomplikowany, posługując się konkretnymi przykładami z życia. I zapewne dlatego jej nauki przemawiają także do czytelnika; nie są to wydumane czy banalne dyrdymały, jakie dziś słyszymy często z ust polityków wycierających sobie gęby polskością i patriotyzmem, nie ma w nich sloganów, jest za to głęboka mądrość kobiety zatroskanej o życie najbliższych i trudną, pełną niebezpieczeństw codzienność.

Większość opowiadań przeczytałam z ciekawością. Jest w nich poruszająca prawda o wojennych czasach i bezradnych, bezbronnych ludziach, którzy są tylko pyłkiem na wietrze wielkiej historii. Są tu również utwory z elementami ironii, a nawet rozbrajającego humoru.
Całość czyta się szybko, czasem zatrzymując się na dłużej przy wybranych opowieściach (na mnie największe wrażenie zrobił tytułowy utwór). I na pewno pamięta się o bohaterach tej książki po odłożeniu jej na półkę.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena