Koszyk 0

Tęsknię za tamtym życiem i dlatego piszę książki - wywiad z Vincentem V Severskim

Jest wielu pisarzy specjalizujących się w powieściach szpiegowskich… Tajne służby, spiski i wojny cieni zawsze „kręcą” czytelników. Ale mało który pisarz może wiedzieć tyle o świecie i życiu tajnych agentów co nasz dzisiejszy gość. Bo Vincent Severski był agentem polskiego wywiadu. Albo raczej jest, gdyż służb nie opuszcza się nawet na emeryturze. Na rozmowę z Vincentem Severskim o życiu agenta służb specjalnych, dzisiejszym świecie i jego bestsellerowym cyklu „Nielegalni” zapraszają księgarnie Matras.

Kiedy czytałem wywiady z Panem, odniosłem wrażenie, że kochał Pan swoją pracę… Ale również sporo ona Pana kosztowała. Czy, patrząc z dzisiejszej perspektywy, podążyłby Pan jeszcze raz tą samą drogą, czy wolałby Pan pozostać prawnikiem albo "nie daj Boże" pisarzem?

Nie ma obowiązku pracy w wywiadzie, więc jeśli nie kocha się tego, co się robi, nie miałoby to sensu. Ale równie ważne, o ile nie bardziej, jest poczucie służby dla kraju. Z cała pewnością poszedłbym tą samą drogą. Trochę bym poprawił, zmienił, ale nie tak wiele, skoro doszedłem bezpiecznie do końca. Na pewno dbałbym bardziej o zdrowie, bo przy wysokiej adrenalinie zapomina się, że natury nie da się oszukać. Pisarzem zostałem, bo byłem szpiegiem. Tego nie da się rozerwać.

Bycie pisarzem musi być zdecydowanie mniej emocjonujące niż praca szpiega. Nie tęskni Pan czasem za adrenaliną, służbą, wyzwaniem?

Właściwie to wcale nie jest mniej emocjonujące. To tylko inny rodzaj emocji. Tęsknię za tamtym życiem i dlatego piszę książki. To sposób na przedłużenie tamtego świata. Udało mi się to połączyć, dlatego ta tęsknota już tak nie boli.

Jak reagują Pana koledzy po fachu na Pana karierę pisarską?

Bardzo pozytywnie. To mój najważniejszy czytelnik, bo tylko oni potrafią autentycznie ocenić moja prozę. Odnajdują tam siebie, świat, który znają. Potrafią też odróżnić fikcję literacką od rzeczywistości, więc nie boli ich, gdy muszę się zabawić z moimi bohaterami. Są oczywiście wyjątki, Apple Tea na przykład (śmiech).

Mimo że minęło trochę lat, dalej może być Pan cennym źródłem informacji. Ktoś próbował coś z Pana "wyciągnąć" w ostatnim czasie?

Nikomu się to nie udało w czasach, kiedy miałem gorące informacje, więc nie udałoby się i teraz. Oficerem wywiadu pozostaje się do końca życia i normy etyczne i moralne obowiązują nas na zawsze.

A polskie służby? Domyślam się, że nie spuszczają z oka byłych pracowników, zwłaszcza bywających często za granicą.

Bez przesady. To znaczy, że władze nie ufają własnym oficerom? Absurd. W wywiadzie pracują ludzie sprawdzeni, o jasnej etyce i patriotyzmie. Myśli Pan, że po przejściu na emeryturę zmienia się wartości? Że kiedy służymy to jako cynicy? Bardziej trzeba się martwić o polityków niż o nas. Uznajmy, że tego pytania nie było.

Czytając wywiady z Panem, łatwo zauważyć, że waży Pan słowa i ujawniane mediom informacje. Nie lepiej byłoby zostać kolejnym agentem-celebrytą? Wystarczy kilka barwnych, szpiegowskich opowieści z obowiązkowymi wybuchami albo strzelaninami i może jeszcze ponętna agentka obcego wywiadu, a wszystkie studia telewizyjne staną przed Panem otworem.

Miałem takie propozycje. Jak już powiedziałem, oficerem wywiadu zostaje się do końca życia, więc normy i zasady wciąż nas obowiązują. Także dbałość o nasz wizerunek, odbiór społeczny. Można w tych ramach coś zrobić. Jako pisarz na przykład.

Często używa Pan w swoich książkach fragmentów prawdziwych wydarzeń. Nie boi się Pan, że pewnego dnia zdradzi Pan zupełnie przypadkowo coś, co przyniesie wiele szkód?

Nie boje się. Nigdy nic nie zdradziłem i nie zdradzę. Wiem, co mogę powiedzieć i jak. W końcu doszedłem do najwyższych stanowisk w pionie operacyjnym. Przypadek nie wchodzi w grę, bo w naszej profesji przypadek jest elementem planowania (śmiech).

Jak Pan ocenia postać Kuklińskiego?

Historia, którą przedstawia nam CIA, z punktu widzenia zawodowego jest naiwna. Widzi to każdy szpieg, ale nie cywil. Może ta historia jest dużo bardziej dramatyczna, ciekawa, ale ta oficjalna nie jest. To zrozumiałe, że CIA nie chce pokazać całej prawdy. Takie są zasady. Zaczekajmy na pełną ocenę tej postaci. Smutne jest jednak to, że jest wykorzystywany do wewnętrznych rozgrywek politycznych w Polsce. Jestem pewien, że nie spodobałoby mu się to.

Nawet największe akcje wywiadowcze, poza takimi przypadkami jak np. sabotaż irańskiego programu nuklearnego, zwykle mają o wiele mniejszą skalę niż te, które znajdziemy w Pana książkach. Czy możliwości nawet największych agencji szpiegowskich są o wiele mniejsze niż każe nam wierzyć pop kultura, czy też żyjemy w na tyle cywilizowanym i pokojowym świecie, że nikomu się nie opłaca grać o wielkie stawki?

Stawka jest wciąż bardzo duża i wywiady, prawie wszystkie, uczestniczą w tej grze. Zapewniam pana, że w rzeczywistości toczą się operacje znacznie większe i bardziej dramatyczne niż te, które ja opisałem. Pop kultura i media nie mają pojęcia, o tym co robimy. Czasami wycieknie jakiś fragmencik, ale prawda jest wciąż tajna. I tak ma być.

Źródłem intryg w wielu powieściach szpiegowskich, w tym w Pana książkach, jest Rosja. Nasz wschodni sąsiad dalej jest największym „złym wilkiem” w okolicy? A może na horyzoncie pojawiają się nowi gracze, tacy jak Chiny albo coraz potężniejsze korporacje?

Jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Dlatego Rosja jest naszym największym wyzwaniem od stuleci. Następuje jednak globalizacja i efekt motyla jest jak najbardziej realny. Więc i Chiny stały się dla nas wyzwaniem, jak dla całego świata.

Czy w Pana najnowszej powieści „Niepokorni” znajdziemy jakiekolwiek powiązania z obecną sytuacją w Polsce lub z tym, co może się wydarzyć w najbliższych latach?

Napisałem tę powieść w pewnym stopniu pod wpływem wydarzeń w Polsce i wokół nas, ale to nie jest odwzorowanie rzeczywistości. Chciałem ukazać zagrożenia, pokazać jak to może wyglądać od kuchni i podpowiedzieć, co powinniśmy robić. W gruncie rzeczy mamy do czynienia z sytuacją w Polsce, która ma swoje paralele w historii. Chciałem potrząsnąć nieco opinią publiczną, bo znów wchodzimy do tej samej rzeki.

Czytelnicy, o dziwo, bardzo polubili Jagana. Wzorował Pan tę postać na jakiejś autentycznej osobie?

Tak, oryginalny Jagan był weteranem z Afganistanu i rzeczywiście dostał się do niewoli mudżahedinów, gdzie był dręczony przez dzieci. Wprawdzie nie miał tatuaży, ale rzeczywiście posiadał paranormalne zdolności, po tym jak wyleciał na minie. Był prawdziwym rosyjskim ludycznym patriotą.

„Niepokorni” mają być zamknięciem Pana serii „Nielegalni”. Nie szkoda rozstawać się z bohaterami tak szybko? Nie pojawiły się myśli typu: „a może by jeszcze jedną…”

Wystarczy. 3000 stron przygód Wydziału Q to dużo. Czasem sam już nie pamiętam, co napisałem. Zaczynam nowy cykl, ale bohaterowie 4N i niektóre sprawy, będą się pojawiać w nowych książkach.

Każda z Pana dotychczasowych książek zaczynała się od litery N. To tylko zabieg literacki czy coś więcej?

Pierwsza, to przypadek. Druga N, zabawa, trzecia zasada, czwarta N to już premedytacja. (Śmiech) Ale jestem zadowolony z tego pomysłu. Fajnie to w sumie wyszło.

Czy mamy traktować Pana książki jako tylko rozrywkę, czy też pewnego rodzaju hołd wszystkim, bezimiennym oficerom polskiego wywiadu… w dzisiejszej Polsce częściej obrzucanych błotem niż chwalonych?

Tak. To hołd dla tych wszystkich kolegów i koleżanek, którzy służyli i służą Polsce, to dla nich i dla społeczeństwa, żeby było z nas dumne. Ale też rozrywka, bo to dobry sposób, by dotrzeć z przekazem szeroko.

W Polsce ukazuje się bardzo mało „krajowych” powieści szpiegowskich i militarnych. Zwłaszcza takich, w których w rolę bohatera ratującego kraj/świat/piękną kobietę wciela się oficer państwa polskiego. Jaka jest tego przyczyna?

Bo tacy też jesteśmy i warto by Polacy o nas wiedzieli choć trochę. Mało? Bo jest niewielu autorów, którzy znają temat od środka.

Czy zamierza Pan napisać kiedyś książkę zupełnie nie związaną z wywiadem? Jakie są Pana dalsze plany pisarskie?

Nie zamierzam szukać tematów w „cywilu”. Pozostanę wierny tej tematyce, bo właściwie innej nie znam. W przygotowaniu jest nowy, ośmiotomowy cykl o parze polskich szpiegów rozwiązujących najtrudniejsze szpiegowskie zagadki. Będzie to rodzaj szpiegowskiego kryminału.

Rozmawiał(a): Mateusz Kaczyński

Idealna 1 Idealna Magda Stachula
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Piąty beatles 1 Piąty beatles Mariusz Czubaj
29,27 34,99
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Wampir 1 Wampir Wojciech Chmielarz
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czytanie z kości 1 Czytanie z kości Jakub Szamałek
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Doktor Jekyll i pan Hyde 1 Doktor Jekyll i pan Hyde Robert Louis Stevenson
9,84 11,90
Rabat 17% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Za progiem grobu 1 Za progiem grobu Andrzej Ziemiański
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czarny Wygon. Bisy 1 Czarny Wygon. Bisy Stefan Darda
29,28 32,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Tracę ciepło 1 Tracę ciepło Łukasz Orbitowski
42,66 44,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Karaluchy (CD) 1 Karaluchy (CD) Jo Nesbo
40,81 49,90
Rabat 18% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Bez pożegnania 1 Bez pożegnania Harlan Coben
30,71 34,50
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Wieża milczenia 1 Wieża milczenia Remigiusz Mróz
26,69 29,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Z tej samej krwi 1 Z tej samej krwi Tobias Olsson
31,14 34,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ofiara w środku zimy 1 Ofiara w środku zimy Mons Kallentoft
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Krymina 1 Krymina Marek Sieprawski
30,40 32,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień 1 Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień David Lagercrantz
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Oskarżenie 1 Oskarżenie Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 27.09.2017 r.  
Niespokojni zmarli Polecamy 1 Niespokojni zmarli Simon Beckett
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
13 powodów 1 13 powodów Jay Asher
31,95 35,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Co nas nie zabije 1 Co nas nie zabije David Lagercrantz
35,59 39,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
I nie było już nikogo 1 I nie było już nikogo Agatha Christie
18,68 24,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Prom 1 Prom Ove Logmansbo
31,15 35,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czarne narcyzy 1 Czarne narcyzy Katarzyna Puzyńska
28,50 38,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Miraż 1 Miraż Jack Du Brul Clive Cussler
7,49 9,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Mock 1 Mock Marek Krajewski
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Prokurator Polecamy 1 Prokurator Paulina Świst
26,18 34,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Inwigilacja 1 Inwigilacja Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pogromca lwów 1 Pogromca lwów Camilla Lackberg
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni