Koszyk 0
Opis:
Zwyciężczyni ORANGE PRIZE! Achilles, wybitny Grek, syn okrutnej boginki morskiej Tetydy i legendarnego króla Peleusa, jest silny, zwinny i piękny - nikt nie jest w stanie oprzeć się jego urokowi. Patroklos jest nieudacznikiem, młodym księciem wyrzuconym z rodzinnego pałacu za czyn agresji wobec rówieśnika. Los sprawia, że się poznają i budują nierozerwalną uczuciową więź, narażając się na gniew bogów. Centaur Chiron szkoli ich w sztukach walki oraz medycynie ... lecz gdy nadchodzi wieść o porwaniu Heleny Spartańskiej, wszyscy bohaterowie Grecji zostają wezwani na wyprawę przeciw Troi. Kuszony obietnicą wiecznej chwały Achilles rusza na wojnę, a wraz z nim Patroklos, rozdarty między miłością i lękiem o przyjaciela. Jeszcze nie wiedzą, że okrutne Parki poddadzą ich wielkiej próbie i zażądają strasznej ofiary. Frapujące, ryzykowne, mistyczne. Bettany Hughes Nowatorska, zmysłowa, podnosząca na duchu, inna. Przemówi do czytelników w każdym wieku. Joanna Trollope, przewodnicząca jury nagrody literackiej Orange Prize 2012 Oryginalna, błyskotliwa, i w swej własnej klasie ... niesamowicie porywająca lektura. Independent on Sunday Wartka, autentyczna, dająca prawdziwą radość czytania. Znaczące osiągnięcie. USA Today Mocna, niebanalna i pięknie, z pasją napisana. Boston Globe Urzekająca... Niesie prawdziwą mądrość i smak starożytności. The Times Trzymająca w napięciu i ekscytująca. Piękna rzecz. Washington Post MADELINE MILLER ukończyła filologię klasyczną na Uniwersytecie Browna i od kilkunastu lat uczy łaciny i greki. Studiowała też w School of Drama w Yale, specjalizując się w adaptacji klasyki dla współczesnego teatru. Achilles jest jej pierwszą powieścią, za którą uhonorowano ją Orange Prize. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Madeline Miller
  • 2014
  • 0
  • 424
  • 203
  • 143
  • 9788377787625
  • 9788377787625
  • ZBCNI

Recenzje czytelników

Antyczni kochankowie

Ocena:
Autor:
Data:
Zupełnie w innym świetle przedstawiona jest przyjażń między dwoma bohaterami,Achillesem oraz Patroklosem.Syn bogini Tetydy piękny,dzielny oraz sprawny i lubiany przez towarzyszy i przeciwieństwo postaci nieudacznik, pechowiec i wygnaniec z własnej ojczyzny Patroklos.Między tymi dwoma młodzieńcami zawiązuje się wątek miłosny który doprowadzi ich na pola wojny a następnie do śmierci i wiecznej pamięci o ich uczuciu.Książka warta przeczytania i uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia Achillesa z innej perspektywy

Ocena:
Autor:
Data:
Madeline Miller to młoda pisarka, debiutująca powieścią „Achilles. W pułapce przeznaczenia”. Ukończyła na uniwersytecie filologię klasyczną i obecnie wykłada grekę i łacinę – stąd też pomysł na książkę, której akcja osadzona jest w dziejach starożytnych. Historię wojny trojańskiej chyba zna każdy, a przynajmniej jej zarys, chociażby dzięki filmowi Wolfganga Petersena „Troja”. Oczywiście nie wolno całej swojej wiedzy opierać na filmie, ale nie da się ukryć ... że ta historia jest bardzo często inspiracją dla wielu reżyserów i pisarzy.

Achilles – syn legendarnego króla Peleusa i bogini morskiej Tetydy. Patroklos – młody książę, poniżany przez swoich rówieśników, niedoceniany przez ojca. Losy dwójki młodych chłopaków splatają się ze sobą, gdy Patroklos zostaje wygnany ze swojego miejsca zamieszkania i trafia na dwór Peleusa. Pomiędzy tą dwójką rodzi się nierozerwalna więź, której nawet bogowie nie są w stanie przerwać. Wkrótce wyruszają pod Troję, aby podobnie jak wszyscy wielcy bohaterowie Grecji, odbić Helenę – żonę Menelaosa uprowadzoną przez księcia Troi – Parysa. Achilles liczy na to, że dzięki tej wojnie spełni się jego przeznaczenie i zyska wieczną chwałę. Jednak Patroklos i Achilles nie zdają sobie tak naprawdę sprawy z tego, co tam na nich czeka.

Kłamstwem byłoby powiedzenie, że nie znam tej historii – znam i to doskonale. Lubię dzieje starożytne toteż tematyka tej książki wpasowuje się w moje gusta i chociaż doskonale zdawałam sobie sprawę z zakończenia tej powieści, to i tak czytało mi się ją z przyjemnością. Zastanawiałam się jeszcze, czy autorka może postanowi nieco zmienić fakty historyczne, ale trzymała się ich do samego końca. Nie można tutaj więc mówić o nieprzewidywalnej fabule (chyba, że ktoś faktycznie nic nie wie o słynnym Achillesie i jego przygodach), ale z pewnością jest to spojrzenie z nieco innej strony, z punktu widzenia Patroklosa. To on jest narratorem tej powieści, z nim czytelnik może się zżyć i zrozumieć, co siedzi w jego głowie i sercu.

Pojawia się tutaj sporo bohaterów, chociaż to przepowiednia dotycząca Achillesa i Patroklosa gra pierwsze skrzypce, a także więź, jaka się między nimi rozwija. Co do kreacji postaci – jest ona wystarczająca i umożliwia wyłapanie charakterystycznych cech każdego z nich. Może to dziwne, ale najbardziej do gustu przypadła mi Tetyda i centaur szkolący chłopców – Chiron. Sam Achilles ma swoje zasady i stara się ich trzymać, natomiast Patroklosa odebrałam jako wiecznie zagubionego i niepewnego siebie chłopca, co stanowi swego rodzaju przeciwieństwo Achillesa. Być może dlatego wywiązała się między nimi nić porozumienia – potrzebowali siebie nawzajem i dochodziło do uzupełnienia osobowości.

Niestety, gorzej moim zdaniem było z wizją starożytnego świata – trochę za mało dokładnych opisów i szczegółów, których wymagam w książkach historycznych. W tym przypadku wiele ułatwiło mi to, że doskonale pamiętam film „Troja” i sceny z niego towarzyszyły mi praktycznie przez całą lekturę – a to przecież nie o to chodzi. Autorka jednak posługuje się bardzo lekkim i przyjemnym językiem, dzięki któremu książkę czyta się naprawdę wyjątkowo szybko. Fabuła mimo wszystko wciąga, a w moim przypadku pojawiła się jeszcze ciekawość – czy pani Miller coś zmieni czy będzie się jednak uparcie trzymać pierwowzoru. W sumie chyba dobrze, że nie postanowiła wprowadzać jakiś wariacji, bowiem są takie opowieści, których zmieniać się nie powinno.

„Achilles. W pułapce przeznaczenia” to pozycja dobra, ale nie ukrywam, że mogło być znacznie lepiej. Madeline Miller pokusiła się na historię z ogromnym potencjałem, ale jako debiutująca pisarka nie była w stanie wykorzystać go całkowicie. Książka jest lekka i przyjemna, ale uważam, że pewne rzeczy wymagają doszlifowania. Choć nie ukrywam, że sprawy emocjonalne i więź głównych bohaterów była oddana w sposób dobrze widoczny i ciekawy. Mimo wszystko lekturę oceniam pozytywnie i przymykam oko – w końcu każdy kiedyś debiutował, a najważniejsze to znaleźć swoją drogę i robić postępy. Wystawiam ocenę 6/10.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena