Koszyk 0

Tutaj prawdziwe życie zaczyna się dopiero po śmierci

Jesteś pełnoletni? A więc pora zdecydować, czy będziesz wyznawać zasady Trojki, czy Miriady. Te dwie frakcje toczą zaciekłą walkę o dusze Niezwerbowanych i prawie nigdy nie grają czysto.Tenley została naznaczona już w chwili narodzin. Jest obdarzona wielką mocą. I Trojką, i Miriada nie cofną się przed niczym, by ją przeciągnąć na swoją stronę. Wciąż nie zdecydowała, dokąd chce trafić po śmierci, a nie wie, że los przygotował dla niej kilka niemiłych niespodzianek.

Fragment
Siedzę w Prynne, zakładzie dla obłąkanych – czyli tu, gdzie szczęście przybywa umierać – od trzystu siedemdziesięciu ośmiu dni. Czyli od dziewięciu tysięcy siedemdziesięciu dwóch godzin. Znam dokładną liczbę nie dlatego, że obserwuję wschody i zachody słońca, ale ponieważ znaczę ściany pokoju krwią. Robię to, ilekroć włączają światła w skrzydle dla grzecznych dziewczynek, które zeszły na złą drogę.
W budynku nie ma okien, w każdym razie żadnych nie znalazłam. Ani razu nie pozwolono mi wyjść na zewnątrz. Mnie i pozostałym. Mówiąc szczerze, nie wiem nawet, w jakim kraju się znajdujemy, albo czy przypadkiem nie trzymają nas gdzieś głęboko pod ziemią. Zanim nas tu przetransportowano – samolotem, samochodem, statkiem, czymkolwiek – podano nam silny środek uspokajający. Gdziekolwiek się znajdujemy, za murami zakładu musi być przeraźliwie zimno, bo ogrzewanie działa non stop.
Moi przyjaciele i wrogowie proszą personel o wyjaśnienia, ale nieodmiennie słyszą:
- Na odpowiedzi trzeba zasłużyć.
Dziękuję, postoję. Dla mnie cena – czyli współpraca – jest po prostu zbyt wysoka.
Krzywię się z bólu, kiedy wstaję z pryczy i idę w drugi kąt. Umieram z każdym krokiem. Plecy mnie nienawidzą, ale mięśnie są zbyt obolałe, by zastrajkować. Wczoraj wieczorem wymierzono mi chłostę – BO PONIEWAŻ.
Zatrzymuję się przed swoją dumą i radością. Oczywiście chodzi o kalendarz. Nowy dzień to nowy znak.
Nie mam kredy, długopisu ani markera, więc przesuwam opuszką palca wskazującego po wystającym z podłogi ostrym kamieniu, przecinam skórę i upuszczam kroplę krwi. Nie cierpię pieczenia, ale mówiąc szczerze, bardzo mi się podoba blizna, która pozostaje po rozcięciu. Dzięki bliznom mam co liczyć.
Liczenie to moja pasja, a numerologia to już prawdziwy nałóg. Może dlatego, że z każdym oddechem przesuwa się wskazówka i stawiamy kolejny krok na drodze ku śmierci... oraz ku nowemu początkowi. Może dlatego, że mam na imię Tenley, dla przyjaciół Ten.
Ten czyli dziesięć – czyli odzwierciedlenie całości.
Mamy po dziesięć palców u rąk i nóg.
Zwykle odlicza się od dziesięciu.
Urodziłam się dziesiątego dnia dziesiątego miesiąca o dziesiątej dziesięć rano.
No dobrze, niech będzie, że mam hopla na punkcie liczb, ponieważ zawsze kryje się w nich jakaś opowieść i w przeciwieństwie do ludzi nigdy nie kłamią.
A oto moja historia w liczbowym skrócie: Siedemnaście – tyle lat istnieję. „Istnieję”, bo w moim przypadku „żyję” to za mocno powiedziane.
Jeden – z tyloma chłopakami się spotykałam.
Dwoje – tyle przyjaciół zdobyłam i utraciłam od chwili uwięzienia.Dwa – tyle mam żyć. Tyle żyć WSZYSCY mamy.
Najpierw Pierwsze Życie, potem Wieczne Życie.
Dwie – tyle mam możliwości wyboru, jeśli chodzi o wieczną przyszłość:
(1) Robić, jak każą rodzice, albo (2) cierpieć.
Zdecydowałam się na cierpienie.
Postawiłam kolejny znak krwią. Zadowolona idę do „łazienki”. Nie ma drzwi, które dałyby choć odrobinę prywatności, jest jedynie niewielki otwarty prysznic tuż obok sedesu. Jak nam powiedziano, służy to naszemu bezpieczeństwu. Przypuszczam, że raczej przyjemności innych. Cele są monitorowane dwadzieścia cztery godziny na dobę, co oznacza, że o dowolnej porze dnia lub nocy personel może, a nawet powinien, oglądać obraz z kamer na żywo.
Doktor Vans, szef zakładu, lubi z nas drwić.
- Widzę i wiem wszystko – powiada.
Wielu nauczycieli lubuje się w ruganiu nas.
- Szkoda na ciebie czasu! – słyszymy często.
Salowe nas poniżają:
- Utyło się, co?
Większość strażników rzuca nam pożądliwe spojrzenia. Pochodzą z różnych stron świata, mówią różnymi językami, ale nastawienie mają wspólne.
- Prosisz się o TO i pewnego dnia TO dostaniesz.
To tylko niektóre spośród atrakcji, które ma do zaoferowania Prynne.
Przyznaję, że nie każdy tu jest potworem. Niektórzy – ale jest ich tylko garstka – pilnują, żeby pozostali nie posunęli się za daleko. Wiadomo jednak, że obowiązkiem personelu jest takie uprzykrzanie nam życia, byśmy pragnęli ZA WSZELKĄ CENĘ wydostać się stąd. Im bowiem bardziej będziemy chcieli opuścić mury zakładu, tym chętniej zgodzimy się na to, co rodzice chcieli na nas wymóc, posyłając do Prynne. Marlowe, moja przyjaciółka, ośmieliła się zastawić biżuterię matki, żeby kupić jedzenie, więc należy wyleczyć ją z „kleptomanii”. Mój przyjaciel Clay, narkoman, miał wyleczyć się z nałogu.
Z obojgiem zakład sobie nie poradził. Kilka miesięcy temu Marlowe się zabiła, zaś Clay... No cóż, nawet nie wiem, co się z nim stało. Kiedy ostatnio rozmawialiśmy, zamierzał się urwać, ale od tamtej pory nie miałam od niego żadnych wieści.
Nie ma dnia, naprawdę nie ma takiego dnia, żebym nie tęskniła za obojgiem.
Błagałam Claya, żeby nie ryzykował ucieczki. Wiedziałam, czym to pachnie, bo sama raz spróbowałam, i to mając pomoc. Mój chłopak James, strażnik zajmujący wysoką pozycję w hierarchii, zadbał o to, żeby kamery były wyłączone, otworzył właściwe drzwi i uśpił pozostałych strażników. Mimo to nie udało się.
Za to, co zrobił, James dostał kulkę w głowę.
Na moich oczach.
A teraz w kącikach tych oczu zbierają się gorące łzy, po czym spływają po policzkach, kiedy powoli zdejmuję kombinezon. Z każdym ruchem czuję przeszywający ból. Naga wchodzę pod letni prysznic. Wprawdzie skromność już dawno wybito mi z głowy – całkiem dosłownie! – ale myję się szybko i sprawnie. Dzienny przydział wody jest niewielki. Jeśli się skończy, nie mamy jej i tyle. Nie dają nam żyletek. Nogi i pachy mam gładkie wyłącznie dzięki niciom wyjętym ze starych uniformów. To, że czuję się jak zwierzę, nie oznacza, że mam też jak zwierzę wyglądać.
Nie to, żeby zadbany wygląd stał na pierwszym miejscu w hierarchii priorytetów. Wprawdzie podczas posiłków możemy bratać się z płcią przeciwną, ale wolałabym wydłubać sobie serce zardzewiałą łyżką, niż znów spotykać się z chłopakiem. Owszem, przyjemność z tego wielka, ale ryzyko z tym związane jeszcze większe. Kiedy sprawa zawali się z hukiem – a na pewno się zawali – to rozpadnę się na milion kawałków. I będę musiała zbudować się od nowa. Nie pierwszy raz, tylko ponownie.
Powinnam była oprzeć się zalotom Jamesa, ale przeżywałam ciężkie chwile i rozpaczliwie pragnęłam, by ktoś mi okazał ludzkie uczucia. James narażał się, ilekroć wyłączał kamery, żeby wślizgnąć się do mojego pokoju. Przychodził tak często, że w tych ścianach nadal żyje jego wspomnienie. Każdej nocy, kiedy kładę się do jednego z dwóch łóżek, przypominam sobie, jak przełamywał moją nieśmiałość. Jak opatrywał moje rany. Jak trzymał mnie w ramionach, przynosząc pociechę i zasypując pocałunkami.
Chciał się posunąć dalej, ale ja nie chciałam. Nie tutaj, nie wtedy, kiedy mogliśmy mieć widownię.
Zapomnij o przeszłości, mówię sobie. Skup się na teraźniejszości. No.
Zakręcam wodę i dokładnie wycieram się ręcznikiem. Sięgam po czysty, żółty jak zasikany śnieg kombinezon i wkładam go, ale dam radę podciągnąć tylko do pasa, bo ręce odmawiają posłuszeństwa. Nie wytrzymuję bólu w ramionach.
Co teraz? Przecież nie wyjdę tak z celi.
Drzwi nagle rozsuwają się z cichym „szszsz”. Krew mi zastyga w żyłach, kiedy do środka wchodzi dwóch strażników, prowadząc wierzgającą dziewczynę.
Nabieram gwałtownie powietrza, a zaskoczenie sprawia, że znajduję w sobie dość siły, by podnieść dłonie i zasłonić piersi.
Nie, to nie wstyd – to nowy poziom upokorzenia.
Strażnicy puszczają dziewczynę i pchają ją w moją stronę. Pierwszą rzeczą, na jaką zwracam uwagę, są jej krzywo obcięte różowe włosy.
- Nowa koleżanka – mówi jeden z nich. Zauważa, że jestem półnaga, i dodaje z uśmieszkiem: – No proszę, co my tu mamy?
Mówi to z silnym rosyjskim akcentem, między innymi dlatego nazywam go „Towarzyszem Bucem”. Płoną mi policzki, ale silę się na pewny siebie ton.
- Otóż mamy nieletnią dziewczynę, która po wyjściu stąd dopilnuje, żebyś zdechł za kratkami.
Szczerzy zęby, robi krok w moją stronę... i nagle różowowłosa dziewczyna sprzedaje mu kopniaka w brzuch.
Strażnik przenosi na nią uwagę i podnosi rękę, żeby wymierzyć cios.
- Suka! – warczy. To słowo, wypowiedziane w jego ojczystym języku, słyszałam wielokrotnie rzucane pod moim adresem.
Dziewczyna uśmiecha się i wabi go zakrzywionym palcem, uniwersalnym gestem oznaczającym: „No, dawaj”.
Drugi strażnik chwyta Towarzysza Buca za ramię i wyciąga na korytarz. Zanim drzwi się zamkną, zdążę jeszcze uchwycić gniewne spojrzenia obu mężczyzn.
Dziewczyna nie marnuje czasu, tylko macha do mnie, a wygląda przy tym niemal... radośnie. Mrugam zaskoczona. Cieszy się, zamiast się bać? Serio?
- Cześć – mówi z lekkim brytyjskim akcentem. – Jestem Bow, twoja nowa przyjaciółka.

Opublikowano dzięki uprzejmości Wydawnictwa HarperCollins Polska

Julka 1 Julka Elżbieta Jodko-Kula
13,97 16,70
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Mały Książę 1 Mały Książę
18,32 21,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Mały Książę 1 Mały Książę Antoine de Saint-Exupery
12,46 14,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Love Factor 1 Love Factor Mathilde Bonetti
26,77 32,00
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pandemonium 1 Pandemonium Lauren Oliver
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Skarb Wysp Andamańskich 1 Skarb Wysp Andamańskich Antoni Ferdynand Ossendowski
19,00 20,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zapiski luzaka. Ale jazda! 1 Zapiski luzaka. Ale jazda! Lincoln Peirce
22,16 24,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zawiadowcy. Księga dziesiata. Cesarz Nihon-Ja 1 Zawiadowcy. Księga dziesiata. Cesarz Nihon-Ja John Flanagan
41,74 46,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zwiadowcy. Księga 12. Królewski Zwiadowca 1 Zwiadowcy. Księga 12. Królewski Zwiadowca John Flanagan
41,74 46,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Idol 1 Idol Marta Fox
23,94 26,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Endgame, tom 3. Reguły Gry 1 Endgame, tom 3. Reguły Gry James Frey
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Iza Anoreczka 1 Iza Anoreczka Marta Fox
16,65 19,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Szkoła bardów Wyprzedaż 1 Szkoła bardów Nancy Farmer
17,48 37,90
Rabat 54% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Serowy potop. Były sobie stwory Wyprzedaż 1 Serowy potop. Były sobie stwory Alan Snow
20,80 26,00
Rabat 20% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Supergwiazda. Zakulisowe intrygi Wyprzedaż 1 Supergwiazda. Zakulisowe intrygi Heidi Hassenmuller
6,35 23,00
Rabat 72% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi 1 Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafał Kosik
34,71 39,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Mikołajek 1 Mikołajek Rene Goscinny Jean-Jacques Sempe
23,94 26,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Hobbit, czyli tam i z powrotem 1 Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkien
26,61 29,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Szatan z siódmej klasy 1 Szatan z siódmej klasy Kornel Makuszyński
25,56 26,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Chłopak, który chciał zacząć od nowa 1 Chłopak, który chciał zacząć od nowa Kirsty Moseley
28,49 37,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Mikołajek i inne chłopaki 1 Mikołajek i inne chłopaki Rene Goscinny Jean-Jacques Sempe
23,94 26,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ania z Zielonego Wzgórza 1 Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery
13,26 14,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno 1 Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno Kirsty Moseley
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Rutka 1 Rutka Joanna Fabicka
31,14 34,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Hobbit, czyli tam i z powrotem 1 Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkien
37,43 49,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Odkąd Cię nie ma 1 Odkąd Cię nie ma Morgan Matson
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Dzika mrówka i tajemnice gdańskiego wybrzeża 1 Dzika mrówka i tajemnice gdańskiego wybrzeża Andrzej Perepeczko
22,43 29,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Opium w rosole 1 Opium w rosole Małgorzata Musierowicz
27,50 30,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni